Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:59 10.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Пунктуация?нови  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано11.04.03 10:55



Здравейте,
Не знам дали този въпрос е за този клуб - надявам се да помогнете...
В българи в чужбина/ Америка влязохме в спор относно следния постинг:

Пиша тук защото предполагам,че като при всички хора,които отдавна са в чужбина със сигурност се появят носталгия и самота.Знам го от опит.Живял съм в чужбина 8 години и най-голямата глупост,която съм правил в моя живот е това че се върнах.
Аз съм на 35 години.Имам добра/за целия останал свят/ професия-журналист.Работя в най-авторитетната медия в БГ.Щастливо женен.
Всички ще кажете и какво плачеш?!?!Отговорът е прост-България е най-отвратителното място за живот и работа в целия свят.Професията ми е свързана с много пътуване и съм имал възможността да видя доста места на тази планета.И проблема не е в мястото.Чисто географски БГ е "целуната от Бога".Просто хората тук са адски скапани.В това се коренят всички беди на тази страна.Пълно е със завистници,злобари,комплексари и всякакви подобни.Качествените просто се изнесоха навреме.Такъв негативизъм се е насъбрал у всички,че живота е непоносим.Бих могъл да говоря много по този въпрос,но сигурно ще ви отегча.Искам само да ви кажа едно-ако ви е възможно не се връщайте в БГ!....
и т.н.

Аз изразих мнение, че невярвам въпросният господин да е журанилист поради неправилната пунктоация с която пише и поради това, че човек който се занимава с това би трябвало да е добил навик да спазва пунктоацията "автоматично"
на което получих следния отговр от него:

2-ро тази пунктуация,за която говориш беше валидна само за пресата и то преди повече от 5 години,но не и за електронните медии.

Имате ли представа до колко е вярно това и наистина кой са правилата?



Тема Re: Пунктуация?нови [re: aби]  
Автор Shankly (scouser)
Публикувано11.04.03 21:07



"не вярвам"
"пунктуация"
"човек, който"
"кои са правилата"

За постинга: много хора тука са свикнали да не оставят празно пространство след препинателни знаци.. също така доста хора тенденциозно пишат така, както наистина се говори в България - примерно "ше се видим", "ко стаа" и т.н. и т.н. Важното е как пише в реалния свят ( при условие, че всичко казано от него, е истина. )

Не забелязвам някакви други фрапиращи грешки.. освен тези в първото изречение:

"Пиша тук, защото предполагам, че като при всички хора, които отдавна са в чужбина, със сигурност се появя[redват носталгия и самота."

Айде, със здраве!



Тема Re: Пунктуация?нови [re: Shankly]  
Автор Karl Terzaghi ((((((·))))))
Публикувано11.04.03 22:54



...Няколко пълни члена, още няколко запетайки...
И... ако този човек наистина е журналист, ще да е доста четвъртокласен.

Получих оргазъм. По пощата.


Тема Re: Пунктуация?нови [re: Shankly]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано12.04.03 12:11



:))) Аз правя грешки, но не съм журналист - "невярвам", "кой са правилата" са механични грешки. Не редактирам преди да пусна постинг, ч-то ми блокира непрекъснато, нямам БДС...
"ше се видим", "ко стаа" - това е друго, всеки да си пише както намери за добре...но журналист?

Това което ми направи впечатление - зпетайка,няма интервал,дума.нова дума...
Правилното поствяне на препирателните знаци не е ли "втора природа" за
човек занимаващ се с писане? Не искам да коментирам него (дадох постинга му като пример), а търся отговора на конкретен въпрос - Вярно ли е това :

"тази пунктуация,за която говориш беше валидна само за пресата и то преди повече от 5 години,но не и за електронните медии"

Нито в пресата съм забелязала да го правят, нито в електронните медии - или греша? За то ва се обърнах към вас, ако грешката е моя - ще му се извиня




Тема Re: Пунктуация?нови [re: aби]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано12.04.03 12:49



Dokolkoto znam ne e twoja greshkata.
NIkoga ne sam chuwala da se prawi podobno razdelenie, punktuazija za presata i punktuazija za elektronni medii i to predi 5 godini.
Promeni w prawopisa, koito wkliuchwa i punktuazijata, se prawiat samo na darzhawno niwo s reforma.
Kolkoto do towa dali e zhurnalist napalno e wazmozhno, az kato otworia westnik i se hwashtam za glawata...
P. S. Edno waprosche samo, zashto taka me glozhdi podozrenieto, che elektronni medii se izpolzwa ili pone se izpolzwashe predimno telewizija i radio?



Тема да оставим настрана въпроса за пунктуациятанови [re: aби]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано12.04.03 13:17



останалите писали по темата достатъчно го изясниха.

но ти, извинявай, толкова ли нямаш друго какво да му отговориш, та за пунктуацията му си се хванал?

според мен човекът е прав. ние българите, разбира се, много се обиждаме когато някой ни каже, че сме гадни, но това не ни прави в действителност по-добри, нали?

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: да оставим настрана въпроса за пунктуацията [re: the_bomb]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано12.04.03 14:34



Клубовете Българи в чужбина са "задръстени" с теми подобни на тази, доста бенални вече.
Проблемът не е в темата на постинга - изуми ме "негрмотното" писане от страна на човек, който твърди, че е журналист!!! Българите в Америка също изразиха подобни мения.

Не съм тук за да обсъждам това - зададох въпрос и очаквам да получа отговор.

Но понеже ме питаш - можех да му отговоря, че не прав/или е прав за "гадната България" и тн. Но да си затвориш очите е все едно да приемаш пресата да е на ниво 24 часа...

Да, хванах се за пунктуацията ... не се хванах за липсата на пълен член, която още на 1-во четене видях на поне 2 места и т.н. Какво толкова "гадно" намираш в това да не ми харесва подобен "професионализъм"?

Излиза, че сме "гадни" когато се критикуваме и "добри българи" ако си мълчим, а това не е ли криво разбран патриотизъм?



Тема нищо лошо не съм казал за въпроса тинови [re: aби]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано13.04.03 20:00



аз съм последният човек, който ще тръгне да твърди, че грамотността няма значение и че един журналист може да пише както си иска.

и не казвам, че нямаш право да го критикуваш, нищо подобно. добре е да се обръща внимание на тези неща. малко вероятно е човек, който не може да пише правилно, да е в състояние да изразява уместно и компетентно мнение за международната политика, да речем.

просто исках да знам дали нещо в самите думи на този човек те е издразнило дотолкова, че си решил/а да го направиш на пух и прах до последната запетайка. защото според мен човекът е доста прав, макар и слабограмотен. надявам се, не си от тези, които се бият в гърдите и викат: "Булгаар!"

а иначе пресата в България си е на ниво "24 часа", че даже и доста под това ниво на моменти, независимо дали искаш да го приемеш или не. просто факт - впрочем, един от многото такива, доказващи, че това е наистина гадна държава

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: нищо лошо не съм казал за въпроса тинови [re: the_bomb]  
Автор ivx (~)
Публикувано14.04.03 10:22



Doh, пресата в БГ била на ниво, как ми се гади само от тия помияри журналистите ни.

Иначе съм съгласен, че е "Пълно е със завистници, злобари, комплексари и всякакви подобни"



Тема Re: нищо лошо не съм казал за въпроса тинови [re: the_bomb]  
Авторabi (Нерегистриран)
Публикувано14.04.03 11:31



Не, мнението му не ме е засегнало ни най-малко. Разочаровани - дал Господ. Всеки си е прав за него, но навсякъде по света има и добри и лоши хора. Няма как да избягаме от обществото. И аз не съм предоволна от хората, които ме заобикалят извън България (дори ми се налага тактично да премълчавам "Булгаар" именно поради късогледството на това общество) - има много неща, за които мога да отправя сериозна критика, както и в България не съм била очарована 100% от "българщината".

Издразни ме твърдението му, че е журналист - и противоречеието което се появи относно това в следващи негови постинги по темата в Българи в Америка.

И да има чак такава сериозна пунктуационна реформа??????




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.