Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:25 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема въпрос за мъртвите езици  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано10.04.03 19:06



преди време налетях на един сайт със всякакви съвременни и мъртви писменности. ето който иска да види за какво става въпрос:


направи ми впечатление че са дадени звуците на символи в азбуки които са отдавна мъртви, като староегипетското писмо например. наясно съм че при достатъчно количество текст, особенно гарниран със допълнителни странични факти, може да се преведе писменно езика. но как по дяволите се определят звуците на азбуката?



Тема Re: въпрос за мъртвите езицинови [re: zaphod]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.04.03 08:08



Най-вече с помощна на чужди азбуки, заемки в съседни езици, съвременното звучене на зъщите думи. Например. имаме стбъл дума зомбъ, изписана с голяма носовка. Откъде сме сигурни, че фонетичната стойност на голямата носовка е носово 'о', а не нещо друго? Ами, ето: [ст?]грц. gomphos, рум. zimbre (i-то е с циркумфлекс, чете се като ы), рус. зуб, пол. za,b (а-то е с опашка, цялата дума се произнася зомб), нвбг. зъб. Както се вижда, назалният елемент присъства във всички неславянски аналози, и най-важното - в полския аналог, в който носови гласни съществуват до ден днешен. Следователно, голямата носовка е имала стойност носово 'о', носово 'а' или носово 'ъ'.
Примери такива има страшно много. В Граматиката на старобългарския език, БАН, 1990, е дадено значително количество от тях, което отговаря не само на твоя въпрос, но и на други подобни. Например, има румънска заемка leasca, която показва, че ятът в стбъл. ляска се е произнасял като много широка гласна, почти като 'я', дори извън ударение. Естествено, не ги знам наизуст всичките, защото не ми е това работата, но мога да подготвя нещо като извадка другата седмица.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема благодарско:)нови [re: gazibara]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано12.04.03 16:17



виж ти, чак до фараонско време имало значи дири...



Тема Re: въпрос за мъртвите езицинови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано14.04.03 10:10



Аз пак не разбирам, голямата носовка по три различни начина ли са я произнасяли?



Тема Re: въпрос за мъртвите езицинови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано15.04.03 08:05



Не, разбира се, но въз основа на изворите се предполагат три ВЪЗМОЖНИ начина. За най-ВЕРОЯТНО произношение се счита носово "о".

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: въпрос за мъртвите езицинови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано15.04.03 08:14



ОК, благодаря!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.