Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:29 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: и двете са чуждицинови [re: dma]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано09.04.03 14:13



Паркинги. Палатализацията г->з отдаавна не е словотворна(май това беше терминъ?)

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 09.04.03 14:18.



Тема Re: и двете са чуждицинови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор gazibara ()
Публикувано10.04.03 08:04



Палатализацията к->ц, г->з, х->с е част от един от моделите за образуване на множествено число, срв. думи като филолози, педагози, предлози. Тези думи не са съществували преди 1500 год., когато законът за II палатализация е бил жив, нали?
От друга страна, групата -нг- и по-трудно произносимото съчетание -нз- се противопоставят на този модел. Така че, противно на правилното (и именно, защото явлението не е жив закон, а част от морфологичен модел) за думи, завършващи на -нг ІІ палатализация не се прилага. От години това се превръща вече в още един модел за образуване на множествено число.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Голям майтап беше докато уточнят ударениетонови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано10.04.03 12:01



По времето на Иван Костов беше. Вестникарски престрелки имаше...

Евро ли да е или еврО

To be or not to be???

В редовната рубрика на "Хоризонт" в сряда се появява проф. Владко Мурдаров и разпалено обяснява, че трябва да е еврО.

ЕврОпа било, туй-било, онуй било. Браво, убеди ме!

Да, да, ама - не! В четвъртък по същото време най-изненадващо говорителят казва

- Сега ще ви запознаем с официалното становище на Института по български език към БАН по отношение на ударението на думата евро.

Хи-хи-хииии!

Също толкова убедително доказаха, че ударението е на първата сричка - Евро.

Хи-хи-хиии. Във вестниците се гавреха, че някой от въпросния енститут не харесва Екатерина ЕврО, та затуй са променили ударението...

Хи-хи-хииии... Лявата ръка не знае какво прави дясната. Иван Костов се принуди да отправи суперофициално искане към тия тиквеници да разяснят ясно и точно къде да му го слагаме ударението на еврото.

----------------

Абе, тия какво работят? Кой им плаща? Освен да създават качамаци могат ли да свършат нещо полезно?

Питам защото като стана министър-председател смятам да ликвидирам всякакви търтеи, които са на бюджетна издръжка.


Редактирано от ASSASSlN на 10.04.03 12:03.



Тема Re: Голям майтап беше докато уточнят ударениетонови [re: ASSASSlN]  
Автор ivx (~)
Публикувано10.04.03 15:00



ми да, то гърците така си го казват с ударение та о-то, Европа е Европи, евро е евро.

на мен по ми харесва евро, "евра" малко ми мяза на сърбо-македонски

Редактирано от ivx на 10.04.03 15:02.



Тема Re: Голям майтап беше докато уточнят ударениетонови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано10.04.03 16:10



Това ме подсети, някой знае ли какво се налага в Македония като ударение и множествено число?

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 10.04.03 16:13.



Тема Re: Голям майтап беше докато уточнят ударениетонови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (~)
Публикувано10.04.03 19:30



Ми во МакЕдония правилото е ударението да пада на третата сричка отзад, като им дадеш да четат на български и требе да ги поправяш на всека дума, а и почват да задават въпроси и да търсят правило за ударението.



Тема Re: Голям майтап беше докато уточнят ударениетонови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано10.04.03 22:17



Пич, третата сричка и отзад, и отпред е Ма-ке-ДО-ни-я

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 10.04.03 22:19.



Тема Re: Голям майтап беше докато уточнят ударениетонови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.04.03 08:12



Че даже го и местят: учИлище - училИщето.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Множествено число на "училище"?нови [re: gazibara]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано11.04.03 10:43



УчилищА

Приказват много хора... Официално даже! Цитират ми химна, не го знам от кого е, дето го пеят на 24. май.

Върви, Народе възродени, та им обяснявай, че в поезията и музиката всякакви отклонения от правия път са разрешени...



Тема Re: Голям майтап беше докато уточнят ударениетонови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (~)
Публикувано11.04.03 13:55



MacEdonia

[сега лазбла ли ме?]




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.