Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:57 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Na koi IDIOT mu hrumna da pishe Ш sas Wнови  
АвторVazmuten (Нерегистриран)
Публикувано17.03.03 15:44



Sedia si i slusham po radioto komentar na izvesten nash.... , za tova kak triabva da se pishe pravilno transliteraciqta, Daje pravitelstvoto shtialo da go prieme kato oficialna norma, i chuvam che "Ш" triabvalo da se zapisva s "W", Nikade, ama nikade do sega ne sam vijdal takova zameniane. Nito v chatove nito kadeto i da e. Tova nikoi nikade ne go e vazpriel. Obache na niakoi knijen plah, koito sigurno gleda komputrite ot kilometar, mu e hrumnalo che triabva da bade taka, i e reshil da naloji na cial narod, neshto koeto nikoi ne e vazpriel! Nishto chudno da go vavedat i v uchebnicite. Tova pak shte si ostane oficialno vazprieta norma koiato nikoi niama da spazva.



Тема Re: Na koi IDIOT mu hrumna da pishe Ш sas W [re: Vazmuten]  
Авторsomebody (Нерегистриран)
Публикувано17.03.03 16:04



Правилно, и аз го чух.
Ами решил е някой "капацитиран капацитет" да наложи на хората правила, които са много далече от действителността.



Тема Re: Na koi IDIOT mu hrumna da pishe Ш sas Wнови [re: Vazmuten]  
Автор gazibara ()
Публикувано18.03.03 19:00



Това ще да е поредният опит за узаконяване на абсолютно непригодни за практическа употреба норми. Прилича ми на китайската транскрипция, в която половината букви нямат поzнатата по цял свят стойност, а другата половина се изпускат в повечето ситуации. Ако специално не си прочел някой урок по въпроса, никога няма да се сетиш zа истинското четена на Den Xiao Ping, Renmin ribao, Jian Ze Min или Feng Shui. А, да, и на албанския правопис, където Х било ДЗ, а ХН - ДЖ.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Много отдавна предложихнови [re: Vazmuten]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано20.03.03 07:13



"ш" да се пише "6", а "ч" с "4". Вече е прието от народа, само трябва да се узакони. Още много предложения има. Основна цел на това занятие ще бъде:

Въвеждане на смесена кирилишко-латинска-буквено-цифрова азбука! Целий свят назе ще гледа! "Петър Стоянов" 6те стане "5yr 100янOFF"

Сега - по-сериозно. Какво толкова се обсъжда тая транскрипция (транслитерация)??? Ми, да питат Министерството на вътрешните работи: Как изписвате българските имена в международните паспорти?

Няма начин да нямат регламентирано съответствие кирилица-латиница. Дори да има френски отенък - все пак е нещо вече въведено и работещо.

-------------------

Брато, ако си забелязал, в този клуб на почит е кирилицата. Ако ще се оправдаваш, че си в Интернет-клуб - номерът няма да мине! Като отвориш прозореца за писане на dir.bg ще видиш думата KREDOR и до нея - квадратче с надпис EN.

Редактирано от ASSASSlN на 20.03.03 07:16.



Тема Re: Много отдавна предложихнови [re: ASSASSlN]  
Автор Плaмeн (минаващ)
Публикувано20.03.03 18:28



точно при паспортите е най-голямата боза



Тема Re: Много отдавна предложихнови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано21.03.03 10:43



И точно zатова във формуляра има поле, където можеш да въведеш как точно да се иzписва името ти.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема ~нови [re: ASSASSlN]  
Автор ivx (~)
Публикувано21.03.03 15:26



Прието от народа ли??!? Айде да не обобщаваме, става ли?



Тема Re: Много отдавна предложихнови [re: gazibara]  
Автор Плaмeн (минаващ)
Публикувано21.03.03 21:14



мисълта ми беше, че стандарта не може да дойде от там



Тема Re: Na koi IDIOT mu hrumna da pishe Ш sas Wнови [re: gazibara]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано23.03.03 17:46



Като стана въпрос, интересно ми е как турците съ избрали тази азбука. По-точно защо не съ използвали източноевропейскиь установен вид на някои съгласни.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 23.03.03 17:48.



Тема Re: Na koi IDIOT mu hrumna da pishe Ш sas Wнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор gazibara ()
Публикувано24.03.03 08:33



Струва ми се, че турската латиница е много добре замислена и осъществена, включително и отбелязването на идиотския звук "ъ" с "и без точка". Дивотия е това, което става днес в тюркоезичните бивши съветски републики - те заменят кирилицата с латиница, но вместо да изберат един вариант (турския, разбира се, от 80 години е доказал годността си), всяка си измисля свои букви. Наврето, когато е създаване съветската латиница за тези езици, съвсем съзнателно са били използвани различни букви са едни и същи звукове, за да се раздалечат изкуствено иначе много близките и лесно разбираеми един за друг езици. Днес, вместо да турят край на това разделение, те се делят наново.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.