Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:31 16.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: транслитерацията е масонски проектнови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано27.03.03 17:25



Мене ако питат, аз бих възстановил гръцката/старобългарска буква 'тита'

И ще стане това, което казах по повод имената на чужди топоними



Тема Re: транслитерацията е масонски проектнови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано28.03.03 07:57



Не съвсем. Солун, Лозенград, Вашингтон, Лондон и пр. никога няма да се променят. Няма никакъв начин да се предаде на български, напр. 'у-умлаут' и 'о-умлаут' в Цюрих, Дюселдорф, Корндьорфер, Ататюрк, Иньоню (това е турско), ятоподобната фонема 'ae' в английски и скандинавските езици и т.н., разликата между видовете 'х' на немски и арабски (освен ако не използваме букви от средноазиатската съветска кирилица, ама това би било прекалено, или да ги пишем на латиница както са си).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: транслитерацията е масонски проектнови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано29.03.03 09:10



това което исках да кажа е че никой нема да я преизнася тая тита-фита-8ите както си требе



Тема Re: транслитерацията е масонски проектнови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано07.04.03 08:54



Не се знае. Звукът -ф- в слав. езици е изцяло навлязъл със заемките. В правславянски -ф- няма.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: транслитерацията е масонски проектнови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано07.04.03 13:04



ооо-хоо, кога ще ги накараш хората да си кълчат езика с 8-титата... и ако ще е гарга да е рошава, защо само с 8итата?



Тема Re: транслитерацията е масонски проектнови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.04.03 09:15



Защото е единственият звук, срещан из евопейските езици, който липсва в нашия. Разни там глотализации, фарингализации, ретрофлексивни съгласни и пр. липсват в европейските езици.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: транслитерацията е масонски проектнови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано10.04.03 15:22



виж са, на мен ми е 'се 20 щото аз мога и я казвам правилно, но се съмнявам, че хората които не са учили английски и гръцки ще я казват правилно (то тея дето ги учат пак не всички я казват), мисля че просто едни ще казват "т" други "ф".

Не съм съгласен, че това е единственият звук който нямаме. Аз например много хаесвам гърленото Х, има и един куп гласни, които немаме.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.