Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:47 20.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: ~нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (~)
Публикувано25.03.03 17:42



дя ти кажа право това неколко пъти го четох ама не го разбрах

Редактирано от ivx на 25.03.03 17:43.



Тема ~нови [re: ivx]  
Автор ivx (~)
Публикувано26.03.03 08:12



Правилно съм разбрал това за обучението. Правенето на секс с млади момчета е било не само за удоволствие, но е за да научат момчетата на любовни техники и т.н.



Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: aби]  
Автор gazibara ()
Публикувано26.03.03 08:20



Нямам си на идея. Всичките ми познания са събрани от Граматика на старобългарския език (издание на БАН, 1990 г.) и Старобългарски език: Теория на основите (забравих и автора, и годината). Друго не съм виждал (не че съм търсил целенасочено, де). Втората не е хич лека за четене.
Потърси из Интернет, там със сигурност ще намериш доста инфо, включително и някои по-нови теории (като глоталната например)

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят

Редактирано от gazibara на 26.03.03 08:34.



Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано26.03.03 08:31



Малко по-архаичен вариант на езика, в който всички правила, които ги пише в учебниците, са се спазвали стриктно (т.е. били са си жива говорна норма). В по-късния период (сребърен латински) правилата започват да не се спазват толкова стриктно (напр. намалява броя на склонитбените типове). Ако поразровиш из Интернет ще намериш имена на добре известни автори (ако не се лъжа, Цицерон пишеше на златен латински, а Тацит - на сребърен, за Овидий ще те излъжа). В още по-късния период (народен латински) Римска империя вече няма, системата на склонението на имената се разколебава из основи за да се получат днешните романски безпадежни езици (ама пък глаголната флексия се е запазила почти непокътната).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано26.03.03 14:39



То португалският немаше ли падежи?



Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано27.03.03 08:06



Един-единствен романски език пази някаква форма на падеж, и това е румънския (дателен).

Разбира се, всички индоевропейски езици (дори почти изолиращия английски) пазят винителен и дателен падеж за личните местоимения.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Fuko/Aristotelнови [re: the_bomb]  
Автор Adrian~ (benediktinec)
Публикувано30.03.03 15:17



Prewodqt na Aristotelowata "Metafizika" ima prakti4eskata stojnost, 4e e posluzhil kato intenziwno uprazhnenie po strarogrqcki. Za filosofijata toj pokazwa, 4e w BG tqrseneto na istinata se otqzhdestwjawa s awtoriteta. Towa ne e iznenadwashto, kato se ima predwid, 4e u nas prosweshtenieto ima mnogo slabi tradicii. "Metafizikata" podhranwa predi wsi4ko naj-konserwatiwnite i antimoderni filosofi.

Za Fuko: toj se 4ete dosta trudno. Pri nego istorijata i filosofijata trudno se razgrani4awat, oswen towa stilqt mu ne e tolkowa sistemati4en, kolkoto literaturen. Towa e tipi4no za frenskite filosofi.
Wqprosqt se obsqzhda w "Razhdaneto na klinikata" i w "Ludost i obshtewo".
Tuk, kakto i w drugi knigi na Fuko stawa duma za towa, 4e izwqrshitel na istorijata ne e 4owekqt, kakto smjata prosweshtenieto, a pred-opitni strukturi. (Ot tam idwa i "strukturalizmqt"). W tozi smisql "bolest" i zdrawe" ne sa "izmisleni" a sa "diskursi". t.e. rezultati ot istori4eski a-priorno opredeleni prawila, ili strukturi, wqrhu koito 4owek njama wlast. Popitaj njakoj ot Twoite poznati filosofi, da Ti objasni kakwo zna4i "diskurs"!
Kakwi 4asowe imash tozi semestqr?


Adrian


Тема е, не бъде толкова краен!нови [re: Adrian~]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано02.04.03 20:37



не мога да се съглася с подобно нихилистично отношение към Аристотел. нали и той трябва да бъде познат на българската публика все пак, каквото и да ти е мнението за него. направо си е задължително, защото авторитетите трябва да се познават идеално, преди да тръгнеш да ги критикуваш. не може да проспим всички големи антични и средновековни философи и да тръгнем направо от Новото време, даже не и от Новото време, а само от модернизма насетне! какво да направим, че на Запад тези неща са превеждани и четени от векове, докато тук не са. явно ще трябва да наваксваме, та без запознаване с някои основополагащи авторитети няма да се мине

колкото до Фуко, намерих си на френски третата част от неговата "История на сексуалността" (на български вече отдавна е изчерпана точно тази част) и сега си я чета. а иначе не е ли малко отчайващо да знаеш, че историята се твори от предзададени безлични структури? защото, ако искаш някаква промяна, можеш да се опиташ да промениш хората, техните нагласи и мислене, но как се променят безлични структури, по-големи и силни от нагласите на отделния човек? значи ли това, че просто хората е трябвало да седят със скръстени ръце, когато преди петдесетина години са били негрите просто защото отиват да гласуват, или както днес на много места продължават да бият хомосексуалистите? какво е променило тогава в онзи момент априорно зададените правила, та днес не е така (поне не съвсем)?

в Университета водя на българска филология и балканистика

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: е, не бъде толкова краен!нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (~)
Публикувано03.04.03 08:46



нали не си ни забравил?



Тема Re: е, не бъде толкова краен!нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано03.04.03 10:46



не, не съм

2 курс новогръцка?

don't follow leaders and watch the parking meters



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.