Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:36 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Я па я какво открих  
Автор ivx ()
Публикувано11.03.03 21:08



Думата "педераст" идвала от гръцката "педерастис", която означава "педофил". Това така ме изненада, така ме смая...



Тема Re: Я па я какво открихнови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано12.03.03 20:11



Ами да, от същия корен е и педиатрия

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема на всичкото отгоренови [re: ivx]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано12.03.03 21:12



май има стилистична разлика дали ще кажеш т-то накрая или не.

"педераст" си е културна заемка, която, макар и малко рязка, не е недопустима понякога в културно общество.

докато протонародната форма "педерас" си е чист вулгаризъм

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Е, моля те,нови [re: the_bomb]  
Автор Borriz (The Russian)
Публикувано12.03.03 22:46



поне ти можеш да оспориш идеята, че "педераст" на старогръцки означава точно "педофил"!
Между другото, точно в този момент ми се налага да обяснявам на дълго и широко, че старогръцката култура никак не е хомосексуална, но като се има предвид изисканата ми аудитория от "порове и подивели нутрии" (цитирам в-к "Дума") опитите ми са безуспешни!
А за всичко е виновен....нашия стар приятел Платон...
Какво да се прави, в случая четенето на текст предполага и разбиране, а то какво става накрая....не е истина!

Pax vobiscum


Тема Re: Е, моля те,нови [re: Borriz]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано13.03.03 10:45



оф, и аз винаги съм имал същия проблем постоянно да обяснявам и настоявам, че Древна Гърция не е някаква голяма оргия, където отпадат вътреполовите граници и цари свободна любов. ама не става нейсе, и без това май на повечето обучаеми, ученици или студенти, това им е най-интересно и вълнуващо, та има шанс и да научат нещо за древността, примамени от пикантериите.

колкото до фигурата, наричана от гърците paiderastes, в днешната кулутурна среда тя би се възприела точно като педофил. така че това може да се смята за някакъв античен еквивалент, разбира се, с огромни уговорки и mutatis mutandis, но не ми се навлиза надълго и нашироко в темата. това е огромният въпрос за любовта и секса в Античността, който изисква отделна тема, ако не и специален клуб

добре де, можем да го започнем и тук, но аз днес и утре нямам много време. ако искаш, започни ти избистрянето на понятията

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: Е, моля те,нови [re: the_bomb]  
Автор gazibara ()
Публикувано13.03.03 10:51



Значи, ако не се лЪжа, древногрЪцкото педерастис е това, на което днес му викат boy lover, т.е. сексуална врЪЗка с подрастващи момчета (12-17 год., т.е. в пубертета, а не деца, което си е истинската педофилия).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Е, моля те,нови [re: gazibara]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано13.03.03 13:38



да, boylover повече се приближава до идеята на paiderastes, отколкото "педофил". даже английската дума е май буквална калка на "педераст", което е от pais "дете, но вече над 11-12 години; в частност момче" и erao "обичам (плътски)"

друг е въпросът, че днес хората не приемат еднакво както педофилите, така и boylovers, докато в древна Елада paiderasteia не е била социално неприемлива, поне в определени граници. даже върху нея са се наслоявали различни социални, философски и други конотации.

докато я пробвай днес да обясниш на някого, че да спиш с 14-годишни момчета било висша форма на философски ерос

за тези конотации и изобщо по въпроса доколко, как и в какви възрастови граници е биа допустима любовта между мъж и момче вж.

К. Дж. Доувър, Хомосексуалността в древна Гърция, С., 2002

М. Фуко, История на сексуалността, т.2: Употребата на удоволствията, Плевен, 1994 - там има всичко и около другите видове любов в антична Гърция: с жени, хетери, роби и т.н.

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема ~нови [re: the_bomb]  
Автор ivx ()
Публикувано13.03.03 14:23



Да точно "педофил" си означава педас - дете, ерастис - любовник, обожател.

Спартанците така, а и омофолофилус |хомосескуалисти| са наричали атиняните. Доколкото разбрах това |за педофилията| идва от факта, че обученито на децата е включвало и любовни техники.

А останах смаян щото просто не мога да се начудя как така си немаме дума за това, да му се не види.

Предполагам впечатлението, че всички древни гърци са били обратни идва от факта, че хората днес са много по-ограничени, според много българи и днешните гърци "всичките са педали", там дори "нормалните" изглеждат "обратни", при тех физичессата близост |целувки, прегръдки и други видове пипане| са си нещо нормално, мен даже са ме карали да се чувствам неудобно.

Както виждам знате един за друг неща, които аз не знам, та ми е малко трудно да разбера некои неща. Кои са поровете и подивелите нутрии?

А за какво е виновен старецът Платон?

И не нема нужда от отделна тема и тука си ни е добре.



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано14.03.03 10:37



не, обучението на децата не включва никакви любовни техники! включва гимнастика, музика, четене, писане и зазубряне на поетите. по-късно вече може и реторика и/или философия (обикновено само 1-то от двете). чисто и целомъдрено като светена вода!

за произхода на "педераст", boylover и т.н. си прав, и аз казах същото по-горе -само че в старогръцка форма, докато ти си го извел през новогръцкото звучене на думите.

само че, ако ти направи впечатление, изрично отбелязвам, че на старогръцки думата pais означава по-скоро "тийнейджър", отколкото "дете". детето се казва paidion, откъдето идва и новогръцкото "педи". това, което се разбира под "педофил" на български е човек, който изпитва сексуално привличане към деца. като героя на Набоков в "Лолита": когато за последен път вижда своята нимфетка, тя е вече на 15-16 години и той е изгубил всякакъв интерес към нея.

вярно е, че повее или по-малко в днешния свят и двете са осъдителни - морално и законово - затова обикновено се слагат в един кюп. но в древонгръцкото общество не е било така.

а старецът Платон е виновен с това, че натоварва еротичните отношения между мъж и подрастващ с философски конотации. и, естетвено, като се четат някои негови диалози в училище, настъпва радост и веселие и всички започват да си мислят какво ли не за тия древни гърци. вж. най-вече диалога "Пирът"

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: ~нови [re: the_bomb]  
Автор ivx ()
Публикувано15.03.03 13:28



Ще взема пак да ги питам, щото явно не съм ги разбрал. За обучението на децата говоря, а под деца разбирам всичко до 18 години, не че съм толкова задръстен или на 50 години ...

за произхода на "педераст", boylover и т.н. си прав, и аз казах същото по-горе -само че в старогръцка форма, докато ти си го извел през новогръцкото звучене на думите

- Кое съм извел? Като гледам "педерастес" си съществува в тази форма още от старогръцкия. Аз просто цитирах това, което ми казаха: i leksi pederastis ine sintheti apo tis leksis pedas (kapos etsi ine sta arxaia...pedi telos panton) kai erastis.....diladi autos pou kani erota me pedia. И ако го бях прочел внимателно щях да видя, че не знае как е точно "дете" на старогръцки, както и да е.

Да си кажа право не знам какво значи думата "конотация"



Тема само това исках да кажа, ченови [re: ivx]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано15.03.03 13:48



на старогръцки думата звучи като "пайс", а не като "педас". съответно се е казвало "пайдерастес", а не "педерастис". това исках да кажа и да те допълня, не че ти вменявам грешка или нещо такова.

на твоите гръцки приятели обаче мога да вменя поне две грешки.

първо, нека посочат, ако си ги разбрал правилно, откъде са си почерпили информацията, че в обучението на децата и младежите влизат сексуални техники.

и второ, както вече поясних в по-горния си постинг, на старогръцки думата "пайс" не означава дете, а тийнейджър и следователно не е напълно равнозначна на новогръцкото pedi. последното произлиза от умалителната форма на "пайс", която гласи "пайдИон" (голямо И = ударено И). в средногръцки окончанието -он отпада, а междувременно "ай" е започнало да гласи "е" и така се е стигнало до днешния гласеж "педИ". в Древна гърция между дете и подрастващ се е правело разлика, следователно "пайдерастес" не е бил равнозначен по социален и криминален статус с днешния "педофил". любовта с деца е била за гърците нещо също толкова отвратително колкото за нас днес, но любовта между подрастващо момче и млад мъж е била до известна степен толерирана (но не и между момиче и мъж или между момче и жена!). така че преводът и тълкуването на paiderastes като "педофил" е неточен и може да се приеме само с резерви.

а "конотация" е всичко, което няма отношение към конкретното значение на думата, но все пак върви в комплект с него. сравни "гарван" и "гарга", които обозначават един и същи обект, но някакси не звучат еднакво и не са взаимозаменяеми във всички случаи. в тази разлика между едното и другото название се крие конотацията, в случая стилистична. а може да има също културна и т.н. конотации

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: само това исках да кажа, ченови [re: the_bomb]  
Автор ivx ()
Публикувано15.03.03 14:20



Уф, тука се плъзгаме по неравен терен.

Аз както казах така атиняните са били наричани от спартанците, заради тези им наклонности, а дали спартанците са имали разбиране за педерастията еднакво с днешното понятие за педофилия не знам. Иначе а мен ми се струват съвсем в реда на нещата тия неща, защо двама 16-годишни |независимо от пола| да могат да правят секс, а човек на 16 и 26 да не могат?! Все ми се струва, че щом някой е стигнал на възраст за водене на полов живот и в която може да си избира партньорите то си е негова/нейна работа с кого ще спи.

А ти какво мислиш за старогръцкото произношение, чел съм, че дифтонгите много ама много рано са се монофтонгизирали и че теориите на Еразъм вече се считат грешни?



Тема Re: само това исках да кажа, ченови [re: ivx]  
Автор Borriz (The Russian)
Публикувано15.03.03 18:05



Виж сега, приятлю, независимо дали си толкова задръстен, или си на 50, както сам се опасяваш, запомни: на старогръцки има отделна дума (или повече от една) със значение "дете", но тя в никакъв случай не е "пайс" (понякога се случва, но много рядко)! Както The_Bomb вече неколкократно подчертава, нейното значение по-скоро е "момче" или "тийнейджър", т.е. младеж на средна възраст 14-15 (или от диапазона на 13-18г.). И за Платон стана дума. По-скоро за неговия диалог "Пир", който касае, най-грубо казано, проблемите на любовта, но в един много рафиниран и философски аспект, че всякакво сравнение със съвременните схващания по въпроса изглежда смешно и изобщо ненужно. От дидактическа гледна точка е полезен по отношение цялостната концепция на Платон за идеите на нещата и прочее, но не забравяй, че разглеждането му в среда на дилетанти, дето нямат и нота желание да вникнат по-надълбоко във философския аспект на диалога, води до обратен резултат (аз именно от това се вайках малко по-горе).
Сега по въпроса:
независимо дали на теб ти се струва за нормално да съществува свободно сексуално общуване между младежи на 16 години (особено момчета), вярвай ми, това е изглеждало по-скоро странно на древните елини (както и общуването между млади момчета и мъже). Че това явление е съществувало, това е факт, но кажи ми - нима сега го няма, или пък е супер рядко явление?! Това означава ли, че ние го толерираме? Ни най-малко.
Може би някой ще оспори моето мнение, но смятам, че този вид общуване е по-скоро "духовен" (ако мога да го нарека така), или един вид по-близко, почти интимно приятелство между младеж и по-възрастен човек. Иначе как да си обясним многото графити, надписи, а и ред други извори от древността, където "педерастията" (в съвременния смисъл на тази дума) е обект на подигравки и открити обиди? Демостен, например, не веднъж е бил наричан от своите политически противници именно така, а, сигурен съм, едва ли някой от тях ще вземе да го хвали именно по този начин. А за Алкивиад (онзи "великия" на В. Мутафчиева) се разказват толкова много вицове и все на тази тема (често се случвало да осъмва в дома на някой от силните на деня още докато бил на 16!).
Наскоро чух едно интересно мнение в компанията на доста версирани в областта на античната култура хора (т.е. склонен съм да се съглася с него), а именно - педерастията в Античността в факт, свободното говорене за нея е продукт на липсата на наложените по-късно от християнството табута и ограничения, а пък самата реакция срещу педерастията се дължи на прекаленото й демонстриране от този или онзи (с думи прости: "Не ми дреме, че си педал, ама, ако обичаш, не ми го подчертавай ежечасно, бе, глупакоооо!").

А по отношение на монофтонгизацията на дифтонгите в гръцки недей да обвиняваш Еразъм. Тези теории не са от вечра и може би някои от тях са адекватни и правдоподобни, но в De recta Latinis Graecique Sermonis Pronunciatione Еразъм от Ротердам по-скоро дава доказателства защо смята, че е прав, но по-малко говори за хронология на монофтонгизацията. Ако мислиш, че звучи интересно, кажи и ще ти дам няколко доказателства защо Еразъм е прав и как са говорили елините в древността:)))

Pax vobiscum


Тема Re: само това исках да кажа, ченови [re: Borriz]  
Автор ivx ()
Публикувано15.03.03 19:27



Хе-хе-хе, аз не го обвинявам за монофтонгизацията. Гледам че пишете "пайс" к.т.л. та щото съм чел, че дифтонгите ei, oi, ai, ou... са се монофтонгизирали много ама много рано и мисълта ми е че когато се чете на старогръцки въпросните дифонги требе да се четат както се четат днес.

А въпросът ми за Еразъм беше дали още се счита за меродавен източник защото ето какво ми каза един от тези гръцки приятели: ... what you are saying is based on the theory of Erasmus as to how ancient Greek was pronounced. Most scholars now agree that Erasmus was wrong. As I know you can understand Greek, here is a very interesting website for you to have a look at.



Просто търся истината.

Всичко, което се отнася до гръцкия език ми е интересно.

Редактирано от ivx на 15.03.03 19:27.



Тема Re: само това исках да кажа, ченови [re: ivx]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано16.03.03 12:30



още преди да съм видял линка искам да те предупредя да гледаш винаги с малко резерв на всичко, което днешните гърци ти говорят за старогръцкото произношение ктл. защото те умрат да се изкарат възможно най-близки наследници на античните елини, дори по отношение на произношеншието. ама като им дадеш да почетат малко Платон повечето издишат, което доказва, че все пак това не е същият език!

за любовта между подрастващ и по-голям съм съгласен с теб и подкрепям мнението ти, но не искам да навлизам по-навътре в темата, защото на едно друго място по подобен повод ме обвиниха, че пропагандирам педофилия

искам само малко да не се съглася с колегата Borriz. любовта между мъж и момче може да се разглежда като чисто духовна и "платоническа" единствено ако се гледа през призмата на самия Платон. тя съвсем не е била лишена от физически аспекти, които понякога даже са преобладавали. всичките вицове, за които споменаваш, Borriz-e, са за случаите в които, меко казано, духовни аспекти са липсвали и се е наблягало основно на чистите похот и разврат. абе положението е било почти същото както с жените днес: имал го е целия набор от случаи от чистия секс заради самия секс до голямата любов.

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: Я па я какво открихнови [re: ivx]  
Автор Karl Terzaghi (Не. Познат.)
Публикувано16.03.03 13:37



Извинявайте, че се набутвам в дискусията ви, която е "висока топка" за мен, но доколкото ми е известно, педерастията, педофилията, геронтофилията и другите -филии са преди всичко медицински термини. Чувал съм за съществуването на класификация на половите извращения (дори мисля, че беше правена от българи). Това, което се опитвам да кажа, е, че когато са създавали тази класификация, медиците едва ли са се спускали толкова надълбоко в... ъъъъ, как беше, семантичните полета на думите
Всъщност, не съм се замислял откога думата "педераст" битува в нашия език. Доколкото ми е известно, навремето е била в обращение "содомити", като тя май е обхващала няколко от категориите в споменатата от мен класификация.
Лично аз много се дразня, когато някой каже "хомосексуалисти и лесбийки". Доколкото ми е известно, лесбийките са "подкатегория" на хомосексуалистите. Педерастите - също. За Азиз няма да отварям дума

Когато Пардю пръдне, Пасиев се насира.

Редактирано от Karl Terzaghi на 16.03.03 13:39.



Тема Re: Я па я какво открихнови [re: gazibara]  
Автор Karl Terzaghi (Не. Познат.)
Публикувано16.03.03 13:40



Аз много се развеселих, когато на една табела в Солун прочетох: ОФТАЛМИАТЪР Погледнах в речника и видях, че "иатрос" ("гиатрос") на гръцки е "лекар"

Когато Пардю пръдне, Пасиев се насира.



Тема Re: само това исках да кажа, ченови [re: ivx]  
Автор Borriz (The Russian)
Публикувано16.03.03 14:44



Прочетох внимателно тази дълга статия, която си цитирал в твоя постинг и чесно ще ти кажа - искрено се позабавлявах. От доста време се се бях смял толкова! Виждам, че общуването с гърци и четенето на гръцки текстове ти доставя голямо удоволствие (както и на мен), но, моля те, не вземай за чиста монета всичко, което ти казват. И те, подобно на другите, макар че са "богоизбрани", често пъти говорят и пишат откровени глупости. Настоящата статия е поредното доказателство за това. Няма да се спирам на налудничавите доводи за правотата на твоя автор, именно защото са налудничави и най-малкото не почиват на каквато и да е научна основа.
Предполагам вече си попрочел някои текстове, свързани с историческата граматика на гръцкия език, че да можеш сам да си обясниш какво имам предвид. Сигурен съм, че възбудихме и любопитството на останалите, та ще си позволя да те помоля - преведи въпросната статия и я публикувай в този форум, че всички да й се порадват.
Иначе проблемът с Еразмовото и Ройхлиновото четене на гръцкия не е от вчера. Самите гърци таят голям апетит към всякакви спорове относно гръцкия - на всякакво ниво и по всяко време. Спомни си само въоръжените стълкновения за и против катаревуса и димотики. Въобще купонът е пълен! Между другото, продукт на тази крайност е и появата на разни издания на съвременен гръцки без ударения върху думите (!) - елините ще се справят, останалите нямат правото дори и да разгръщат нашите книги - те не са за варвари!
Ние днес не сме толкова наивни, че да следваме Еразъм като пътеводна светлина. Сами сме си проучили въпроса и сме достигнали, макар и не на 100%, до определени изводи. Поправи ме, ако греша, но ето ти няколко съвсем скромни доказателства за гласежа на старогръцкия в класическия му вид:
1. Едва ли някой смята александрийските граматици за пълни дебили или за огромни мистификатори, а те именно са един от основните ни извори по проблема.
2. Контракциите на звуковете са силен довод - едва ли щеше да се получи kav (чети: "кан") от сливането на kai и еv, ако kai (чети: "кай") се произнасяше другояче.
3. Предаването на гръцки думи на латински език - Oedipus, Phaedrus, Aeschines - показва, че дифтонгите oi и ai не са имали съвременния си гласеж "i" или "e" (сравни още: Caesar - Kaisar "Кайсар", Aurelius - AurHlios "Аурелиос").
4. Етимологичната стойност на някои гръцки звукове, сравнени със звукове от сродни езици.
5. (Любимото ми!!) Играта на думи и звукоподражанията у някои автори (цитирам проф. Бешевлиев): в един от стиховете на Кратин блеенето на овцете е предадено с "bH - bH" (чети: "бе-бе"), което показва, че b и H не са имали звукова стойност на v ("в") и i ("и"), понеже овцете и през Vв. пр. Хр. са блеели очевидно "бе-бе", а не "ви-ви"! :-)))
Признавам се, не съм специалист по историческата фонетика на гръцкия, това, което цитирах, си спомням от лекциите си в Университета, но поне звучи правдоподобно и адекватно.
Тук има много по-ерудирани хора от мен, нека те да разкажат какво мислят по въпроса:)

Pax vobiscum


Тема ~нови [re: the_bomb]  
Автор ivx ()
Публикувано16.03.03 15:23



[това го писах преди последния отговор на Борис]

Ааа, ма то никой не е казал, че вземам за чиста монета всичко което ми говорят, аз като споменах, че Алексанър велики не е грък и като гракнаха... ха ха ха.

Най-макото е несериозно некой да очаква, че един съвременен човек ще разбере речта на предците си от преди 2000 години. Не знам дали знаете, но в кипърският диалект са се запазили в най-голяма степен следите на старогръцкия, то само от "как си?" си личи "на мбу камнис;" [= "ти канис"] и другото, което знам на кипърски е "ен се пистефко" [= де(н) се пистево] |не ти вервам|, а да и двойните съгласни си произнасят "аллос"....

Ако става въпрос за български форум въобще не бих се учудил, че са обвинили в пропаганда на педофилия или хомосексуализъм или нещо такова.

Karl Terzaghi, педофилията е нещо ненормално. Доколкото знам в по-напредналите от нас държави [Холандия, Дания] ако кажеш, че обратните са ненормални теб ще те вземат за не наред, изостанал и т.н. Един македонец ми го каза, ходил в Холандия, гледал гейовете как се прегръщат и целуват открито... не знам точво как е реагирал, но е било нещо от сорта на "теле в железница" и са му дали да разбере, че там това се приема на нормално.

И днес "содомит" се използва за хомо, но доколкото знам употребата й е най-вече от разни фанатични хомофоби.

А това за очния лекар в каква връзка е или просто така?

Редактирано от ivx на 16.03.03 15:33.



Тема Re: само това исках да кажа, ченови [re: Borriz]  
Автор ivx ()
Публикувано16.03.03 16:08



Целата работа тръгна оттам, че аз казах |в отговор на питане|, че "еврика" на старогръцки е било ['heure:ka] и тогава Йоргото ми каза това, което вече цитирах.

Истината е че аз още не съм прочел тази статия, много е дълга. А дали ще публикувам превода тука много ще си помисля, направо си ме е срам да го направя. Иначе аз за собствено удоволствие си правя такива преводи. Ако съм доволен от резултата до края на седмицата сигурно ще успея да я пусна.

Аз не съм отричал наличието на дифтонгите, просто казах, че те са умрели много отдавна и като се чете на старогръцки е по-добре да не се четат като дифтонги. Поне така съм чел, не съм поддръжник на такава теория или нещо такова, просто ме интересуват всички мнения по въпроса.

Аз нито мога нито искам да оспорвам доводите, които даваш.

А кои са нутриите и подивелите порове?



Тема Re: Я па я какво открихнови [re: Karl Terzaghi]  
Автор gazibara ()
Публикувано17.03.03 09:48



Знам. Има и медицински термин - ятрогенни увреждания, т.е. увреждания, причинени от [неправилно] самолечение.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: само това исках да кажа, ченови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано17.03.03 10:02



ПоЗволете и на мен, който си нямам хал-хабер от старогрЪцка граматика, да попитам: какво zначи много отдавна? Преz девети век, когато са правени пЪрвите преводи на Библията на старобЪлгарски, дифтонгите са били вече монофтонгиzирани - в стбсл текстове те се транскрибират с ят или и. Хиляда години много отдавна ли е? За някои страни и народи (САЩ например), и триста години са ужасно дЪлЪг период.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема ~нови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано17.03.03 13:56



Нещо четох, че още в старогръцки вече са се монофтонгизирали и още тогава правописа е бил вече етимологичен, що се отнася за дифтонгите де.



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано17.03.03 14:33



Значи, има виzантийски с етимологичен правопис (докаzано от старобългарската транскрипция), старогръцки, също с етимологичен правопис (докаzано от какво), и още по-старогръцки, в който се е пишело както се проиzнасяло (докаzано от латинската транскрипция). И къде е вододела?

Въобще, може ли да помоля някой по-наясно, да ми раzкаже това-онова zа стгр. еzик, zащото наистина хал-хабер си нямам. Е, zнам буквите, zнам как се чете на новогръцки и на старогръцки, ама толкоz.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: само това исках да кажа, ченови [re: the_bomb]  
Автор Adrian~ (benediktinec)
Публикувано17.03.03 22:36



Oho, zna4i nie 4etem i Michael Foucault, a?! Bre-bre-bre!


Adrian


Тема Re: само това исках да кажа, ченови [re: Adrian~]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано17.03.03 23:13



това, надявам се, не беше казано с погнуса и неодобрение

макар че, честно казано, на места (в другите си книги) попрекалява

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: ~нови [re: gazibara]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано17.03.03 23:33



дай ми само малко време, понеже в момента съм зает

тези дни ще започна да пускам нещица, приканвам и други колеги (например Borriz) да се включат. само кажи какво по-конкретно те вълнува, или да почваме наред - доколкото темата изобщо е изчерпаема...

тъкмо ще отговоря и на ivx как седят нещата с дифтонгите според мъдрите глави в областта на историческата граматика. сега, само с две думи казано, през V-ІV в. пр.Хр. правописът е бил фонетичен, но през голяма част от този период на практика се е използвал различен правопис от този, когото сега припознаваме като старогръцки. реформата установява последния във вида, който има и днес, окончателно и навсякъде някъде ок. средата на ІV в. ВС. само че малко след това постепенно почват големите фонетични промени, които в крайна сметка водят гръцкия до днешния му хал. но не знаем кога точно се е осъществила всяка конкретна промяна: това до голяма степен е зависело от мястото, диалекта, образованието на говорителя или пищещия. от заемки в латинския например знаем, че ai и oi са се запазили в този си вид и след покоряването на Елада от Рим през 146 ВС. само че същите тези заемки ни показват как ei вече напълно си е преминало в просто i. а за много други неща въпросът е далеч по-спорен. така че, ако искаме да сме съвсееем прецизни може да се стигне до положение, в което всеки старогръцки автор да се чете различно в зависимост от времето, когато е живял: например с i вм. ei, но с ai, oi и b-звук за бетата и т.н. съгласете се, че това е абсурдно. за никой език не се прави така, включително за старобългарския. ето защо е прието всички старогръцки автори да се четат с класическото произношение, каквото е било то в V-ІV в. ВС. при всичките уговорки за неговата условност при по-късни автори, поне докрая на Античността "истинското" произношение ще да е било действително по-близо до него, отколкото до везантийското.

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: само това исках да кажа, ченови [re: the_bomb]  
Автор Adrian~ (benediktinec)
Публикувано18.03.03 21:55



Stana mi mnogo prijatno, 4e imash takiva shiroki interesi, a oshte powe4e, 4e w BG kipi takawa prostorna prewoda4eska rabota! Towa mi pokazwa, 4e duhownijat zhiwot se razwiwa mnogo dobre! Dali poznawash njakoi ot prewoda4ite?
A koja e tazi kniga, w kojato Fuko prekaljawa?


Adrian


Тема Re: само това исках да кажа, ченови [re: Adrian~]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано20.03.03 12:24



наистина кипи преводаческа дейност и се издават много и все важни неща. какво ще кажеш за това, че в края на миналата година излезе първият български превод на Аристотелевата "Метафизика"?

а с Мишел Фуко не съм съвсем съгласен в онази книга, не си спомням точно как се казваше, в която разглежда институцията на клиниката и едва ли не твърди, че изобщо "болест" и "здраве" са понятия, измислени от просветителския ХVІІІ в. признавам, не дочетох книгата докрай, но това, което успях да разбера преди да я оставя, беше такова по мои впечатления.

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема и до ден днешен думата си има същото значение !!!нови [re: ivx]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано20.03.03 18:09



педерастис - си е и до ден днешен = педофил
педи е дете + ерастис - любовник
педерастия = педофилия на български
или педофилия или педофил изобщо не се използва в този смисъл и никой не го разбира под значението с което го казваме в БГ...,
ако нарееш някой педерарастис - го наричаш педофил, а не педал!!!

ако искаш да кажеш педераст (педал - хомосексуалист) официалната дума е омофилофилос (иам разлика при изписването в и-тата) което идва от
омиос - един и същ
фило - пол
филос - приятел
"приятел на своя пол"
жаргонно думата е пустис или както ние казваме педал
дете на старогръцки ако не се лъжа е "текно".

Други въпроси?



Тема Re: и до ден днешен думата си има същото значение !!!нови [re: aби]  
Автор Borriz (The Russian)
Публикувано20.03.03 18:41



Ехоооо, ма аз не останах с впечатление, че някой въобще ти е задавал какъвто и да било въпрос, че да споделяш с нас горенаписаното.
Можеше просто да си направиш труда да прочетеш какво ние се мъчим да дискутираме повече от 2 седмици и сам/а щеше да се убедиш, че това, което каза, е пълна смехория.
Виж сега, ако ще си мерим познанията по неа елиника, ще кажа: евга, поли кала, пара поли, ореа, ама стигааааа.....
тук иде дума са СТАРОгръцки и много ви моля, всичките специалисти тук, не смесвайте двете понятия (стар и нов език), там думичките се различават малко по значение.
Още повече, самото значение на думите се определя не само по себе си, а свързано с редица други фактори като обществен и културен живот, икономика и историческо развитие и т.н да не ставам досаден!
Та да повторя, всички разбрахме как е педераст на новогръцки, някои разбрахме и как е педофил, но хайде да сложим край на въпросната дискусия, че ставаме смешни, а?


Pax vobiscum


Тема Ebasi kvo dozhivjahнови [re: aби]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано21.03.03 10:04



Syzhaljavam za latinicata, kredory se e sbygjasal neshto.

Chuj me, neregistrirana mome. Ne me interesuva mrysnoto eziche na Pederastchetata na jug, nito misljy da go uchy, pazi bozhe. Pradjado mi ne se e izselil ot belomorieto, za da mozhe tuka da mi se motajat mrysni grykomani (i grykomanki). Tova che ti go znaesh si e tvoj problem. Otvraten sym che paradirash s takova neshto; prosto, ako ne si zabeljazala, nikoj ne obsyzhda novogryckijyt ezik.

P.S. Da ne si pomislite, che imam neshto protiv tova njakoi hora da znajyt novogrycki po princip. Na njakoi im e neobhodimo ili pyk njamat takiva zadryzhki kato men, a pyk obichat da uchat ezici. (poslednoto e pohvalno razbira se)

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 21.03.03 10:39.



Тема Re: Ebasi и аз kvo dozhivjahнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 11:39



дрън, дрън, дрън
аз лично никого не съм обидила , не виждам никакъв повод да ме наричаш мръсна гръкоманка и тн. още повече като си нямаш понятие коя съм и каква съм.
много пъти съм чувала грешката да се прави от чужденци които говорят новогръцки ...
това което написах е повиляно от по горното ..."още преди да съм видял линка искам да те предупредя да гледаш винаги с малко резерв на всичко, което днешните гърци ти говорят за старогръцкото произношение ктл. защото те умрат да се изкарат възможно най-близки наследници на античните елини, дори по отношение на произношеншието. ама като им дадеш да почетат малко Платон повечето издишат, което доказва, че все пак това не е същият език!"
с което съм напълно съгласна.



Тема Re: и до ден днешен думата си има същото значение !!!нови [re: Borriz]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 11:57



хммм нямах време да порочета написаното и дааааааа не е на място ...
само една забележка - евга ...доста грубо, за ителигентен човек като теб - имайки предвид постингите ти, а и повярвай ми не се употребява много много... за новогръцкия де...



Тема Re: Ebasi и аз kvo dozhivjahнови [re: aби]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано21.03.03 12:11



ами, постинга ти ми се стори много подозрителен просто. мооже би малко неадекватно реагирах, незнам, като се наспь ще решъ.



Тема Re: Ebasi и аз kvo dozhivjahнови [re: aби]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано21.03.03 12:35



а прочете ли вече по-горните неща, които настояват, че на старогръцки, където думата е възникнала, paiderastes все пак не е "педофил"?

ако не си, направи го

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: Ebasi и аз kvo dozhivjahнови [re: the_bomb]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 12:39



а-ха, доста интересно и стига сме се заяждали за глупости.
ти така и така си във форума - някой който знае идийски има ли?
серизно питам



Тема Re: това е то спането...нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 13:45



точно!!!
и аз дремех докато пишех и ме мързеше да чета, а то си трябвалоооо. Който не чете така му се пада!!!
набутах се търсейки някой знаещ индийски!!!
има ли такъв?????????????????



Тема ~нови [re: Borriz]  
Автор ivx (~)
Публикувано21.03.03 15:21



Да в съвременният език е = на педофил. Да, знам и за пустис, и за омофилофилос, и за колобарас, и за писоглендис, и за кинедос, и за опис8огемис, и за аделфи...

~ ~ ~

Това през през 5-4 в. пр.Хр. не е било вече александрийско койне? Аз да си кажа право сега се изказваме неподготвен щото забравих да погледна каква беше класификацията по периоди.

~ ~ ~

Също се сетих за една дума "ефебофил", доколкото знам точно тя означава мъж, който си пада по юноши.

~ ~ ~

Иначе превода си нема да го публикувам, с две думи теорията там е че им е такъв правописа, за да се разграничавали аъъъ... "омоними" ли им викаха на думите с еднакво звучене? и по естетически причини, аз бих ви помолил да коментирате това, което казват, че е писал Платон по въпроса.



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 19:03



ехааааааа изкараха ме вулгарна!!! но ти ме разби :))))

Александрия не е ли основана 331 П.Х. омоними са.


Как е ПЧЕЛА на старогръцки?



Тема Re: ~нови [re: aби]  
Автор ivx (~)
Публикувано21.03.03 20:56



Ти се опомни и почни да пишеш смислени неща, ако можеш.

Както казах пиша без да съм проверил.



Тема Re: Ebasi и аз kvo dozhivjahнови [re: aби]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано22.03.03 10:49



ами не съм срещал такъв, честно казано. доста сигурно са се опитвали да направят нещо по въпроса, включително и аз. но за да можеш да кажеш, че знаеш индийски, трябва доста хляб да изядеш...

всъщност ти кой точно език имаш предвид, защото "индийски" е твърде широко понятие?

абе, знаеш ли какво, преди време имаше тук една тема "Кой какви езици знае и/или учи". там доста от участниците се похвалихме в детайли какво знаем ши какво искаме да знаем. разрови се по задните страници на клуба или я потърси в архива, ако някой знае индийски сигурно го е споменал там.

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано22.03.03 10:59



значи, Александрия е основана от Александър Велики, който е живял доста след 5-4 в. пр.Хр. това последното е точно периода на класическия атически старогръцки език, никакви койнета и прочие. койнето почва от края на ІV в. ВС нататък.

за коментар върху "Кратил" на Платон трябва малко повече време, което сега нямам, за съжаление, но въпреки всичко имай предвид, че Платон е философ, а не езиковед, и по въпросите на звуковете и езика може да изпадне в такива умозрителни спекулации, обслужващи само неговите си философски тези, а не самия език, че ум да ти зайде.

а пчела на старогръцки си е melissa или (в класическия атически) melitta

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: the_bomb]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано22.03.03 12:31



мерси - за хинди ставаше въпрос, трябваще ми бърза информация, но индийските ми приятели не са он-лайн тези дни.
ок, не е проблем и без това намерих в итернет доста информация за това което търсех, всъщност цялата работа започна от един индийски филм и от думата пчела - тоест bumbru - което е като гръцкото mpoumpouras - bumble-bee... както и от зчнаението на името Суфия - срещано в Кашмир (има разлика между диалектите естествено)
От там започна един разговор (за съжаление с хора които имаха добри познания по история, но не и по лингвистика) за влиянието на Александър Македонски и за племето Калас в Пакистан.
Ще се радвам да науча повече по въпроса, ако имаш информация. За сега намерих това

Тези дни ще се поровя и по книжарниците в Солун ако мога да намеря нещо по подробно .



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано22.03.03 12:42



никога не подценявай врага - винаги има от кого - какво да научиш :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))
какво няма смисъл?отговорих ти че Александрия не е била основана. ОК - спри да контактуваш с мен ако толкова те дразня.
Мислех, че в този форум се споделят знания и информация, а не си мерите на кого мозъкът му е по-голям...



Тема Re: ~нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (~)
Публикувано22.03.03 15:31



то и сега си е "мелиса".

Аз не бързам, когато намериш време тогава пиши, винаги се радвам да науча нещо ново.



Тема ~нови [re: ivx]  
Автор ivx (~)
Публикувано22.03.03 20:21



Сега прочетох темата за кой какви езици знае/учи.
И направо не мога да повервам, с бомбата имаме мнооого общи неща. Само дето аз имам непоносимост кън френския. Много ми се учи еврейски, даже се бех записал на курсове ама така и на ги почнах щото един от дните съвпадаше с гръцкия, аз все се надах да ги наместят през дем ама... а арамайската азбука е много красива, затова и ми се учи, ако ти е интересно как звучи иди на



Тая тема ми напомни за един много хубав сайт който заслужавате да го знаете

Редактирано от ivx на 22.03.03 20:22.



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано23.03.03 10:12



етнолога аз поне го знам, жокер ми не требе. наистина добър сайт, макар че малко се губи човек в него - аз си мислех, че в Сирия например говорят 2 езика, а то...

а за другия сайт страшно ти благодаря, много ми е полезен. макар че за арамейски напоследък не намирам много време. впрочем там може да чуеш и други интересни езици (радиостанция на "романи" чувам за пръв път)

интересно ми е какво ще стане с асирийците след войната в Ирак. ще се промени ли положението им и как?

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: aби]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано23.03.03 10:28



не, предварително не знаех нищо по въпроса, но ти доста му заинтригува. по принцип гръцко-индийските контакти в Античността и изобщо контактите Изток-Запад от тази ранна епоха са нещо, което ме вълнува доста, мака и да съм намирал малко материали за тях. ти можеш ли да помогнеш с нещо?

линка, който си дала, нямам време да го разледам както трябва сега. но по принцип не изключвай възможността гръцката, индийската, българската и английската дума за "бръмбар" да са все звукоподражателни и затова да си приличат, а не че имат нещо общо като произход

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: ~нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (~)
Публикувано23.03.03 17:56



Етнолога го дадох във връзка с мненията за това колко езици/езика [кое по дяволите е правилно?] има.

Да и на мен шведското радио ми е много странно, има предавания на много екзотични езици.

По принцип радиата са ми основен източник да чуя некой език как звучи. Некой тука знае ли какво е DX?

На който му се слушат екзотични езици може да посети:









Предполагам нема нужда да давам сайта на ББС

Редактирано от ivx на 23.03.03 18:02.



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано23.03.03 18:05



Правилно е "колко езика".



Тема Re: ~нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (~)
Публикувано23.03.03 18:15



Благодаря! Да ми кажеш некое правило?



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано23.03.03 18:33



Говори се за конкретен брой, затова въпреки че не е посочен се използва бройната форма за мн. ч.. Колко езика, толкова езика, колкото езика, пет езика и т. н.. Обаче, "повече езици", тук става въпрос просто че съ повече, а не като да кажем "пет езика повече".
Правилото беше, че след числително бройно и тиь, наречия май бяхъ :-) (колко, -то, толкова) се използва бройната форма.



Тема Re: това е то спането...нови [re: aби]  
Автор gazibara ()
Публикувано24.03.03 08:43



Индийски ли? Че в Индия се говорят сто езика, ако не и хиляда! Кой по-точно имаш предвид?

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: the_bomb]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано24.03.03 12:21



Да и аз си мислех че вероятно е прилика а не общ корен ПИЕ,
но четох едно мнение което казва че вероятната изходна точка на ПИЕ е около Литуания (как е на БГ???) - което се доказва именно от общите ПИЕ за мед и пчела - а в тази епоха именно там са намерени следи - на север от Армения. Както и да е - на мен ми е хоби не съм професионалист.
За племето - тук много се говори за тях, дори бяха поканени от Гръцкото правителство. За това по темата се проведе един спор който още не е 100% изяснен, а именно за името Калаш (Калас), което до сега беше приемано като Санскритска дума Khallash, но според
Book E/44,5/ "POLYAINOU STRATEGEMATA"

". . . When Memnon attacked the Kyzicians, he wore on his head the Macedonian helmet. Seeing him from the city walls the Kyzicians took him for Kalash the Macedonian, their friend and ally . . ."

Kalash is a Greek name and not an Indian as we used to think.
Това го бях чела на времето, но го намерих по темата и това (от там копирах цитата)


Не я приемай за "чиста монета", тъй като през лятото имах честа да ссе запозная с Проф. Хромозядис (който откри праисторическото селище и да разгледам подробно разкопките на Диспилон) и от разговора ми с него знам, че все още парчето дърво с надписите не е признато със абсолютна сигурност за древно писмо, независимо че излагат копие в музея.
ето друг линк за Калас - не съм го прочела още
Извинявай ако не съм точна на Български с имената, но цялата литература с която разполагам е на Гръцки и Английски. Ще се радвам ако ми препоръчаш книги на Български относно ИЕ.



Тема Re: това е то спането...нови [re: gazibara]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано24.03.03 14:25



казах вече Хинди, но в момента ми трябва повече някой с познания на диалектите в Кашмир.
Питаш ме защото познаваш някой или просто така....





Тема Re: това е то спането...нови [re: aби]  
Автор gazibara ()
Публикувано25.03.03 08:54



Ами да, първо ти отговорих, после прочетох какво са ти писали надолу.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: aби]  
Автор gazibara ()
Публикувано25.03.03 09:03



Литуания (Lithuania) е Литва. Литовският език се счита за най-архаичния жив индоевропейски език (запазил е много повече ие архаизми от умрелия преди 1500+ години златен латински). Няма изследване по въпросите на индоевропеистиката, което да не се позовава на него (наред с хетитски, латински, старогръцки, санскрит и старобългарски).
Иначе за прародина на индоевропейските племена напоследък се считат Анадола и днешна Армения.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано25.03.03 11:12



какъв е тоя златен латински?



Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: gazibara]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано25.03.03 14:04



благодаря!!!
можеш ли да ми препоръчаш литература на български за ие?(които да се намират на пазара) - но те моля да са...как да се изразя...написани на "по-лек език". Напоследък се запалих на тази тема и искам да науча повече по въпроса.



Тема Re: ~нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (~)
Публикувано25.03.03 17:42



дя ти кажа право това неколко пъти го четох ама не го разбрах

Редактирано от ivx на 25.03.03 17:43.



Тема ~нови [re: ivx]  
Автор ivx (~)
Публикувано26.03.03 08:12



Правилно съм разбрал това за обучението. Правенето на секс с млади момчета е било не само за удоволствие, но е за да научат момчетата на любовни техники и т.н.



Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: aби]  
Автор gazibara ()
Публикувано26.03.03 08:20



Нямам си на идея. Всичките ми познания са събрани от Граматика на старобългарския език (издание на БАН, 1990 г.) и Старобългарски език: Теория на основите (забравих и автора, и годината). Друго не съм виждал (не че съм търсил целенасочено, де). Втората не е хич лека за четене.
Потърси из Интернет, там със сигурност ще намериш доста инфо, включително и някои по-нови теории (като глоталната например)

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят

Редактирано от gazibara на 26.03.03 08:34.



Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано26.03.03 08:31



Малко по-архаичен вариант на езика, в който всички правила, които ги пише в учебниците, са се спазвали стриктно (т.е. били са си жива говорна норма). В по-късния период (сребърен латински) правилата започват да не се спазват толкова стриктно (напр. намалява броя на склонитбените типове). Ако поразровиш из Интернет ще намериш имена на добре известни автори (ако не се лъжа, Цицерон пишеше на златен латински, а Тацит - на сребърен, за Овидий ще те излъжа). В още по-късния период (народен латински) Римска империя вече няма, системата на склонението на имената се разколебава из основи за да се получат днешните романски безпадежни езици (ама пък глаголната флексия се е запазила почти непокътната).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано26.03.03 14:39



То португалският немаше ли падежи?



Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано27.03.03 08:06



Един-единствен романски език пази някаква форма на падеж, и това е румънския (дателен).

Разбира се, всички индоевропейски езици (дори почти изолиращия английски) пазят винителен и дателен падеж за личните местоимения.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Fuko/Aristotelнови [re: the_bomb]  
Автор Adrian~ (benediktinec)
Публикувано30.03.03 15:17



Prewodqt na Aristotelowata "Metafizika" ima prakti4eskata stojnost, 4e e posluzhil kato intenziwno uprazhnenie po strarogrqcki. Za filosofijata toj pokazwa, 4e w BG tqrseneto na istinata se otqzhdestwjawa s awtoriteta. Towa ne e iznenadwashto, kato se ima predwid, 4e u nas prosweshtenieto ima mnogo slabi tradicii. "Metafizikata" podhranwa predi wsi4ko naj-konserwatiwnite i antimoderni filosofi.

Za Fuko: toj se 4ete dosta trudno. Pri nego istorijata i filosofijata trudno se razgrani4awat, oswen towa stilqt mu ne e tolkowa sistemati4en, kolkoto literaturen. Towa e tipi4no za frenskite filosofi.
Wqprosqt se obsqzhda w "Razhdaneto na klinikata" i w "Ludost i obshtewo".
Tuk, kakto i w drugi knigi na Fuko stawa duma za towa, 4e izwqrshitel na istorijata ne e 4owekqt, kakto smjata prosweshtenieto, a pred-opitni strukturi. (Ot tam idwa i "strukturalizmqt"). W tozi smisql "bolest" i zdrawe" ne sa "izmisleni" a sa "diskursi". t.e. rezultati ot istori4eski a-priorno opredeleni prawila, ili strukturi, wqrhu koito 4owek njama wlast. Popitaj njakoj ot Twoite poznati filosofi, da Ti objasni kakwo zna4i "diskurs"!
Kakwi 4asowe imash tozi semestqr?


Adrian


Тема е, не бъде толкова краен!нови [re: Adrian~]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано02.04.03 20:37



не мога да се съглася с подобно нихилистично отношение към Аристотел. нали и той трябва да бъде познат на българската публика все пак, каквото и да ти е мнението за него. направо си е задължително, защото авторитетите трябва да се познават идеално, преди да тръгнеш да ги критикуваш. не може да проспим всички големи антични и средновековни философи и да тръгнем направо от Новото време, даже не и от Новото време, а само от модернизма насетне! какво да направим, че на Запад тези неща са превеждани и четени от векове, докато тук не са. явно ще трябва да наваксваме, та без запознаване с някои основополагащи авторитети няма да се мине

колкото до Фуко, намерих си на френски третата част от неговата "История на сексуалността" (на български вече отдавна е изчерпана точно тази част) и сега си я чета. а иначе не е ли малко отчайващо да знаеш, че историята се твори от предзададени безлични структури? защото, ако искаш някаква промяна, можеш да се опиташ да промениш хората, техните нагласи и мислене, но как се променят безлични структури, по-големи и силни от нагласите на отделния човек? значи ли това, че просто хората е трябвало да седят със скръстени ръце, когато преди петдесетина години са били негрите просто защото отиват да гласуват, или както днес на много места продължават да бият хомосексуалистите? какво е променило тогава в онзи момент априорно зададените правила, та днес не е така (поне не съвсем)?

в Университета водя на българска филология и балканистика

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: е, не бъде толкова краен!нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (~)
Публикувано03.04.03 08:46



нали не си ни забравил?



Тема Re: е, не бъде толкова краен!нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано03.04.03 10:46



не, не съм

2 курс новогръцка?

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: е, не бъде толкова краен!нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (~)
Публикувано03.04.03 15:22



ха ха ха, не знам какво имаш пред вид, просто исках да ти припомня че като се освободиш ще се радвам да напишеш това за което немаш време



Тема Re: е, не бъде толкова краен!нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано04.04.03 11:44



а, припознал съм се значи, извинявай

онова за историята на гръцкия ли имаш предвид?

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: е, не бъде толкова краен!нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (~)
Публикувано04.04.03 17:35



да, а иначе какво си помисли?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.