Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:37 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано23.03.03 18:05



Правилно е "колко езика".



Тема Re: ~нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (~)
Публикувано23.03.03 18:15



Благодаря! Да ми кажеш некое правило?



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано23.03.03 18:33



Говори се за конкретен брой, затова въпреки че не е посочен се използва бройната форма за мн. ч.. Колко езика, толкова езика, колкото езика, пет езика и т. н.. Обаче, "повече езици", тук става въпрос просто че съ повече, а не като да кажем "пет езика повече".
Правилото беше, че след числително бройно и тиь, наречия май бяхъ :-) (колко, -то, толкова) се използва бройната форма.



Тема Re: това е то спането...нови [re: aби]  
Автор gazibara ()
Публикувано24.03.03 08:43



Индийски ли? Че в Индия се говорят сто езика, ако не и хиляда! Кой по-точно имаш предвид?

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: the_bomb]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано24.03.03 12:21



Да и аз си мислех че вероятно е прилика а не общ корен ПИЕ,
но четох едно мнение което казва че вероятната изходна точка на ПИЕ е около Литуания (как е на БГ???) - което се доказва именно от общите ПИЕ за мед и пчела - а в тази епоха именно там са намерени следи - на север от Армения. Както и да е - на мен ми е хоби не съм професионалист.
За племето - тук много се говори за тях, дори бяха поканени от Гръцкото правителство. За това по темата се проведе един спор който още не е 100% изяснен, а именно за името Калаш (Калас), което до сега беше приемано като Санскритска дума Khallash, но според
Book E/44,5/ "POLYAINOU STRATEGEMATA"

". . . When Memnon attacked the Kyzicians, he wore on his head the Macedonian helmet. Seeing him from the city walls the Kyzicians took him for Kalash the Macedonian, their friend and ally . . ."

Kalash is a Greek name and not an Indian as we used to think.
Това го бях чела на времето, но го намерих по темата и това (от там копирах цитата)


Не я приемай за "чиста монета", тъй като през лятото имах честа да ссе запозная с Проф. Хромозядис (който откри праисторическото селище и да разгледам подробно разкопките на Диспилон) и от разговора ми с него знам, че все още парчето дърво с надписите не е признато със абсолютна сигурност за древно писмо, независимо че излагат копие в музея.
ето друг линк за Калас - не съм го прочела още
Извинявай ако не съм точна на Български с имената, но цялата литература с която разполагам е на Гръцки и Английски. Ще се радвам ако ми препоръчаш книги на Български относно ИЕ.



Тема Re: това е то спането...нови [re: gazibara]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано24.03.03 14:25



казах вече Хинди, но в момента ми трябва повече някой с познания на диалектите в Кашмир.
Питаш ме защото познаваш някой или просто така....





Тема Re: това е то спането...нови [re: aби]  
Автор gazibara ()
Публикувано25.03.03 08:54



Ами да, първо ти отговорих, после прочетох какво са ти писали надолу.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: aби]  
Автор gazibara ()
Публикувано25.03.03 09:03



Литуания (Lithuania) е Литва. Литовският език се счита за най-архаичния жив индоевропейски език (запазил е много повече ие архаизми от умрелия преди 1500+ години златен латински). Няма изследване по въпросите на индоевропеистиката, което да не се позовава на него (наред с хетитски, латински, старогръцки, санскрит и старобългарски).
Иначе за прародина на индоевропейските племена напоследък се считат Анадола и днешна Армения.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано25.03.03 11:12



какъв е тоя златен латински?



Тема Re: the_bomb ako znaesh za...нови [re: gazibara]  
Авторaби (Нерегистриран)
Публикувано25.03.03 14:04



благодаря!!!
можеш ли да ми препоръчаш литература на български за ие?(които да се намират на пазара) - но те моля да са...как да се изразя...написани на "по-лек език". Напоследък се запалих на тази тема и искам да науча повече по въпроса.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.