Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:52 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Мокшанови [re: gazibara]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано15.02.03 10:57



"Падналите богове" Деийвид Зиндел, много интересна фантасктика. Освен всчиката друга философия, извънземните фраваши, извънземни с философски наколонности и мозък с четири дяла, които съ се посветили да освобождават умовете на хората от мисловните системи. Създават езикъ Мокша, състоящ се единствено от прилагателни/глаголи и освободен от покварата на съществителните и местоименията Това, което се използва за указване на обекти, са поредици от определения.

Идеята е, че хората, когато мисльт на този език нямало да мисльт за светъ като за разделен на ясно разграничени обекти до такава степен. Това определено не е хубаво, освен когато се занимаваш с абстракции като идеално твърдите тела на физиката на макротелата и други подобни случаи

Дали е възможно да създадем подобен изек? Изреченията в него да съ единствено описания на това, как една поредица от определания се променя? Представям си да се размие границата между прилагателни и глаголи -- нали глаголите биват такива за състояние и такива за действие? Ами в такъв език глаголите за състояние и прилагателните май могът да съ едно и също. Още не ми е много ясна идеята, може ли да си кажеш мнението?

Той автора си посочва, че е базиран на земни езици, и аз току-що разбрах че език наречен мокша има в момента и се говори в района на Самара, в Русия Е, мокша от книгата има доведена до крайност граматика и множество заемки от най-различни езици, с цел по-голямо разнообразие на понятията.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 15.02.03 11:18.



Тема Re: Свобода на словоредънови [re: Hilmar Kabas]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано15.02.03 20:09



О, ами как да ти кажа, не е лесно за обясняване, то е едно много шантаво-майтапчийско разказче, вземи го прочети отнякъде, има го например в "Моделириум"-ъ. Май нещо като манипулация на общественото мнение чрез такава на езикъ чрез тъпи вестникарки заглавия. Но разказъ изобщо не е само за това, това е само един вид двигатель на действието...



Тема Re: Един въпрос не по тематанови [re: gazibara]  
Автор webkid ()
Публикувано16.02.03 10:29



Знаеш ли, вчера си мислих кое е правилното - "зная" или "знам". Реших да пробвам с аналогия.

Той пее. Аз пея.
Той знае. Аз зная.

Не е ли "зная" правилният вариант?

За жалост нямам правописен речник подръка, за да проверя. :(



Тема Re: Един въпрос не по тематанови [re: webkid]  
Автор ivx ()
Публикувано16.02.03 15:50



И аз знам, че нищо не знам!

hen oida hoti ouden oida



Тема Заглавие във вестник: Елен уби германец!нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано17.02.03 13:22



Ха, така, викам си! Браво, български елене! Браво!

И си представям как гордият български елен е набучил на рогата си швабата и го размятква като прани гащи! Фанфари взеха да свирят в ушите ми.

Като взех да чета... Сещаш се какво стана... Дойчланд юбер алес.



Тема Re: Един въпрос не по тематанови [re: webkid]  
Автор gazibara ()
Публикувано19.02.03 08:26



И двете са правилни. Зная е форма, образувана по модела на този тип глаголи (като пея), а знам е съкратена форма. И двете се използват еднакво често от едни и същи говорещи.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Мокшанови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор gazibara ()
Публикувано19.02.03 08:34



Езици, в които разликата между глаголи и прилагателни е почти заличена, действително има, напр. японски и корейски. Напр. на японски ie-ga akai означава къщата е червена. Akai е предикат, който означава червен съм и като всеки предикат има време (akai 'червен съм', akakatta 'червен бях'), наклонение (akakarou 'ще да съм червен', akakattarou 'ще да съм бил червен', akaku-nasai 'бъди червен'), подчинителни форми (akakereba 'ако съм червен; да бях червен', akakattara 'щом съм червен', akakutemo 'дори да съм червен' и т.н.), именни форми (akakute 'бидейки червен'). Из Интернет пък четох за един изек без категорията 'глагол': имаше само една дума с предикатен смисъл, съм.
В крайна сметка, всеки език се подчинява на логиката, изеците също.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Заглавие във вестник: Елен уби германец!нови [re: ASSASSlN]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано19.02.03 10:36





така е, отвсякъде из пресата валят излъгани надежди от типа "Труп намери полицай"

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Мдааанови [re: the_bomb]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано19.02.03 13:53



"Баба блъсна влак"

Правят се на интересни, мамка им, та да се харчи стоката.

Хи-хи-хиии. Като намеря повече време, ще ти разкажа как жена може да забременее от куршум!

А, знаеш ли онзи случай, дето "Двуглава майка роди двуглаво бебе"?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.