Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:13 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема БГ Правописнови  
Автор gazibara ()
Публикувано10.02.03 08:35



Често срещам из клуба изрази от вида "не харесвам сегашния правопис".
Хайде, дами и господа, дайте предложения са нов правопис. Като не харесвате сегашния, дайте да видим какво би ви харесало. Моето мнение по въпроса обаче ще си запазя (засега).
Но...! За всяка предложена промяна дайте, моля ви аргументи. Защо предлагате дадена промяна? Какво според вас ще даде тя на правописа?

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: БГ Правописнови [re: gazibara]  
Автор dma (irq)
Публикувано10.02.03 11:12



Правописът - болната ми тема.

Аз имам няколко "забележки" към сегашния правопис (ако могат да се приемат забележки от човек, който няма нищо общо с лингвистиката).

1. Запетайките. Правилата за слагане на запетайки са прекалено стриктни. От това, което си спомням, запетайката служи за предаване на повече яснота в писмения език. Е да, ама когато аз предавам някакви мои мисли на хартия, искам да предам и моите емоции. В много случаи правилата не съвпадат с естествения ход на речта ми. Искайки да наблегна на нещо, аз не мога, защото влизам в разрез с догмите. Примерно, много мразя да слагам пред всяко "че" запетайки. Не ми звучи добре, дразни ме.

2. Пълният член е много неприятен. Ако се постарая, може би ще успея да го пиша на правилното място, но ме дразни факта, че той не съществува фонетично, а е толкова широко застъпен в писмения ни език.

3. Я-кането и Е-кането. За този проблем съм писала тук, няма нужда да добавям много. Връщането на старата азбука би поставило прекалено много проблеми, но това не пречи да си мечтая нали?

Според мен, трябва да се облекчат леко нормите. Не трябва да стигаме, до екстремни ситуации като тези в македонския (да пишем "преТседател"), но по-голяма гъвкавост няма да ни навреди. Мисля си, че не трябва да вървим срещу естествените ни нагласи на писане, а да ги следваме.



Тема Re: БГ Правописнови [re: gazibara]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано10.02.03 13:41



1. Пълния член да изчезне.
2. Винаги да се изписва "във" и "със".
3. Чуждестранните имена на населени места да се изписват така, както се произнасят на съответния език.

Хо-хо-хооо! Припомних си едно мое научно изследване по въпроса. С германците се изложих, като ги дадох за пример, ама така се получава като вярвам на пишман-преводачи.

------------------------------
ASSASSlN
(пристрастен)
17.07.02 17:21
Предлагам тотални промени в българския правопис



Съседна тема ме подтикна към размисъл. Предлага се въвеждане на три нови-стари букви.

Никакви такива! Напротив. Много е прав Пламен. Да опростяваме правописа! Като германците - решиха се най-после да махнат гадните умлаути и още по-гадния есцет.

Нали сме демокрация. Всеки да пише както иска.

Който иска - да си "е"-ка! Да яде хлеб, да пие млеко и да верва в каквото си ще. Даже хлеп може да яде. Вече ми омръзна да се дразня от правописни грешки. Заповядах си да не се ядосвам повече. Край на терзанията ми!

Много ме "дъвкаха" в този клуб, когато предложих да се премахне пълния 4ленъ. Искараха ме неграмотник - не съм знаел къде да го слагам, затуй съм го не щял. Ама, никой не ми отговори на въпросътъ: "Какво им е на изреченията, в които подлогът е в женски или среден род?" В тия изречений нали нема пъленъ членъ. По мойта логика или фсички родове, в условията на демокрация, трябва да са равнопоставени и пълний 4ленъ да се турне и на жените и на децата, или да се отреже на мъжете!

Освен "я", "ю", "щ" и "й", както предлага Пламен, бих махнал и "ш" и "ч". За к'во ни са като "6" и "4" вършат същата работа. (Измежду "й" и "ь" избрах "й" 6тото ме дразни "'4овката" му)

о6те предложениьа имам. да махаме главните букви за кво са ни ква работа вър6ат и на кого са потребни... шифт все да натискам

да махаме и фсьакакви препинателни знаци

мамка му на туь "ц" требе да го прецакаме и него некак си
"ц" като "цифра" ето го отговорътъ 1 2 3 5 7 8 9 са о6те свободни
за нулата е ьасн0 - заменьа "о"

ха намерих му 4алъмът и на "з"-т0 - става "3" (тр0ька)

даваьте да видимеее кв0 ша правимеее с другити сифри как ша ги испол3ваме

еь г0 0тг0в0рътъ за "ц"-т0 ис4е3ва бесследн0 3аменьа се съ "с" кв0 им е на сиганити кату ньамат "ц"

ша мисльа 06те ама сам 40век м0же ли

еь г0 туь "ж" мн0гу ма дра3ни кв0 да гу правимеее



Тема Re: БГ Правописнови [re: ASSASSlN]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано10.02.03 16:51



Защо да се пише винаги "във" и "със"? Не виждам логика. За идеята с чуждестранните имена също виждам проблем, не винаги е ясно от кой език точно трябва да се вземе названието. Освен това не мисля да започна да наричам Рим - Рома или Неапол - Наполи, или Париж - Пари и т.н.



Тема Re: БГ Правописнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор webkid ()
Публикувано10.02.03 17:06



Е, никой няма да те застави - това са просто някакви си нововъведения, които никога няма да бъдат приложени.

За "във" и "със" съм 100% съгласен. Ти да не би да казваш винаги "в" и винаги "с" пред думи, незапочващи с "в"/"ф" / "с"/"з" ?!

Не си само ти.



Тема За пълния член нищо не казваш!нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано10.02.03 17:34



За "със" и "във" вече ти отговориха.

За имената. Написах ясно и тоно "населени места", като съм пропуснал "местности и райони". За имена на хора не съм казвал нищо. Не съм чак толкова луд и не съм предлагал да пишем Айвън вместо Иван.

Един град може ли да бъде едновременно в две държави? Колко пъти да дрънкам едно и също? По каквато логика пишем Ню Йорк, по същата трябва да пишем Уошингтън. И на мен ще ми е криво да започна да пишаМасква, но като се сменят поколенията...



Тема Re: БГ Правописнови [re: gazibara]  
Автор Плaмeн (минаващ)
Публикувано10.02.03 19:18



1. отпадане на ю, я, щ да остане адната от двете й/ь

2. отпадане на пълния член

3. намиране на някакво полезно приложение на главните букви



Тема Re: БГ Правописнови [re: webkid]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано10.02.03 19:26



Понякога казвам "във" и "със" пред думи, които не започват с "в/ф" или "с/з", но това си е напълно нормален начин да наблегнеш на тях. Това в никакъв случай не значи, че трябва винаги да се пише дългата форма. Но съм съгласен, че не е задължитено дългите форми да бъдат разрешени единствено пред думи, започващи със съответните съгласни.



Тема Re: За пълния член нищо не казваш!нови [re: ASSASSlN]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано10.02.03 19:33



Нямах предвид лични имена, разбира се В момента няма градове, които да са в повече от една държава, наистина, но има много, много държави с повече от един официален език. Обикновено имената на населените места се произнасят различно на различните езици. Нужно ли е да дам примери?

За пълния член нямам какво да кажа, не ми е пробем да го използвам, и си го харесвам, но наистина отдавна не се използва в говоримия език. Май наистина трябва да се махне.

А моите забележки към сегашния правопис, твърдо съм ЗА да се премахне употребата на "а" за "ъ" и "я" за йотувано "ъ". И евентуално да се върнат "Џ" и "Ѕ", обаче не е толкова наложително колкото предишното.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 10.02.03 19:40.



Тема Намерих разрешение за градовете!нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано11.02.03 10:34



Все пак един от официалните езици на дадена държава е по-официален от другите! Този, който е на първо място в конституцията им! Хе-хе, измислих го, а?

Абе, и аз си го харесвам напълнения член, ама не е честно спрямо жените и децата. Ми, не е редно само мъжете да си имат членове.

А, пък да въвеждаме нови букви... Хм, бъркотия ще настъпи. Всички документи ще трябва да се сменят. Клавиатурите ще трябва да подменим. Пишещите машини ще трябва да изхвърлим... Хм, нереално ми се вижда. Не, че е невъзможно, де!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.