Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:05 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано14.02.03 08:56



Ами то има официално приета система за транслитерация на български имена с латиница. За жалост, това е чешката латиница, която е неудобна заради многото кукички. Затова в пощите използват друга система, в МВР - трета. Впрочем, когато си вадиш паспорт, можеш да укажеш как да ти се пише името и няма да имаш проблем.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: бълrapин]  
Автор gazibara ()
Публикувано14.02.03 09:55



Виждам, че всички са се хванала за екането и якането, и за ята уж като за спасенителната сламка. Само че явно никой не знае, че преди 1945 г. освен буква ят е имало и правоговорна норма, която е гласяла... познайте какво! Едно към едно сегашното правоговорно и правописно правило. Т.е. буквата си е била излишна и тогава. Още повече, че се е пишела и на места, където етимологичният ят се е произнасял винаги като "е" (водомер например), другаде, където не можеш по никакъв начин разбра ят ли е, "е" ли е (девица), че даже и на етимологично неправилно място (2 л. мн.ч.).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: БГ Правописнови [re: Ъ-kaм въpлo!]  
Автор gazibara ()
Публикувано14.02.03 10:08



Уцели десетката, мой човек! Родът на майка ми е точно оттам! Баба ми не говори така, но нейната сестра дори след 50 години в София продължава яко на ъка.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано14.02.03 10:20



Някой може ли да изнесе точно цифри колко души населяват земите на запад от Искара (т.е. колко екат и говорят твърдо) и колко - на изток (т.е. якат и говорят меко?) Дайте цифри, за Бога! Все ми се струва, че оттатък Искара живее повече народ (а говорът на София не е меродавен).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: gazibara]  
Автор Плaмeн (минаващ)
Публикувано15.02.03 19:42



ти хубаво ще укажеш, ама ти и адаша ти ще се пишете различно :(



Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано15.02.03 20:43



"Е да, ама голяма част от българите "я"-кат и "и"-кат. С тях какво ще правим?

Просто трябва да приемем, че никога няма да сме напълно доволни."

dma, никой не е казал я-кането да се премахне, просто казвам и двете да са правилни.

~ ~ ~

Газибара, както казах брой половин България и Македония, населението на западна БГ е малко над три милиона, цяла БГ е 7 973 673, както знаеш турското население живее в източна БГ, то е 757 781 с други думи в източна БГ живеят един милион българи повече, сложи и македонците и сметни колко сме!



Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано15.02.03 21:46



Една малка подробност: Искър не Искар.



Тема Re: За пълния член нищо не казваш!нови [re: ASSASSlN]  
Автор ivx ()
Публикувано16.02.03 16:20



"Чуждестранните имена на населени места да се изписват така, както се произнасят на съответния език."

Сори, ама това, което искаш ми се вижда невъзможно, за Уошингтън добре, но как ще пишем имената на двата най-големи гръцки града? Пак ли ще връщаме титата щото и в двата я има, Thessaloniki и Athina? И не е само това, гръцкото "л" е меко, но не е като л-то в "льольо", а и от какъв зор ще казвам Thessaloniki като мога да си кажа Солун, от опит знам, че много българи обръщат титата на "ф"*, не искам и да си представя какъв ужас ще настане, едни ще казват Тесалоники, други ще казват Фесалоники, и двата вида НЯМА да го казват с гръцкото "л" и разбира се да не забравяме тези дето не могат да казват "л" пред твърдите гласни!

А London как ще го пишем? Л-то пак е меко, за гласните нямаме букви, то и англичаните нямат разбира се, тогава какво остава, да почнем да пишем с чингелите на МФА?!

Ами Кайро? На арабски е ал Кахиира, пак меко "л" и най-лошото е к-то, дано знаеш как звучи "кааф", с него се пише и Акаба и Катар, и Ирак |който е Айрак и най-странното е че англоезичните когато требе да четат "ай" те точно тогава го четат "и"|.

Ами Техеран? Той пък е Теехран с носово "а", което е и дълга гласна.

Просто списъкът е базкраен.

___________________
* Извратените руснаци са обърнали титата във "ф" навсясъде: Афины, Афанасий |athanatos - безсмъртен|, Федор |Theodoros - божи дар|...

Редактирано от ivx на 16.02.03 21:42.



Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: gazibara]  
Автор Caмия Инжинep (новак)
Публикувано16.02.03 16:46



Здрасти Газибаре и останалите разбирачи,
Ръчкам ви тука лингвистите на една тема, първо лекичко:

В отговор на:

Щото сега има хора, дето четат някоя сложна тема с текст, подтекст и намеци. После постват мнение - запетайките не са така и "требва" се пише с я.
Очевидно нищо не са разбрали от текста, подтекста и намеците, ама се имат за по-грамотни от другите. За някои това дори е препитание - да ни правят забележки, че не знаем родния си език.



И после по- грубо:
В отговор на:

Изключително намразих правописа покрай мой познат филолог. Той се опитваше да ми оправя сайта, за да изглеждам по-грамотен. Когато го четеше за грамотност, нищо не разбираше от смисъла, после си го четеше още веднъж да разбере за какво става въпрос.
Прекалената правописност е вредна като всяко прекалено нещо. Във връзка с утрешната дата вмъквам, че само е....




От твоите отговори личи, че не се ориентираш в написаното. Почва да ми се образува съмнение, че "правописателите" просто имате друг начин на четене и мислене. За вас изречението е отделни думи, които трябва да са написани правилно и между тях да са поставени правилните правописни знаци. Мислите, изразявани с тези изречения просто ви убягват.
Ако на някои хора правописанието на думите и изреченията ви е средство за препитание, на простолюдието (аз съм прозт инжинер) те са ни инструмент за предаване на информация и изразяване на мисли.
Понеже на нас ни се образуват мисли понякога.



Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано16.02.03 17:16



Нали основната ти идея е, че няма нужда от правописна норма? Значи: комуто е нужно, да ь спазва. Аз не обръщам внимание на това по форумите. Но форумите съ си форуми, а трябва да има норма поне за официални и други цели, където е _необходима_ яснота и еднозначност.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.