Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:43 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: БГ Правописнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор gazibara ()
Публикувано12.02.03 11:03



А. 1 л. ед. ч. и 3 л. мн.ч. сег. вр. на глаголи от 1 и 2-ро спрежение: чета(т), пиша(т), спя(т), вървя(т), ход(я), мол(я)
Б. определителен член за същ., мъжки род: градъ(т), долъ(т), столъ(т), човекъ(т), деня(т), царя(т), зетя(т), коня(т), учителя(т), другаря(т)
В. определителен член за прил., м.р.: белия(т), синия(т) (срв. диал. новио, старио).
Г. глагол съм, 3 л. мн.ч.: са (срв. стбъл. сонтъ, срб, су, jесу, рус. суть, лат. sunt)
Д. 3 л. мн.ч. мин. вр.: молиха, молеха, писаха, пишеха (срв. стбъл. мин. несв. вр. моляахон, четяахон, или срб. молиху, писаху)
Е. Лично местоимение 3 л., ж.р., вин. п. нея, я (срв. стбъл. нейон, срб. jу, њу, пол. ja,, nia,)
Ж. отделни думи: паяк, паяжина (стбъл. пайонк), бояк (срв. ж.р. бойка, гласната не би могла да изпадне, ако беше "а"), тоя, оня (стбъл. онь-и), тия (стбъл. тыен, срв. мк тие), другъде (срв. къде и стбъл. йонду 'къде', другъ-йоду)

Членът за ж.р. е "-та" (винаги с "а"!). Същевременно има много диалекти, в които за основна форма за ж.р. е взета старата винителна, вместо именителна форма (главъ, ръкъ, ногъ, водъ). Това произношение се среща само при членувани същ. ж.р., които завършват на съгласна (честтъ, целтъ, радосттъ, но никога *главатъ!). Не знам на какво се дължи това, но е възможно да е или влияние на онези диалекти (не много вероятно), или (най-вероятно) аналогия с членуването в м.р. (от градъ и долъ, единствено правилно, да получим гръдтъ и целтъ (от гръд и цел) вместо гръдта, целта) или и двете.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят

Редактирано от gazibara на 12.02.03 11:24.



Тема Re: БГ Правописнови [re: gazibara]  
Автор Плaмeн (минаващ)
Публикувано12.02.03 19:13



ами според мен за българския са достатъчни, защото нито една от тези които предлагам за премахване не е незаменима, даже те по-скоро нарушават логиката на азбуката.

а зора е щото това се налага, иди в пощата и виж таблицата за прекодиране на кирилицата на какво прилича.



Тема Re: БГ Правописнови [re: gazibara]  
АвторЪ-kaм въpлo! (Нерегистриран)
Публикувано12.02.03 20:26



Между впрочем, Ловеч-Троян, е отлична зона за изследване на Ъ-кащите диалекти. Определено можеш да чуеш: глъвъ, овцъ, ръкъ и тн. Дори се среща, на места, употребата на разговорно поставяне и изговаряне на пълен член в мъжки род, което е парадокс и тотално в противоречие с твърдениата на колегите, че пълния член не се изговаря.
Със здраве!



Тема Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: Ъ-kaм въpлo!]  
Автор Caмия Инжинep (новак)
Публикувано12.02.03 21:11



Я си представете, че с Македония станем едно! Имам предвид славянската и част.
Това никак не е изключено! Тамошните българи няма да се съгласят да ги считаме за неграмотни.
Ще настане правопис - кой както му дойде! Умрем си от кеф!!!
Щото сега има хора, дето четат някоя сложна тема с текст, подтекст и намеци. После постват мнение - запетайките не са така и "требва" се пише с я.
Очевидно нищо не са разбрали от текста, подтекста и намеците, ама се имат за по-грамотни от другите. За някои това дори е препитание - да ни правят забележки, че не знаем родния си език.
Та: проектоправописа ви взима ли предвид целокупния български народ, във и извън България?

Редактирано от Caмия Инжинep на 12.02.03 21:14.



Тема Re: БГ Правописнови [re: gazibara]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано13.02.03 00:33



Благодарь ти много, почти всичко това вече го бях научил от теб, но сега вече съм сигурен и могъ да си се правь спокойно на интересен. Гледайки текстъ който излиза изпод моята клавиатура ме изпълва ме дълбоко чувство на задоволство. Сега остава и да започна да пиша запетайките правилно.



Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: Caмия Инжинep]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано13.02.03 00:36



Браво инжинере. Един правопис трябва да бъде съобразен със цялата езикова територия . Такъв е бил българския правопис до 1945г. Но след внушение от Коминтерна и Москва , заради новосъздадения "македонски jазик " , се прави реформа , която нарушава това единство . Сега при положение , че стане обединението на славянската част на Македония със България ( което спортед мен за сега не е много вероятно) , задължително ще трябва да има реформа , защото "македонците" няма да са ентусиазирани от това да казват хлЯб , млЯко , нЯма и т.н. И тогава според мен ще се наложи де се върнат ятовата гласна и голямата носовка , скоето мисля че ще се парира проблема . Всеки ще изговаря изброените по-горе думи съответно на неговия говор - с "Е" или с "Я". Но за сега това ми се стува само като добра пожелание.



Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ivx ()
Публикувано13.02.03 00:38



Мойо проектоправопис го взема!

~ ~ ~ ~

Пламене това, че компютрите още са враждебни към езици различни от Инглиш не значи да си сменим азбуката!

Аз мисля, че е съвсем нормално да имаме букви улесняващи писането, ако имахме буква за 'дз' не бих имал нищо против да я махнем. Не е случайно това, че имаме буква 'щ', егати ужаса да требе всеки път да пиша 'шт'.



Тема Ами-и-и ...нови [re: gazibara]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано13.02.03 03:05



думичката е заемка/чужда/нова в руския език, а руският език е посредник в получаването на нови знания за нас, българите. Пък и знаем за тогава преобладаващите влияния в културното ни и пр. развитие. (Добре, че поне законодателството и държавното устройство сме си взели от германците)

Но карай, все е тая. Не смятай мнението ми за решителен отпор.

Благодаря за китайските самонаименования!

Бъдете високи!


Тема Re: БГ Правописнови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано13.02.03 08:36



И с какво ще напишеш, ако не е тайна, Ш, Ч, Ж, Ц, Ъ (не споменавам Ц и ДЖ, макар че и с тях кашата е пълна)? Или ще си измислим съвсем алтернативни значения на половината букви (като в китайската латиница Pinyin, например, където R = Ж, X = Ш, Q = Ч, Е = Ъ но не винаги и SUI трябвало било да се чете СУЕЙ)? Има достатъчно букви, които и без това са различни за всеки език.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Я си представете, че с Македония сме едно!нови [re: бълrapин]  
Автор gazibara ()
Публикувано13.02.03 08:51



Що ли по същата логика не върнем правописа отпреди 1396 г.? Щото македонците няма да са съгласни да казват и език вместо язик и за да им угодим, ще напишем думата с малка носовка. Да, ама жителите на С-И Бг няма да са съгласни да казват ден и тъмен вместо дън и тьъмен, и така ще трябва да върнем и малкия ер. После в някой родопски край ще възроптаят, че изравняваме и с ы и ще трябва да върнем и тази буква. Накрая пък от друго място ще рекат: А не! Аз държа да изговарям ЧУШМА, ТЕНДЖУРА, ЛИБЕ също не ме устройва, искам да е ЛЮБЕ! Дайте ми буква.
След тях пък ще изреве още някой: защо трябва да казвам КЪЩА, ЧОВЕК, КОТКА, СЪРНА, РИЗА! На моя диалект не се говори така! Искам си КУКЯТА, ЧИЛЯКО, МАЧКАТА, КОШУТАТА и КОШУЛЯТА! Македонците отново ще се обадят: каква е френска дума ПАРЛАМЕНТ! Каква е тая руска дума ПРАВИТЕЛСТВО! Искаме да е ГОВОРИЛНЯ и ВЛАДА! От Западните покрайнини ще подшушнат: никакъв ТЕАТЪР, трябва да е ПОЗОРИЩЕ!
На тях пък какво ще предложим?
И май стигнах до идеята до йероглифичната писменост!

Книжовният език не може да угоди на всички. Бг език е един от малкото, който е построен на широка диалектна основа: всяка особеност е нормирана въз основа на най-широкото й разпространение във всички диалекти. Сметни брой на хората, говорещи якави и екави диалекти? Якащите не са ли повече? Ъ-кащите не са ли повече от О-кащите и У-къщите? Не са ли повече тези, който казват ДЕН вместо ДЪН? Не са ли малцинство родопските диалекти с техния жив дателен падеж? Затова и няма дат. п. в книжовния език.

За сравнение, английският книжовен език се опира на говорите на Лондон, Кент и околността. Останалите няколкостотин млн души в Англия, САЩ, Канада, Австралия и пр. са извън борда. И преди да си опонирал, че в САЩ си говорят както си искат, ще ти кажа, че не пишат както си искат, а почти според същата лондонска норма.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.