Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:16 22.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: те не са 2, а сигурно 100нови [re: Green light]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано16.02.03 14:49



немога да разбера защо в единия случай да е така, в другия - иначе. "скакауец" е напълно (или напъуно) сравнимо с "уампа", къде е разликата?

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: те не са 2, а сигурно 100нови [re: Green light]  
Автор ivx ()
Публикувано16.02.03 15:45



Явно не си чел всичко, това промете ли го:
Става въпрос за "л" пред "а", "о", "ъ" и "у", между тях и когато е след тях и пред съгласна.
Така се "поwучава" "Павwово", "Бъwгария", "коwко", "Wовеч"...


Сега ще добавя, че същите тези хора нямат проблем с л-то в следните случаи:

Любляна
Лиляна
лилипут
лелея
зальохав льольо....

~ ~ ~ ~ ~

Green light, сега аз ще кажа, че съм прочел много внимателно това, което си написал и не разбирам как така за тебе няма разлика между лампа и уампа!!!
След като според тебе те са един звук това значи , че аз спокойно мога да казвам Лашингтон и ти няма да правиш разлика, така ли е? Тогава спокойно можем да приемем за правилно да се пише "уампа", "правиуно"...

Ако съм те разбрал правилно то ти си от тези хора, които не могат да казват "л" пред твърди гласни и в другите случаи, които съм изредил по-горе!

Има и още един момент, шопите казват л-то пред "е" и "и" твърдо, езикът е в същото положение |между зъбите| като за "а", да речем. Но НЕ се получава "скакауец", това "скакауец" и "пиуе със зеуе" са си измишльотини.



Тема Re: те не са 2, а сигурно 100нови [re: the_bomb]  
Автор ivx ()
Публикувано16.02.03 15:47



Дано да съм отговорил и на тебе с предишния си отговор!



Тема Re: те не са 2, а сигурно 100нови [re: ivx]  
Автор Green light (braggadocio)
Публикувано17.02.03 08:17



Правилно си ме разбрал! Точно така е! Замислих се защо с единият звук имам проблем с произнасянето, а с другият нямам. И не значи ли това, че те са коренно различни фонетично.

П.П. Бях прочел цитираното мнение. Там, доколкото си спомням, обясняваш колко са прости тинейджърките.



Тема Re: те не са 2, а сигурно 100нови [re: the_bomb]  
Автор Green light (braggadocio)
Публикувано17.02.03 08:28



"Лампа", произнесено с Л-то от " скакалец" ще звучи като "лямпа" Давам ти този пример защото се изменя А-то в Я, та става ясно кой звук произнасям. Могат да се произнесат думи по двата начина и без да се измени следващата буква. Пр. " напълно"



Тема Re: те не са 2, а сигурно 100нови [re: Green light]  
Автор ivx ()
Публикувано17.02.03 19:24



По-скоро ще звучи като гръцкото 'л', нашето Л пред Я и Ю е много по-меко.

За да се научиш да казваш 'лампа' а не 'уампа' просто слагай езика езика между зъбите; казвам, че така говорят лигльовците и лиглите защото това 'уъ' се дължи точно на некаква отпуснатост, вместо да си сложи езика м/у зъбите и да го каже нормално |според нашите стандарти| въпросният човек просто присвива устните и се получава това гадно 'уъ'.


Давам ти този пример защото се изменя А-то в Я, та става ясно кой звук произнасям.

- Ммм, нещо не ми стана много ясно, аз не съм казвал |ако това имаш предвид де|, че 'лампа' требе да се произнася с Л като в 'скакалец', просто казах, че хората немат проблем с л-то когато е меко.

Могат да се произнесат думи по двата начина и без да се измени следващата буква. Пр. " напълно"

- А пък това въобще не го разбрах. Пробвай по друг начин.



Тема Re: те не са 2, а сигурно 100нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано19.02.03 08:44



Причината, драги ми ivx, която ти толкова се опитваш да отречеш, е, че в бг език точно в настоящия момент се развива алофон на предноезичнозъбната фонема "л", а именно двуустната полугласна "ў". Поради тази причина за много хора няма разлика между "лампа" и "ўампа". Затова е естествено хора, в чийто диалект се казва 'скакалэц' да минат на по-късен етап и към 'скакаўец'.
Познавам хора, на които им беше изключително трудно да научат правописа и изговора на английски думи като 'like' и 'wаke': редовно ги бъркаха по същата причина.

Въобще не става дума за можене и неможене, а за езикова тенденция. Сори, брато, с отрицание и обиди няма да я спреш.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: те не са 2, а сигурно 100нови [re: gazibara]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано19.02.03 10:31



за това, че не трябва да има обиди, съм съгласен.

но няма ли училище, където децата да ги учат на книжовен правоговор?

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: те не са 2, а сигурно 100нови [re: the_bomb]  
Автор ivx ()
Публикувано19.02.03 13:42



И аз това казвам, както е неправилно френското "р" така и това е неправилно! Ако ще е гарга да е рошава или с други думи ако ще узаконяваме говорните дефекти да го правим със всички.

Между другото не всички говорят така и не всички тийнейджърки са прости.

А иначе и сами знаете какво прави някой когато иска да имитира олигофрен - маха л-тата.

Това в никакъв случай не се дължи на диалектно влияние, защото това грозно явление го има в цяла БГ, а само в една малка част от нея го има твърдото Л пред "е" и "и"!



Тема Re: те не са 2, а сигурно 100нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано19.02.03 15:31



нямам наблюдения дали това го има в цяла България, но наистина неправилното си е неправилно, независимо дали се дължи на някакви закономерности или не, и не трябва да бъде толерирано!

don't follow leaders and watch the parking meters



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.