Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:17 11.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Помощ!  
Автор Karl Terzaghi (не.познат.)
Публикувано05.02.03 13:20



водомер-електромер-термомер

или

термометър-водометър-електрометър

М?





Тема меря - метърнови [re: Karl Terzaghi]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано05.02.03 15:46



Вода меря - водомер

Умножавам един метър по 1000 и получавам километър

"Термометър" е грешка, допусната навремето. Може би защото термометрите имат скала с деления, приличащи на милиМЕТЪР. То и оригиналът е сбъркан, вероятно. На английски "thermometer". Би трябвало да бъде ТЕМПЕРАТУРОМЕР. Хе-хе! Нова дума измислих. Хм, че тогава и "хронометър" не е вярна дума. Трябва да е "времемер". Абе, най-накрая ще взема да измисля "драснипалниклечица".

И не трябва да е "часовник", а "часомер"

А, защо е "корИгирам" при положение че идва от "корекция"?

Защо пишем Вашингтон, при положение че се произнася Уошингтън?

Защо произнасяме Ню Йорк при положение че се пише New York?


Редактирано от ASSASSlN на 05.02.03 16:09.



Тема Re: меря - метърнови [re: ASSASSlN]  
Автор Hilmar Kabas (Татаро-Монгол)
Публикувано05.02.03 16:35



Какво му е на Ню Йорк?



Тема Нищо му няма, брееенови [re: Hilmar Kabas]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано05.02.03 17:46



Не съм бил пределно ясен, може би.

Има недомислица в българския език. Чуждестранните имена или да се пишат както се произнасят на съответния език или - както се пишат на съответния език.

По каква логика пишем Ню Йорк? По същата логика трябва да пишем Уошингтън, а не Вашингтон.



Тема Хо-хо-хооонови [re: ASSASSlN]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано05.02.03 17:58



Писах ти за тъпото тълкуване на понятието "метър". После си рекох: Хубаво, де, а как е правилно? Ето как е правилно:

The meter is the length of the path travelled by light in vacuum during a time interval of 1/299 792 458 of a second.

Да, ама се използва понятието "секунда". Ето на сакво е равна тя:

The second is the duration of 9 192 631 770 periods of the radiation corresponding to the transition between the two hyperfine levels of the ground state of the cesium 133 atom. Че как иначе ще си сверявам ночно часовника?

Чак сега разбрах колко съм тъп. Ми, как може да не знам какво е това "секунда"? Тръгвам да търся информация за Цезий 133.

А, знаеш ли какво е това "килограм", а? Няма да те мъча. Ето на това е равен

The kilogram is the unit of mass; it is equal to the mass of the international prototype of the kilogram.

Редактирано от ASSASSlN на 05.02.03 18:01.



Тема Re: меря - метърнови [re: ASSASSlN]  
Автор webkid ()
Публикувано06.02.03 01:36



А аз бих питал: защо при някои думи - като екшън например - се казва екшън, а не акшън?

Защо казваме Париж, при положение, че не е Париж?

Защо X , защо Y . . . ?



Тема Re: Нищо му няма, брееенови [re: ASSASSlN]  
Автор gazibara ()
Публикувано06.02.03 08:39



По същата логика, по която пишем и изговаряме Солун вместо Тесалоники, Цариград вместо Константинопол, Сяр вместо Серес, Гюргево вместо Джурджу, Париж вместо Пари, Рим вместо Рома, Неапол вместо Наполи, Швейцария вместо ... (ха, де! Колкото езици в Европа, толкова и наименования на тази страна), Япония вместо Нихон, Китай вместо Чжуонггуо, Корея вместо Чосон...

Редактирано от gazibara на 06.02.03 08:42.



Тема Re: Помощ!нови [re: Karl Terzaghi]  
Автор gazibara ()
Публикувано06.02.03 08:50



Правилото е следното:
Когато даден уред е наречен по това което мери, то вторият корен е -мер: вода - водомер, топлина - топломер, земя - земемер, електричество - електромер.
Когато даден уред е наречен по мерната единица, която използва за мерене, вторият корен е метър: ток - ампер - амперметър, напрежение - волт - волтметър, мощност - ват - ватметър, съпротивление - ом - омметър.

Случаят с термометър е изключение - тук и първият корен е заемка и явно се е наложило съчетанието термометър, вместо термомер (срв. правилното топломер, а не топлометър).

(За заядниците: не трябва ли да е водомяр, топломяр? Коренът е с ятова гласна, срв. мярка. Да, трябва, ама не е. Книжовният език е приел екавата форма).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Помощ!нови [re: gazibara]  
Автор webkid ()
Публикувано06.02.03 09:29



Абе, това водомяр, топломяр, .....мяр не е на добре - звучи някак кекаво!



Тема Re: Помощ!нови [re: gazibara]  
Автор Karl Terzaghi (не.познат.)
Публикувано06.02.03 12:45



Ейййй, уби ме с камъни! Супер си, ей!!
Между другото, гърците наричат Ню Йорк по три различни начина (поне аз толкова засякох), като единият е аналог на нашенското... Нов Йорк



Тема Re: меря - метърнови [re: webkid]  
Автор Karl Terzaghi (не.познат.)
Публикувано06.02.03 12:46



Аааааааааааа!! Акшънът наспроти мен е частен случай на екшъна - действието се развива в 00



Тема Re: Помощ!нови [re: Karl Terzaghi]  
Автор gazibara ()
Публикувано06.02.03 13:59



На испански пък се казва Nueva Yorka

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: меря - метърнови [re: webkid]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано06.02.03 20:16



Английската гласна от Action наподобява ята, следователно трябва да се замества с е или я споед правилата за променливо я, т.е. правилно е якшън, което обаче е мьеко.



Тема Re: меря - метърнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор gazibara ()
Публикувано07.02.03 08:22



Да, ама не. Ятът е предна гласна, докато английското късо "a" е задно. Да не говорим, че правилото за променливото "я" в бг е вече отмиращ (ако не и отмрял) закон и е абсурдно да го тикаме и в чуждиците.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема За заядливцитенови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано07.02.03 14:17



Да не забравяме думата "мерка", това, че некой си навремето е решил да направи неговото си наречие за норма не значи, че е взел правилното решение.



Тема Re: меря - метърнови [re: gazibara]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано07.02.03 14:30



Английското "ае" (action) е предна, доста отворена гласна. Пак предно е краткото "а", което е част от някои дифтонги (my, mouse), а в американския английски е и пълноправен монофтонг, изместил краткото британско "о" (not, god). Иначе задно е дългото "а" (father, far).

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...


Тема Re: водомеренетонови [re: gazibara]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано07.02.03 14:40



Меря водата. Аз водомеря.
Водата се мери. Уредът водомери.

Съвсем закономерно се появява "е" на местото на "ят", а после това "е" се запазва и във "водомер", въпреки че гласната накрая е изпаднала.

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...


Тема Re: водомеренетонови [re: AvatarBG]  
Автор gazibara ()
Публикувано10.02.03 08:26



Да, ама забрави ли ятовото правило?

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: водомеренетонови [re: AvatarBG]  
Автор Karl Terzaghi (не.познат.)
Публикувано10.02.03 12:32



Като стана дума за водомерене, та се сетих за водолазене
Какво прави водолазът?
- Водолази!




Тема Re: водомеренетонови [re: gazibara]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано10.02.03 13:41



Е да, но аз исках да кажа, че при изпадането на гласната в края, останалата част на думата е останала непроменена, а правилото го е хванала липсата. Ако трябва и "водомэрь" ще е (с краесловен ер), членувано "водомэрьтъ" (дали някъде се казва "водомерйъ(т)"?), и правилото ще е в сила.
Но както и да е, мнението беше повече закачка

ПП "э" = ят

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...


Тема Re: водомеренетонови [re: AvatarBG]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.02.03 14:10



С краесловен малък ер думата би означавала "водомерен" (това е един от моделите за образуване на прилагателни в праслав, вж. вълк - вълчи, коза - кози).
Всъщност, истината както винаги е относителна, а именно, ятовото правило има още една подточка: в книжни и новоизковани думи винаги се пише и произнася "е". Затова имаме "век", "човек" (срв. диал. "чиляк"), "дело" (срв. дялам), "водомер" (срв. мярка).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: меря - метърнови [re: AvatarBG]  
Автор ivx ()
Публикувано11.02.03 14:36



Нещо не разбрах, кое е пълноправен монофтонг? И как се произнасят not и god? nat и gat?



Тема Re: меря - метърнови [re: AvatarBG]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.02.03 14:52



Признавам, че излъгах за английското ae (action). Но ти пък тази гласна я бъркаш с първия елемент на двугласните ai и au (mice и house). Някъде из американските диалекти може да се чуе двугласна aeu (например power, произнесено paeuъ, вместо pauъ), но няма двугласна aei, има само ai.
Американското a (not, god, hot) си е също чиста американщина. В британския вариант на езика тези думи се произнасят с "о" (по-отворено от нашето, но все пак "о", не "а"). На практика в британския език изобщо няма самостоятелна кратка гласна "а".

Четох в някаква статия миналата седмица, че в един доста обширен регион в САЩ от няколко десетилетия вече се наблюдавало изместване на гласните, по характер подобно на Голямо изместване на гласните от 14-18 в., но съвършено различно като резултат: ai > a (по-затворено от широкото "а" в not, hot), i > e, au > aeu и още нещо от сорта. Дълго време се чудех какво общо има бирата Амстел (пфу!) с песента на JLo jenny from the block, та след като прочетох статията ми просветна, че тя всъщност не пее Амстел, а I'm still...

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят

Редактирано от gazibara на 11.02.03 14:53.



Тема Re: меря - метърнови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано11.02.03 15:16



Чакай сега... "Американското a (not, god, hot)" за швато ли говориш , че не мога да си представя "нат", "гад" и "хат", иначе сега се сещам, че англичаните имат едно такова странно "о", "ореn" например го произнасят с него.

Иначе това, което ме дразни в американския е че викаги казват "ае", сещам се когато Роберто Бенини беше на гости на Конан О' Браян и как Конан се израдва, че Роберто му произнася името както трябва, а не Конаен.



Тема Re: меря - метърнови [re: gazibara]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано11.02.03 15:40



Чакай сега, къде бъркам "ае" с "а"-то от дифтонгите? Съвсем ясно посочих трите "а" – "ае", "а" в дифтонгите и/или в американското "god", и "а" от "father". Също не съм твърдял, че има самостоятелно кратко "а" в британския английски. Иначе на онова с гласните в щатите му викат "южняшки говор".

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...


Тема Re: меря - метърнови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.02.03 15:51



В английския език (всичките му разновидности) просто няма гласна, която да е същата като българското, или италианското, или немското "а". Просто няма. Чува се тук-там, ама или е дълго, или е първи елемент на двугласна.

Американското "а" в hot, god, not е много широка гласна, нещо средно между "о" и "а" (напоследък европейското mama, което се произнася със същата гласна, го пишат "mom"). А това странно "о" в "open" е двугласна ou, като първият елемент е едно доста затворено "о".

Абе, английската фонетика е една такава перверзия, че ум да ти зайде. После питай, защо няма фонетичен правопис. Защото сред шестте букви a, i, e, u, o, y няма нито една, която да предава адекватно поне една от ангийските гласни, двугласни и тригласни.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят

Редактирано от gazibara на 11.02.03 15:55.



Тема Re: меря - метърнови [re: AvatarBG]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.02.03 15:58



Sorry, my fault! Сега ти прочетох писанието по-внимателно, прав си. Но определено става дума за три различни гласни - "ae" в action, "а" в дугласните (my, house) и широкото "а" в hot.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: меря - метърнови [re: ivx]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано11.02.03 15:59



Американското "а" в "not", "god", "pot" си е точно "нат", "гад", "пат", просто се заслушай по-внимателно. Британските "not", "god", "pot" се произнасят с много отворено "о" (отворено го разбирай буквално – отваряш си устата повече отколкото за нашенското "о").

В думи като "open" и "close" гласната е дифтонг:
– в британския английски е шуа + кратко "у" (put, good)
– в американския е "о" + кратко "у" (put, good)
Точно затова "open" на британски звучи приблизително като "ъупън", а в американския прилича на "оупън".

По отношение на буквата "а" когато я четат англоговорящи – най-често я четат като "ае", защото в повечето им думи се чете така. На всичкото отгоре в съвременния американски има една тенденция за стесняване на "ае" пред "n" и в думи като "can", "man" и др. звучи като "е". Така Конан може да прозвучи дори като "Конен".

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...


Тема Re: водомеренетонови [re: gazibara]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано11.02.03 16:01



Тази подточка не я знаех, признавам си

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...


Тема Re: меря - метърнови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано11.02.03 16:34



"Абе, английската фонетика е една такава перверзия, че ум да ти зайде"

Колко си прав само, по едно време си нямах работа и самоизмъчвах страхотно с олвадяване на ВВС произношение, настина постигнах много, но всичко си беше напразно щото почнох да се занимавам с гръцки, а и английстият икога не ми е бил интересен.



Тема Re: водомеренетонови [re: AvatarBG]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.02.03 17:45



Аз съм принципно възмутен от нейното съществуване, ама на...

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.