Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:09 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема правопис  
Автортинa (Нерегистриран)
Публикувано28.01.03 00:21



Как е правилно да се напише
1.чувствам, задействам, приветствам
2.или чувствувам, задействувам, приветствам,
аз мисля че първото е вярно - че вече няма в правописа -увам, -евам, но пиша едни преводи и преводача твърди че второто е вярно - става дума за технически превод
благодаря предварително



Тема Re: правописнови [re: тинa]  
Автор gazibara ()
Публикувано28.01.03 09:52



В случая става дума за дублети - книжовната норма приема за еднакво правилни и еднакво употребяеми както чувствам, задействам, приветствам, дванайсет, двайсет, така и чувствувам, задействувам, приветствувам, дванадесет, двадесет.
Щом става дума за технически превод, бих ти препоръчал да се съобразиш с това, за кого е предназначен - ако темата е силно специализирана, с употреба на много научни термини, по-добре биха стояли дългите форми; ако е ръководство или просто техническо описание, по-добре биха стояли кратките форми; ако е научно-популярен текст, твърдо съм за кратките форми - дългите форми вече са напълно излезли от употреба в речта.

П.П. И в трите случая е добре да обърнеш внимание на пълен/кратък член, по този въпрос книжовната норма е твърдо не допуска изключения, колкото и учени и лаици вкупом да твърдят, че е исторически и морално остаряла (т.е. преводачЪТ твърди )

Редактирано от gazibara на 28.01.03 09:55.



Тема Re: правописнови [re: тинa]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано28.01.03 15:42



Какво ще го правим правописа и изобщо книжовниь език когато се обединим со бракята, ъм? Някой някъе тук по форумите беше казал, че ще трябва премного да го либерализуваме?



Тема Давай да го махаме тоя членъ, брееенови [re: gazibara]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано28.01.03 15:49



За к'во ни е? Само тормози ученици и журналисти...

-----------

В моя речник пише

чувствувам=чувствам

Думата "чувствам" е обяснена подробно. Да разбирам ли че "чувствам" е по-вярна от двете верни думи? И на всичко отгоре "чувствувам" не съм я срещал през последните 15 години. И в никакъв случай няма да се съглася, че да се употребява този или онзи вариант на дума, зависи от тематиката... Още повече - работя точно в областта на техниката и ако един преводач в превод на един материал ми напише "'чувствам", а в друг превод ми напише "чувствувам"... Ще му се случи случка.

-----------

С оня Microsoft WEFT направи ли нещо? Струва ли си човек да си губи времето с него? Не можах да го изтегля заради скапаните връзки и вече бях забравил за него.

Поздрави



Тема Re: правописнови [re: тинa]  
Автор webkid ()
Публикувано28.01.03 16:16



За мен чувствам е правилната форма.

Един въпрос: каква е разликата м/у приветствам и приветствам ?



Veni, Vidi, Vici.

Тема Ми, няма разлика междунови [re: webkid]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано28.01.03 16:40



"приветствам" и "приветствам".



Тема Re: Ми, няма разлика междунови [re: ASSASSlN]  
Автор webkid ()
Публикувано28.01.03 17:36



Точно това и мен ме учуди:

"Как е правилно да се напише
1.чувствам, задействам, приветствам
2.или чувствувам, задействувам, приветствам,"




Veni, Vidi, Vici.

Тема Re: Давай да го махаме тоя членъ, брееенови [re: ASSASSlN]  
Автор gazibara ()
Публикувано28.01.03 18:59



Имам предложение: да спретнем един малък преврат, да разкараме вкочанясалите се (може би не толкова от старост, колкото от консерватизъм) членове на Катедрата по български език в БАН, и да си спретнем правопис по наш вкус. Няма да струва нищо нито на държавата, нито на хората, и без това свестни правописни програми не съм виждал (имаше едно ПРЕСТО! навремето, ама умря заедно с ДОС).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Ми, и мен ме учуди, ама си рекохнови [re: webkid]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано28.01.03 19:15



Давай да съм джентълмен. Тинчето, сигурно, е много развълнувана, че за първи път се появява в и-нета и заради това не е забелязала какви ги върши.



Тема Готовооо! С теб съм изцяло!нови [re: gazibara]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано28.01.03 19:21



Какви ли не глупости сътвориха с българския език...

За някакви си 10 години направиха такива поразии, каквито комунистите за половин век не успяха.

Готов съм и на въоръжена борба. Пиши план-програма за действие. Мен можеш да ме назначиш за началник на въоръжените бойни групи.

С уважение

О. з. старши лейтенант ASSASSIN




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.