Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:35 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: нещата малко се отклониханови [re: gazibara]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано09.01.03 10:43



да де ама да е информационно натоварено



Тема Re: нещата малко се отклониханови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано10.01.03 10:02



Съвсем не мисля така. В речта имаш интонация, паузи, тон, сила на изговора. Това информационен излишък ли е? В писмото нямаш начин да предадеш интонацията, паузите, тона, силата, да подчертаеш някои думи, да ги отделиш, да им придадеш по-различно звучене, да отделиш малките от големите части на изказването - това става с пунктуационните знаци и главните букви.



Тема Re: нещата малко се отклониханови [re: gazibara]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано10.01.03 20:41



анджък де.
препинателните знаци са ок,
но главните букви вместо да се използват за интонация, паузи или там каквото друго може (идеята ми беше да се види какво точно може) се слагат в началото на изречението



Тема Re: главните буквинови [re: Плaмeн]  
Автор Чoвek бeз винa ()
Публикувано12.01.03 05:16



По-лесно се чете когато изреченията започват с главни букви.
Не само при чатърите писането с главни букви значи крещене.



Тема Re: главните буквинови [re: Чoвek бeз винa]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано12.01.03 06:00



по-лесното четене е защото така си свикнал, а не по някаква обективна причина



Тема Re: главните буквинови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано13.01.03 07:46



За свикването си прав - грузинци, араби и милиард и половина китайци карат без да си имат и понятие от главни букви, и са си много добре.

Въпрос на традиция, ако питаш мене.



Тема Re: главните буквинови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано26.01.03 17:48



Малко уточнение. В Таджикистан, Казахстан и Киргизстан още пишат на кирилица.

Еврейската азбука също няма малки и главни букви, но това не значи, че е си няма недостатъци и еврейската и в арабската, и в арамейската буквите имат по няколко форми в зависимост от това къде се намират.

Редактирано от ivx на 26.01.03 17:56.



Тема Re: главните буквинови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано28.01.03 09:04



Знам. И още куп други народи пишат с кирилица, например в Азербайджан преди 10 години приеха латиницата, но много книги и вестници все още се издават с основен текст на кирилица (и заглавия на латиница, което е пълна идиотщина)). Какво общо има това с главните букви?

Формите на буквите в арабското писмо зависят единствено от позицията на буквата вътре в думата, защото в арабското писмо буквите винаги се сливат, затова то има вид на ръкописно. Това също няма нищо общо с главните букви, а е съвсем друго явление.



Тема Re: главните буквинови [re: Плaмeн]  
Автор lrish stout ()
Публикувано28.01.03 23:38



Ами ако аз предложа да отпаднат точките, щото не ме кефят? Кой ще надделее? Ами ако и двете предложения бъдат приети?

А бе какви са тези идеи?

Какво им става на хората, уж Чернобил гръмна отдавна, антракс май не са пускали, ама неадекватни реакции бол!

Slainte!


Тема Re: главните буквинови [re: gazibara]  
Автор lVX ()
Публикувано31.01.03 14:36



Просто внушаваш, че всички бивши республики са изхвърлили кирилицата.

Аз в същия дух мога да попитам: какво общо има с главните букви това, че в A-serb-by-gone са си сменили кирилицата с латиница?

Просто казвам, че и останалите азбуки си имат недостатъци доколкото са недостатък главните букви.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.