Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:51 24.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Ударения  
Авторпишмaн-линrвиcтЪ (Нерегистриран)
Публикувано03.01.03 15:30



Как стои въпросът с ударенията (по точно графичните им означения) в българския? Кога е правилно да се употребяват, един или два вида са?



Тема Re: Ударениянови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано03.01.03 18:27



Ударения слагаш там, където може да се получат двусмислия

ВЪЛНА

или комични ситуации. Обяснява ми една госпожица нещо за симфония "Петата" на Бетовен. Да, ама с ударение на втората сричка. "Пет'ата". Едва успях да я убедя, че е "П'етата".

А, тук, в дир-а няма как да слагаш ударения върху буквите. Шрифта им не позволява.



Тема Re: Ударениянови [re: ASSASSlN]  
Авторпишмaн-линrвиcтЪ (Нерегистриран)
Публикувано03.01.03 21:46



Мда, а ударението по принцип трябва да бъде наклонено наляво, нали? (`) Или няма значение? Май при Unicode има начин да слагаш диактрични знаци на всякакви букви, иначе зная че при стандартните кирилски шрифтове не остава място и за тях като се сложат всички букви, използвани от славяните.



Тема Re: Ударениянови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано04.01.03 08:12



Наистина ударението трябва да се изписва както казваш.

\

Макар че, когато ми се наложи да го изписвам ръкописно го слагам наопаки

/

За нашия правопис няма никокво значение как ще го туриш. Може и вертикално. Все тая.
Казваш, че няма място в кирилските шрифтове за букви с ударение. Вярно е - к'во да правим??? Да се гръмнем ли?



Абе, то има място колкото щеш, ама на никого не му се занимава...

Апропо, вчера прочетох въпроса ти за думата "Уведомление". Помислих си, че си я чул случайно - просто някой глупак я е използвал, където не й е мястото. Не съм бил прав да мисля така. Снощи в предаването "Бизнесът" на bTV някакъв си Йордан Христозков, шеф в Национален осигурителен институт, я издрънка тази дума поне пет пъти. Баси!

Не че я няма тая дума из речниците, но кой я употребява??? Този селянин - Данчо, защо иска да натрапва архаизми??? Ще го напсувам където му е мястото!

Редактирано от ASSASSlN на 04.01.03 08:33.



Тема Re: Ударениянови [re: ASSASSlN]  
Автор webkid ()
Публикувано04.01.03 16:20



Е, да, ама можеш при нужда да уголемиш размера на думата - e.g. ВЪЛна или пък вълНА.

Между другото, днес гледах Стани богат и един въпрос започваше така: "Каква е релацията между .. " .

Тия съвсем се побъркаха с чуждиците! Сега е релация, утре ще е квесция ( question -> квесция ) !



Veni, Vidi, Vici.

Тема Ники Кънчев е трябвало да използва думатанови [re: webkid]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано04.01.03 16:41



"корелация". Много ще разбере някой, че това е термин от математиката. Важно е екшън да става!

Ама, тия по телевизионните състезания изпростяват прогресивно с всеки изминал ден. Баси! Бъркат основни понятия.

Къци казва: Играете за една сфера.

Баси! Хич не съм зле с математиката, ама като гледах броя на буквите - нищо не измислих.

Оня уточнява: Играете за едно геометрично тяло. Баси кретенизма. Бе, няма ли кой да им каже, че геометрията се занимава с равнинни фигури? С телА се занимава стереометрията.
Оказа се, че било САЧМА. Баси! Сачмата не може да бъде сфера, бе, ееей тъпоъгълници! Излагате се! На училище не сте ли ходили? Сачмата е КЪЛБО, беее!

Баси! Казва: Играете за длъжност в армията. Излезе най-накрая АТАМАН. Абе, ееей! Разлика между "длъжност" и "звание" правите ли?

Баси! Държавата оглупява...

Редактирано от ASSASSlN на 04.01.03 16:53.



Тема Re: Ники Кънчев е трябвало да използва думатанови [re: ASSASSlN]  
Автор webkid ()
Публикувано04.01.03 18:08



Къцьо го махай - просто момче беше, просто си и остана!

А за Стани богат - през ден-два гледам грешки - къде правописни, къде логически..

поздрави

P.S. За много години!



Veni, Vidi, Vici.

Тема Re: Ники Кънчев е трябвало да използва думатанови [re: ASSASSlN]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано04.01.03 22:03



Ааа не съм съгласен. Геометрията изучава не само равнинните обекти. Геометрията е най-широкото понятие. Планиметрията изучава равнинните обекти и е част от Евклидовата Геометрия.

А и релация, и корелация са математически термини. Спомни си релациите на еквивалентност или наредба, например. Мисля, че г'синът е употребил релация полуправилно.

Редактирано от Boian на 04.01.03 22:01.



Тема Re: Ники Кънчев е трябвало да използва думатанови [re: Boian]  
Автор webkid ()
Публикувано04.01.03 23:01



Не става въпрос за това дали е правилно употребена думата "релация", или не. Имах предвид, че се използват твърде много чуждици - вместо връзка - релация.



Veni, Vidi, Vici.

Тема Re: Ники Кънчев е трябвало да използва думатанови [re: webkid]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано04.01.03 23:30



Извинявай. Мнението ми беше отправено към ASSASSIN.
А релация е по-скоро отношение (взаимоотношение). За всяка дума си има място. Има моменти, когато се говори за връзки, за взаимоотношения, за релации.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.