Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:55 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми * *Кратък преглед

Тема За кирилицата и компютрите  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано04.12.02 11:03



Мдааа, през 1974 година (Да повторя - 1974), наистина в ЕИМ (Електронно-Изчислителни Машини) нямаше кирилица. Мдааа, тъй си беше.

Интересното е, обаче, че сега сме 2002 година. Поне така показва датникът на компютъра ми.



Тема Re: За кирилицата и компютритенови [re: ASSASSlN]  
Автор gazibara ()
Публикувано04.12.02 11:05



То е нямало и умлаути за немците, нито ударения за французите, нито кукички за чехите. Мдаааа, сега наистина сме 2002, скоро 2003 ще стане.



Тема Хи-хи-хииииинови [re: gazibara]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано04.12.02 11:52



Ама, те тия всички си слагат члена отпред. Хо-хо-хоооо, само ний си го завираме отзад. За чехите не съм сигурен, ама и на тях да им го туря отпред.

Добър ден (ама на унгарски)!

Хай, наздраве!



Тема Re: Хи-хи-хииииинови [re: ASSASSlN]  
Автор Bиливap (kибермаг)
Публикувано04.12.02 11:54



Хахахаха



Тема Я, кажи, друже, чехите имат линови [re: Bиливap]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано04.12.02 12:10



напълнений членъ? Не ги знам, бре, затуй питам. Само веднъж съм ходил там.

"У Флеку", "У форманку", "У тоя", у оня, Много весело беше. Само дето Швейк не видях.



Тема Re: Я, кажи, друже, чехите имат линови [re: ASSASSlN]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано04.12.02 12:17



Никакъв член си нямат чехите. От всичките славяни само в българските говори има, а в някои диалекти дори е троен.



Тема Re: Я, кажи, друже, чехите имат линови [re: AvatarBG]  
Авторпишмaн-линrвиcтЪ (Нерегистриран)
Публикувано05.12.02 18:37



Как ще е троен този член? Интересно.



Тема Re: Я, кажи, друже, чехите имат линови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Karl Terzaghi (не.познат.)
Публикувано06.12.02 00:02



Idi v kluba za psuvni i pitai Zmeia.



Тема Re: Я, кажи, друже, чехите имат линови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано06.12.02 22:57



Троен, защото има три вида членуване – според три различни показателни местоимения.

В някои родопски говори:
жената – та>тая жена (някаква конкретна жена)
женаса – сь>съя жена (точно тая жена)
женана – оная жена (точно оная жена)

В някои югозападни говори (в т.н. македонски книжовен език е правило):
жената – та>таа жена
женава – оваа жена
женана – онаа жена

И за трите употребата е като в Родопите, напр. "6 Декември, годинава" – 6 декември, тая година.

Наскоро ми попадна и една статия, в която се развиваше тезата за прабългарски произход на задпоставния член. В подкрепа бяха посочени много топоними (имена на градове, реки и пр.) из целия Балкански п-ов, които лесно могат да се разгледат като членувани думи. Интересното беше, че съгласно повечето топоними опр. член за ж.р. най-често е -ва: Оршо-ва, Верега-ва (веригата, име на Стара планина), Плъскова (старо име на Плиска, а плъско значело "център, среда"); за м.р. -а, -я, -от, -он: Галат-а, Мадар-а, Битол-я, Врох-от, Зид-он. На мене ми се струва, че по-скоро окончанието е зависело не толкова от рода на думата, колкото от основата, но това не е важно. Доколко е вярна теорията не мога да кажа, но има логика – като се замислиш около нас няма задпоставен член (в румънски има, но те по-скоро са го взели от нас). Чудно ми е само защо повечето автори го придават на гръцко влияние (гърците имат предпоставен член – "то корици" (момичето), но и в другите славянски езици предпоставно слагат местоимения така – "та девушка" на руски).

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...



Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.