Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:34 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Кирилицата и компютрите  
Автор senseless (No Heart ToFeel)
Публикувано03.12.02 04:00



Аз се занимавам с компютри. "Голяма работа - ще каже някой". Аз пък ще му кажа да си гледа работата. Не можете да си представите колко са ми писнали проблемите с кодирането на кирилицата. Проблемът е следния: В оригиналната ASCII таблица (по различни причини) не са предвидени буквите от кирилицата. Когато са добавени, всеки куц и сакат е направил свое собствено кодиране. Списъкът е дълъг: IBM-855, ISO-8859-5, ISO-IR-111, KOI8-R, MacCyrillic, Windows-1251, CP-866, KOI8-U, MacUkrainian, MIK. Например във времената на ДОС се използваше MIK, Уиндоус въведе 1251, а компютрите макинтош използват разбира се MacCyrillic. Отгоре на всичко някои (най-омразните ми) използват руската кодова таблица KOI8-R. За да се реши проблема (не само на кирилицата) се въведоха Unicode таблиците UTF-7 и UTF-8, но всъщност това само задълбочи проблема. Все пак има решение на проблема: в електронната поща и уеб страниците се използва означаване на кодовата таблица която е използвана. Чудесно, обаче някои програми (мразя Outlook Express) упорито твърдят че кодовата таблица е една (типично KOI8-R), а всъщност текстът е написан с друга (типично 1251). Добре, има решение и на този проблем - някои програми позволяват твърдо задаване на кодовата страница (да живее Mozilla), слагаш 1251 (която е стандартна) и нямаш проблем. Да, ама не. Някои упорито пишат с други кодови таблици, най-често KOI8-R (мразя го) или някакъв Unicode (и него). Добре де, слагаш да гледа коя е кодовата таблица и го виждаш, но тогава изчезват горните с грешени декларации на таблицата. Получава се омагьосан кръг. Отиваш и почваш да ровиш из менютата и да проверяваш всички кодови таблици наред и ... така и не откриваш с коя е написано и така и не го прочиташ. Тук ще ви припомня - аз съм така да се каже компютърен специалист. Какво остава за не толкова посветените? Току някой се оплаче - "Защо писмото ми излиза на китайски?". Какво да обясниш на горкия човечец, който просто иска да си прочете писмото? Някой иска ли писмо на кирилица? Дотук нищо не съм споменал за също така сериозните проблеми със 7 и 8 битово кодиране, но държа да спомена за любимия ни Word и кодовите таблици за кирилица. Напишете нещо на СТАНДАРТНАТА, въведена от MICROSOFT кодова таблица 1251 и след това се опитайте да го отворите на компютър който няма 1251 шрифт, а само шрифтове със СТАНДАРТНИЯ, и любим на MICROSOFT Unicode. Няма да успеете. Има начин, но трябва да си намерите Word 95, няма да ви помогне нито 97, нито 2000 нито XP, нито Bill Gates.

Някой ще ме попита ли какво ме притеснява в кирилицата? Някой може ли да убеди човек сблъсквал се с тези проблеми да не използва латиница? Е, все пак пиша на кирилица, но уверявам ви, всеки път когато го правя се замислям - ще могат ли да ми прочетат писмото?


... Не казвай нищо, ако нямаш какво да кажеш ...


Тема Re: Кирилицата и компютритенови [re: senseless]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано03.12.02 06:28



Ne бе. Gleдай sега. Чоvek може dа си пиshe na kakвото иska. Ama e mnoго трuдno за някоi hoра да я chетат taя lатиniца.
Nal? :-) Aaaaди, chaу.



Тема Писмеността и компютритенови [re: senseless]  
Автор gazibara ()
Публикувано03.12.02 09:23



Като те слуша, ще рече човек, че компютрите (и хората, дето ги правят) са тъпи и не могат да се справят с такова елементарно нещо, наречено кирилизация. Всъщност, тъпите са тези, които се правят, че такъв проблем съществува.
Хей, како (или бате), един глупав компютър не може да промени една хилядолетна традиция! Ако не вярваш, разходи се из Далечния Изток. Как според теб там се оправят с няколко десетки хиляди писмена знака? Пишат на латиница?! Нищо подобно! Китайците използват BG2312, HZ и Big5, японците JIS, EUC-JIS и Shift-JIS, корейците KSC-не знам си колко и още два в добавка, виетнамците си имат и те няколко свои системи. По-наблизо, в Близкия Изток, даже пишат отдясно наляво. Да ти напомня количеството нещо? Те как се оправят спред теб? Само че още не съм чул китаец да е изревал, че компютрите не можели да се оправят с йероглифите, нито пък японец да почне да пише японски на латиница (един единствен път се опитах да изпратя едно послание на японски на латиница, и насреща получих само безкрайно удивление и никакво по-нататъшно внимание. За следващото писмо се постарах да го напиша както трябва. Човекът ми отговори и какво мислиш, седях и недоумявах? Нищо подобно! Прочетох си го като пич, защото ако компютърът ми е глупав, то аз не съм). Но защо е нужно да ходиш толкова далече? Ей ги - латинско пишещите чехи, поляци, хървати, словенци, естонци, турци, унгарци. Техните букви ги няма в стандартната ASCII таблица. И к'во? Скубят си косите от яд ли? Изхвърлят диакритичните си знаци и ги заменят с какво? Изхвърли ченгелчетата и ударенията от един чешки текст и той престава да бъде разбираем. Ама не съм чул чех да се оплаква от тях. Справят се хората с положението, и то блестящо. Не съм чул и руснак да се оплаква от кирилицата (о, забравих! Ти не си чел(а) историята и според теб руснците били измислили кирилицата, е как ще се оплакват от творението си). Повярвай ми, в ICQ листа ми има куп българи и куп руснаци, но руснаците без никакво изключение ми пишат на кирилица, докато от българите само Българинът от Тексас си прави тоя труд.

И драги ми човеко (или човечке), Unicode е гениално избретение на Международната организация по стандартизация (ISO), която няма нищо общо с Майкрософт и батко Бил, което е можело да се появи още преди 20 години и тогава нямаше всеки да си кодира писмената както му кефне. Unicode налага единен стандарт за всички писмености по света. Но ти май не си се опитвал(а) да събереш в рамките на един абзац български, немски, японски и арабски текст, та затова така приказваш. Нито си се опитвал(а) да си опишеш MP3-ките (български, руски, английски, немски, френски, испански, японски, китайски, арабски, арамейски и перуански) с истинска база данни (MS Access 97 например, който единствен от целия офис пакет НЕ поддържа Unicode) и да установиш, че или трябва да кодираш всичко с Shift-JIS (да ама не: за да кодираш с Shift-JIS ти трябва Shift-JIS шрифт, който пък е безполезен навсякъде другъде) и да си създадеш един милион главоболия) или да забравиш за всичките си MP3-ки освен английските и българските, защото просто няма как с 8 битова кодова таблица да напъхаш на едно място и кирилицата, и чешките кукички, и немските умлаути заедно с шарфес ес-а, и френските ударения, и японските йероглифи, че и няколко арабски букви в добавка.

Някой иска ли писмо на кирилица? АЗ, АЗ ИСКАМ ПИСМАТА МИ ДА СА НА КИРИЛИЦА! Ако някой ми прати писмо на латиница, рискува писмото му да замине по канален ред без много-много да се замислям.

А за любимия на Outlook-а KOI8-R: Ами к'во да се прави, ония там са 200 милиона, а ние барабар със сърбите сме повече от 10 пъти по-малко. Та затова по подразбиране Outlook-a използва кодирането на мнозинството. Пращай HTML писма, и няма да имаш грижи, ама хич.

О, да, няколко бивши съветски републики (Азербайджан и Узбекистан) изхвърлиха натрапената им от Съветския съюз кирилица и я замениха с латиница (то те ако бяха имали здрава писмена традиция, това нямаше да стане, справка Армения, Грузия, Литва, Латвия, Естония). И знаеш ли как? Ами, взеха латинските букви, а за онези звукове, за които латински букви няма, взеха или турските букви с диакритични знаци (липсващи в стандартната ASCII таблица) или си взеха пак буквите от съветската кирилица. И какъв проблем разрешиха с това? Дистанцираха от съветското си минало, нищо друго. Иначе проблемите с писането си ги умножиха, защото едва в стандартните шрифтове на Windows XP се появиха новите им латински букви, ама заедно със старите кирилски. Да не говорим, че сигурно са похарчили немалко пари да препишат всички официални документи на новата азбука. Други (Казахстан) решиха да разсъждават като тебе, че това са просто писмени знаци без особено значение, и въпреки че една 50-годишна традиция не е традиция, спестиха куп нерви, пари и проблеми и си запазиха съветската кирилица.

Това, че ти мразиш руснаците, Microsoft, Outlook и Office и че те мързи да научиш няколко елементарни хватки, не означава, че още 8 милиона души трябва сричат на латиница (то поне да имаше някакъв стандарт, ама всеки си пише както му дойде) и да изхвърлят хилядолетната си традиция, която между впрочем ни е запазила като българи през ония 500 години, щом толкова имаш против равенството азбука=език и език=народ. Защото голи са без книги всички народи (афоризъм на възраст 1100 години).

Редактирано от gazibara на 03.12.02 09:49.



Тема Re: Кирилицата и компютритенови [re: senseless]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано03.12.02 12:27



След изчерпателния отговор на газибара мога само да добавя, че всички пощенски клиенти, които не уважават кодировката зададена в заглавната част на писмото и/или не са способни да покажат писмото според наличните в системата шрифтове/кодировки, трябва или да се поправят, или да бъдат изтребени. Същото важи и за тези, които при изпращане на писмо не отбелязват кодировката. Точно това е случаят, когато някой изпраща писмо на кирилица със скапан пощенски клиент – няма отбелязана кодировка в писмото – клиентът на получателя разбира се не знае как да покаже писмото, и кодировката трябва да се настрои ръчно [съществува възможност и за всички писма без кодировка да се подразбира дадена такава]. Специално за Outlook – има много показатели по които може да бъде обвиняван, но се справя чудесно с писма с най-разнообразни кодировки, ако кодировката е указана в самото писмо. Ако писмото е счупено може да се избере и ръчно. Тук е големият проблем – голяма част от хората задават кодировка по подразбиране за всички писма, независимо дали в тях е указано нещо [то с Outlook не може само за писмата без кодировка], и тази кодировка е СР1251. Разбира се после се оплакват, че им излизали маймуни (например ако писмото е в UTF-8) – бъркали в опциите, а после не знаят да бръкнат кодировката за текущото писмо. В крайна сметка проблемът опира до невежество на потребителите и/или калпав софтуер. За това коя кодировка е стандартна и коя не няма да говоря, защото няма смисъл – знам го от опит, а и Уникод и различните му кодировки вече се поддържат достатъчно добре от множество операционни системи и програми.



Тема Re: Кирилицата и компютритенови [re: senseless]  
Автор Karl Terzaghi (не.познат.)
Публикувано03.12.02 12:41



Намери страницата на Инжинера (с И!) в мрежата и ще понаучиш това-онова за кирилицата и компютрите. Наскоро и в клуб "Хардуер" май имаше тема по този въпрос.



Тема Re: Писмеността и компютритенови [re: gazibara]  
Автор senseless (No Heart ToFeel)
Публикувано04.12.02 01:48



Тъпи са не компютрите, а хората. Компютрите само са упорити. Въпросната хилядолетна традиция е направена пред 50 години. Не е толкова много, нали? Тъкмо е и връстник на компютрите.

Съжалявам народите пишещи с йероглифи - не мога да им помогна. Виетнамците обаче, са отхвърлили чуждата им и трудна китайска писменост и пишат на латиница. Не знам за другите, но руснаците в интернет пишат и на латиница, не се заблуждавай.

Гласувам с две ръце Unicode да беше въведен преди 20 години, но тъй като тогава и компресията на данни не беше напреднала много, щяхме да си имаме сериозни проблеми от съвсем друго естество. А Microsoft наистина опорочи чудесната идея за преход от 8 към 16 битово кодиране. Дори споменатият от теб проблем с Access потвърждава думите ми.

А освен изброените от теб народи, и в Молдова е била натрапена кирилицата, което е абсолютно смехотворно - романски език да не се пише с латиница. Между другото интересна е тенденцията - на тези които имат външни за Съветския Съюз "роднини" им бе наложена кирилицата. Тук са и молдовци (Румъния) и азери, казахи, туркмени, узбеки (Турция) и таджики (Иран) и монголи (Китай примерно). Тези които запазиха писмеността си, са тези които са били погълнати изцяло - арменци, грузинци, литовци, латвийци и естонци (вероятно е счетено че връзката с финския език е далечна)
А причината Казахстан да остане с кирилицата не е свързана с традицията или с липсата на такава или с желанието за по-малко проблеми при преминаването на латиница. Причината е същата поради която Белорусия (например) се отказа от свободата и знамето си. И по същата причина поради която Казахстан, единствен от 14-те вътрешни сателита на СССР запази дори телефонния код 007

Очевидно е че не ме мързи да науча "елементарните хватки". Дори съм отворил тема по проблема и съм описал най-подробно за какво става дума. А стандарта ... ох ... стандарта. Има, има стандарт за предаване на български (имена) с латиница. Но кой ли в България спазва стандартите? Нима всички използват стандартната (БДС) подредба на клавиатурата? И аз бих се радвал да се въведе стандарт за български с латиница. Не е толкова страшно нали?


... Не казвай нищо, ако нямаш какво да кажеш ...


Тема Re: Писмеността и компютритенови [re: senseless]  
Автор gazibara ()
Публикувано04.12.02 08:57



Далекоизточните народи нямат нужда от твоето съжаление, те отдавна са си решили проблема.

А случайно да знаеш, че в Румъния, исторически част от която е и Молдова, са пишели с кирилица до средата на първата половина на 19. век? Не знаеш, може би. Но това са подробности. Писмеността не върви с езика, а с религията. Затова православните сърби пишат с кирилица, а католиците хървати - с латиница, нищо че говорят един език. Та румънците са единственият ПРАВОСЛАВЕН романски народ. Толкоз за румънците.

А знаеш ли какво стана, като реших да разговарям по ICQ с рускиня от Израел? Тя нямаше инсталирана кирилица (защото вместо нея имаше инсталирана еврейската азбука). След два (не повече) опита да си пишем на руски с латиница, минахме на английски. Толкоз за руската латиница в Интернет.

Случайно да си виждал виетнамски текст? С по два-три диакритични знака на ВСЯКА гласна (защото в езика има 6 тона и те държат да си ги отбелязват). Много ли им е лесно, мислиш? Ама не се оплакват.

А най-голямата глупост, която изтърси, е именно за 50-годишната традиция. Съгласен съм, че е 50-годишна - в Македония например, с тяхната измислена азбука, или в Узбекистан. Но ако си спомням правилно, св. Кирил е живял през IX век, а св. Климент Охридски е негов ученик. Колко години има от 864-та до 2002-ра, знаеш ли? Ако не можеш да извадиш две числа, то замълчи.



Тема Re: Писмеността и компютритенови [re: senseless]  
Автор Karl Terzaghi (не.познат.)
Публикувано04.12.02 13:01



Ей, човече, не казвай нищо, ако...
Очевидно не си усвоил и най-елементарните хватки, щом не си наясно с пунктуацията на родния си език.
Вероятно си същия недоучен многознайко и в ИТ.



Тема Re: Писмеността и компютритенови [re: senseless]  
Автор Karl Terzaghi (не.познат.)
Публикувано06.12.02 22:45



романски език да не се пише с латиница


A slavianski ezik da se pishe s latinica?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.