Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:01 19.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема I pak za Slavianskite ezici ama po drug vaprosнови  
Автор:o) (Нерегистриран)
Публикувано08.11.02 02:47



Hey hora mozete li da mi kazete s koi ot slaviano govoriashtite darzavi mozesh da se razberesh na balgarski???? Znam che s Chehite ne stava :o)))



Тема Re: I pak za Slavianskite ezici ama po drug vaprosнови [re: :o)]  
Автор errata (непознат)
Публикувано08.11.02 11:13



Pochti sus vsichki stava , no zatova triabva da spazvash slednite pravila:
1 Povtrariash edna i susta fraza niakolko puti (bavno)
- povtariash kato izmeniash udarenieto na dumite
- povtariash izpolzvaiki vsichki vidove vuzmozgni sinonimi na edna duma + dialektichni takiva
2 izpolzvash usileno zgestikulirane (ruce, kraka , lice)(eventualno mozge i malka pantonima da se izigrae)
Ako spazvash tezi pravila ,ti garanriram , che vsichki slaviani , a i nikoi ot ostanalite narodnosti ste te razbirat bez osobeni problemi.

PS Znam go ot lichen opit



Тема Re: I pak za Slavianskite ezici ama po drug vaprosнови [re: errata]  
Автор Craig (Гробар)
Публикувано08.11.02 12:59



Горе-долу е така. Всичко зависи от комуникационните умения на участниците в разговора. Виждал съм българи (от източна България), които не се разбират даже с македонци, което значи, че нямаше да се разбират и със шопите, ако и едните, и другите не бяха учили книжовен български в училище. Други хора, израснали в по-смесена среда или прирдно предразположени, комуникацията им се удава по-добре. Пример: като говориш със сърбин, вместо крак казваш нога, а вместо овца-вунисти тревоед :) :) :)

Если дурак, то надолго


Тема Re: I pak za Slavianskite ezici ama po drug vaprosнови [re: Craig]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.11.02 18:46



"Вунисти тревоед", демек "вълнист тревояд"! Умрях от смях, благодаря за веселието.



Тема Re: I pak za Slavianskite ezici ama po drug vaprosнови [re: gazibara]  
Автор:o) (Нерегистриран)
Публикувано11.11.02 04:44



Naskoro gledah edin film na Cheshki i osven Dobra Vecher i Vchera drugo ne razbrah, taka che neshto ne se poluchava. Naposledak se opitvam s edni Ukrainci da govoria ama nakraia se razbirame na English - pak neznam... :o))))



Тема Re: I pak za Slavianskite ezici ama po drug vaprosнови [re: :o)]  
Автор milenn (непознат )
Публикувано11.11.02 05:01



hmmm.. zavisi kolko si gladen ;-)
kato zasturze stomaha, nema KADE da otidesh ;-)
men kato me izlugaha che tuka vsichki znaeli english, i az tsufnah bez nito duma Ispanski tuka, da vidish kak sled 2 mesetsa go zaprikazvah ;-) ama shto mizeria beshe predi tova ;-)heheh



Тема Re: I pak za Slavianskite ezici ama po drug vaprosнови [re: milenn]  
Авторthe_bomb (Нерегистриран)
Публикувано11.11.02 11:07



а я кажи ти за романските езици!

едеин испаноговорящ може ли да разбере португалски да речем?



Тема Re: I pak za Slavianskite ezici ama po drug vaprosнови [re: :o)]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.11.02 11:43



Имах един колега навремето, половин поляк, половин българин. Та той от всички слав. езици разбира по малко, и то как: като знаеш полски или руски (с всичките им падежи), вдяването на останалите е въпрос на внимание. Чешкият обаче бил страшно перверзен език - познанието по друг славянски, вкл. словашки, не помагало. Та затова той си го учил специално.



Тема Re: I pak za Slavianskite ezici ama po drug vaprosнови [re: the_bomb]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.11.02 11:49



За португалски не знам, португалското произношение е много едно такова... никаво. Като ги слушам, все ми се струва, че ги мързи да си отварят устата. Виж, ако го видя написано това дето го фъфлят, може и да загрея нещо.

Обаче лично аз съм имал случай да разговарям с италианец: аз на испански, той на италиански, и нямахме никакви проблеми. После си имах вземане-даване с италиански работници: пет му казах на английски да завие една гайка, седи и ме гледа тъпо (а после, в цял свят се говорело английски!). Накрая като му го казах на испански, да видиш как зави не само тази гайка, ами и още пет.
Но пък от писмения италиански не вдявам нищо.



Тема Za Polskiaнови [re: gazibara]  
Автор errata (новак)
Публикувано11.11.02 13:09



Ne e viarno , che e tolkova razlichen.
Viarno e che imat navika da iziazgdat glasnite i da narezgdat po 3,4,5 suglasni edna sled druga, no tova e vsichko. ( Tova liato biah za 10na dena tam i zatova go znam (gore dolu)). Ostanah s vpechatlenieto , che toi e po-blizuk do bulgarskia dori i ot ruskia. Tova e strannoto , che kato gi slusham imam chuvstvoto , che mi govori chovek ot niakoe malko bulgarsko selce s mnozgestvo "knizgovni" dumi + padezgi.( Stava vupros , kogato niakoi vuzrasten govori s men, po-mladite govoriat tolkova burzo , che nisto ne im se razbira).
Zatova i postavih vuprosa za ezikovata evolucia. Beshe mnogo interesno da ucha za purvi put drug slavianski ezik osven ruskia, koito vsichki go znaem ot detskata gradina.
Za suzgalenie vse poveche sum ubeden che tozi vupros e poveche za klubovete , psihologia, (nevrologia), matematika, programirane, kibernetika




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.