Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:57 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Благодаря за ...нови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано11.02.03 15:35



Ебаси, за какво ти е език с толкова чингелчета? Ето какво ми каза един холандец след като видя кратък текст на кирилица, който преди това го бях написал на латиница:

Writing Slavic languages in Latin script always looks so artificial. Look at Polish and Czech all the tricks they had to do to all the latin letters to make it sound slavic.

Иначе хубави снимки, откъде са?

Редактирано от ivx на 11.02.03 16:53.



Тема Re: Благодаря за ...нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.02.03 15:41



Ами ако ти напиша на чжингайски, съвсем няма да можеш да го прочетеш...

А за какви снимки става дума?

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Благодаря за ...нови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано11.02.03 16:06



Ми там с мерцедеса и поточето, и възрожденските къщи...



Тема Re: Reнови [re: gazibara]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано11.02.03 16:22



При сърбите го има само диалектно, на изток – пиротско, босилеградско, царибродско, изобщо цялата ивица от другата страна на границата. Там съвсем спокойно можеш да чуеш "Кога че се върнеш? Едън дън те чекамо!" (именно "върнеш", а не "вратиш") и пр. Изобщо езикът там никак не се вписва към сръбския, ама това е отделна тема. Иначе наистина "ъ"-то не е някаква особеност, и румънците го имат.

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...


Тема Re: Ми не съм ...нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано11.02.03 16:45



Като за изкуствен език на мене ми харесва. На такива езици гледам повече като на нещо за забавление, отколкото някаква сериозна работа да вършат или пък да са особено полезни. Граматиката сигурно не им харесва защото почти няма падежи – има един общ и един на допълнението, като този на допълнението е задължителен само при движение или при обърнат словоред. Прилагателните нямат падеж. Има неща, които и на мене са ми странни, напр. мн.ч се образува с наставка -с. Иначе най-добре всеки сам да види и да прецени за себе си.

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...


Тема Re: Благодаря за ...нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.02.03 18:02



Къде си надничал, където ти не е работа?
Това е в Благоевград, а единия от господата съм аз, ама няма да ти кажа кой.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Ми не съм ...нови [re: AvatarBG]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано11.02.03 18:28



Мда, така и предполагах, че ги е възмутило нещо, което изобщо не би ми направило впечатление Това за множественото число, както и да е, лесно ще го променим ако е зор и ако тръгнем да го използваме... (да бе, хехе). На мен ми е странна азбуката. Що просто не използват кирилица не ми е ясно, или някаква по-нормална транслитерация. Тва нещо което го имат е ужас да се чете.



Тема Re: Ми не съм ...нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано11.02.03 20:22



Доколкото разбрах азбуката е такава за да можело да се чете и пише на абсолютно всеки компютър, въпреки че в днешно време азбука като кирилицата не е проблемна за компютрите. Иначе и мене ме дразнят комбинациите "cx", "sx" и "zx" – да бяха поне от славянската латиница, с диакритиките. Хубавото е, че може и на кирилица да се пише, разгледай по-добре сайта и ще видиш.

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...


Тема Re: Reнови [re: AvatarBG]  
Автор Плaмeн (минаващ)
Публикувано11.02.03 21:06



ама това са западните покрайнини, не е сърбия



Тема Re: Reнови [re: Плaмeн]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано11.02.03 22:22



Това ми е добре известно, имам пиротска жилка :)
Но е факт, че там е доста обезбългарено (говоря за към Пирот). Насам, в Цариброд е малко по-добре, въпреки че положението върви много на зле. Между другото примера, който дадох, може да се чуе и доста на запад от Пирот, към Лесковац и Ниш.

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.