Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:33 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Езикови перверзиинови [re: gazibara]  
Автор @PORlL (gotenoto)
Публикувано17.01.03 15:56



КУЧЕМРАЗЕЦ(ЦИ) ... яки думи!






...животът е занаЯтие самотно...

Тема Re: ами то е въпрос на конвенциянови [re: the_bomb]  
Автор ivx ()
Публикувано18.01.03 13:19



Както и да е, но според мене няма извинение и оправдание за ползването им.

А да попитам нещо извъм темата, аз пиша само в тоя клуб и то от скоро, по едно време ми ноказваше кога и колко нови мнения има, сега не. Дали не е нещо от настройките?

Редактирано от ivx на 18.01.03 13:21.



Тема Re: ами то е въпрос на конвенциянови [re: ivx]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано18.01.03 18:37



абе и на мен така напоследък не ми показва новите мнения в някои клубове (не въ всички).

не знам защо е така.

аз пиша тук доста отдавна, но отскоро съм регистриран, така че и за мен това е ново

gnothi sauton


Тема За мен най-голямата перверзия са ...нови [re: gazibara]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано09.02.03 13:02



суахили и банту езиците, в които има - в едната група 4 ИНСПИРАТОРНИ фонеми, а в другата група - 3 или 2 (не помня).

Инспираторна съгласна по средата на думата! Не-е-е! Три часа се упражнявах на една бригада с носители на суахили -братя студенти от братска Африка, ама не можах да ги постигна тези инспираторки!

Бъдете високи!


Тема Re: За мен най-голямата перверзия са ...нови [re: ABe]  
Автор gazibara ()
Публикувано10.02.03 08:15



Какво ще рече инспираторни фонеми?
Знам за друга перверзия, пак в африканските езици - цъкания. Ако си гледал Боговете сигурно са полудели, където доста се говори на бушменски, не може да не си забелязал. След доста опити успях да постигна нещо.

Понеже съм човече, занимаващо се с изечарсктване (conlanging), в момента се опитвам да си представя език изобщо без гласни. Признавам, че успявам.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят

Редактирано от gazibara на 10.02.03 08:16.



Тема Инспираторните фонеми са ...нови [re: gazibara]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано10.02.03 12:39



съгласни звуци, произнасяни с вдишване на въздух, а не с издишване (експираторни). Сред примерите, дадени ми от братско червените братско африкански братя студенти, доколкото си спомням, имаше само думи, в които тези инспиратони фонеми бяха все в средата на думата. Нямаше примери, в които да са в абсолютното начало на думата или в абсолютния край на думата.

Егати идиотщината! Говориш си като хората, по средата на думата вдишваш въздух за един звук, после пак издишваш, произнасяйки остатъка от думата!

Цъканията от "Боговете сигурно ..." са красноречив пример за това. Бях забравил, че и бушмените ги имат тези "инспираторки". Само че суахили и пр. не (само) цъкат, а си имат инспираторно "Р", инспираторно "Х" и непомняощекво.

"изечарсктване (conlanging), в момента се опитвам да си представя език изобщо без гласни. Признавам, че успявам".

К'во 'начи "изечарсктване (conlanging)"? Дай, моля, определение или описание.

За експеримента ти:

Съгласните са носители на смисъла в думата. Затова и арабите и евреите изписват само съгласните. Техните азбуки са консонантни, демек. Но понякога в езиковото развитие и гласните добиват смислоразличителен ефект за някои думи и започват да се отбелязват (с диакритични знаци най-често).

За писмеността без гласни ясно, но дай пример за език без гласни. Май нещо не мога да си го представя да проработи. Поне извън книгите на Тери Пратчет, де.

Лек ден и всячески успехове!!!

Бъдете високи!


Тема Re: Инспираторните фонеми са ...нови [re: ABe]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано10.02.03 12:55



Conlang идва от constructed language - т.е. човека си създава език. Има artlang-ове, които човек си създава за кеф, и такива, които хората създават с наивната надежда че ще получат някакво разпространение Интересно как не си чувал за тези работи, ако се интересуваш от езици.



Тема Re: За мен най-голямата перверзия са ...нови [re: gazibara]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано10.02.03 13:55



Съвсем без гласни не мога да си представя, но с 3 гласни и 46 съгласни е езикът хайда, който се говори на някакво островче до Канада. Като чух как звучи, ми се стори, че тия хора постоянно ги боли гърлото.

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...


Тема Ми не съм ...нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано10.02.03 15:55



чувал. Едно време езици се създаваха за компютри.

Имаше и един западащ експеримент, неричан ЕСПЕРАНТО. За щастие умря след дълго и мъчително боледуване, съсипал креативните сили на стотици хиляди иначе умни хора от четири поколения.

Езиците не се създават от отделни хора. Това са експерименти, оправдани, например, в художествената литература или за създаване на жаргони, но иначе - ...
Не виждам смисъла.

А не съм чувал за горните изконно новобългарски термини, защото съм дебел, стар и грозен, вероятно.

Лек ден!

Бъдете високи!


Тема Прав си, без гласни ...нови [re: AvatarBG]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано10.02.03 15:57



съществуването на езика е невъзможно. Както и на сграда, направена само от тухли без мазилка и вар. Свързващото звено няма да го има.

Бъдете високи!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.