Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:36 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: да, това е майнови [re: ASSASSlN]  
Авторthe_bomb (Нерегистриран)
Публикувано12.07.02 13:21



щото последната "стара азбука", за която се сещам, е глаголицата

и щом случаят е такъв, мисля, че е излишно да се пита кой правопис е по-пригоден за нашия език. освен французите, англичаните и гърците, всички други нормални европейски народи отдавна са отхвърлили почти изцяло историческия правопис, при който се запазват ненужни от фонетична гледна точка изписвания.
немски, испански, италиански, холандски, руски, турски, полски, чешки ... всички тези езици пишат почти така, както изговарят - с малки правописни правила, разбира се, които бързо се научават. само гръцки, френски и английски са запазили изписването на думите както те са се изговаряли в еди-кой си век поради консерватизъм и глупав сантимент. е, и в този вид писане си има някакъв чар, на мен той ми е симпатичен. но каква реална причина има да връщаме стария си, малко тромав исторически правопис, след като веднъж сме се отказали от него за добро или лошо? и най-вече кой ще го учи, като те днешните чавета и сегашния простейши правопис с мъка овладяват?



Тема Re: Искашъ връщане на старий правописъ?нови [re: ASSASSlN]  
Автор irq (dma)
Публикувано12.07.02 14:58



Hihi, ti nameri problema - centana na vmukvaneto na novite bukvi v mnogobroinite shriftove.

Neka napomnia, che tuk ne govorim za praktichnata(skata) chast na niakakvo eventualno vrushtane na "starata" azbuka (ne govoria za glagolicata, the_bomb).
Obache ako te interesuvat shriftovete i klaviaturite, pogledni frenskite i shte vidish kak biha se pobrali. Kolkoto do shriftovete, veche 100% sum sigurna, che sushtestvuvat takiva.

Mejdu drugoto, kakvo obshto ima zamina na kirilica s kirilica i zamiana na kirilica s latinica?



Тема Re: Edin vapros za starata azbukaнови [re: irq]  
Автор irraska (непознат )
Публикувано12.07.02 16:12



Не се сърди. Не, няма такава причина. Причините, които пораждат подобни настроения, са сантиментални.



Тема Хи-хи, а? Добреее, готов съм да се заяждам,нови [re: irq]  
Автор ASSASSlN (пристрастен)
Публикувано12.07.02 19:20



защото в момента нямам какво да правя.

Почвам те отзад-напред.

Какво общо имало между добавяне на три букви в кирилицата и тоталната й замяна с латиница? Ми, как да няма общо? Говорите (ти и Петър Стоянов на 24. май миналата година) за едно и също. Ми, досадно става дрънкането на безсмислици. И в двата случая трябва да се променя Конституцията, да се подменят книги, учебници и ред други дейности, които ще костват много време и пари.

И пак те питам: ЗАЩО?

На тема "Шрифтове и клавиатури" не се заяждай, защото съм много лют. Да те "светна" по въпроса, защото виждам, че се изказваш неподготвена.

Шрифтове, госпожице, по света колкото щеш! Но те са стандартни. В смисъл, че специални символи, каквито ще се окажат твоите нови три букви, ще трябва да се вмъкват в стотици ИЗПОЛЗВАНИ В МОМЕНТА шрифтове. За около 15 минути открих шрифтове с трите ти букви. Хи-хи! И не само с тях.

Но, това са единични "парчета" шрифтове и обикновено са предвидени за разни историци и лингвисти да си пишат научните трудове и не е важно да има МНОГООБРАЗИЕ (каквото аз и ти имаме в момента).

Уф, за френските букви нямам време да ти обяснявам, че водката се стопли вече. Приятна почивка. И докато си почиваш помисли по въпроса какво ще правим с пишещите машини? Ще ги изхвърлим и ще си поръчаме нови от Македония, или ще си ги реконструираме сами?





Тема Re: Edin vapros za starata azbukaнови [re: irraska]  
Автор irq (dma)
Публикувано12.07.02 20:14



Ne se surdia.

Blagodaria i na teb za otgovora.



Тема Re: Хи-хи, а? Добреее, готов съм да се заяждам,нови [re: ASSASSlN]  
Автор irq (dma)
Публикувано12.07.02 22:53



Ubieco,

Zashto si mislish, che shte se zaiajdam s teb?! Za da spori chovek triabva tema, a chestno kazano shriftovete i klaviaturite sa mi poslednia problem. Temata beshe i E razlichna.

No za da ne ostanesh nezadovolen v jelanieto si za zaiajdane, shte napravia niakolko zabelejki. V tvoiata tirada si izpusnal samo niakolko neshta:
1. Ne sum gospojica. Minimalnoto vazpitanie izkliuchva podobni obrushtenia kum chovek, za koito ne znaesh nishto.
2. Ot kude si tolkova siguren, che sum nepodgotvena po vaprosa za shriftovete i klaviaturite?
3. Izobshto ne me interesuva Petur Stoianov kakvo e kazal.
4. Dali na teb neshto ti e dosadno mi e absoliutno bezrazlichno. Nikoi ne te zaduljava da chetesh postngite mi, oste po-malko da otgovariash.
5. Ako imash pone malka predstava za makedonskata durjava, to shte znaesh che te pishat s vsichko drugo, no ne i azbukata koiato pokazah. Ne se izkazvai nepodgotven, samo za da ima kakvo da kajesh.
6. Mnogo bi mi bilo interesno da chuia kakvo shte mi "obiasnish" za frenskite klaviaturi.
7. Misleh, che pisheshtite mashini sa na izchezvane.
8. Misleh sushto, che ti otkazvash da chetesh postingi napisani na latinica.

Tova e zasega. Ako se setia za oshte neshto, shte go spodelia s teb vednaga. Priatna vecher.



Тема Предавам се! Въвеждайте каквото искате!нови [re: irq]  
Автор ASSASSlN (пристрастен)
Публикувано15.07.02 12:58



Ако щете "Стенография" въведете вместо сегашната азбука. Само да е система Габелсбергер-Безеншек. Светът ще бъде шашнат окончателно.



1. Не си госпожица. Ами, прости ми тогава. Откъде да те знам к'ва си - по нищо не личи. Предположих, че такава млада и красива дама едва ли ще да е имала неблагоразумието да стане госпожа.

(Хай, да ви се не видят дамите. Госпожите се сърдят като ги наречеш "госпожици", госпожиците вдигат олелия до бога, ако ги наречеш "госпожи".)

2. Откъде съм сигурен, че си неподготвена на тема шрифтове. От километри разстояние ти личи. Само неподготвен човек може да е 100% сигурен, че има шрифтове с въпросните букви. Ако беше подготвена, щеше да заявиш, че си 200% сигурна и щеше да откриеш поне един.

3. Изобщо не те интересува Петър Стоянов. Мен, пък, още по-малко. Между другото, на латиница се изписва 5yr 100janOFF.

4. Добре. Съвсем ясно е, че и ти не си длъжна нито да ми четеш писанията, нито да ми отговаряш. (Браво на нас. Открихме Америка.)

5. Нямам никаква представа за някаква македонска държава.

6. Дълго е за времето, с което разполагам. Ако ме поканиш на кафе ще ти обясня нещо по-интересно - как се оправят китайците.

7. Недей, моля те, да мислиш че пишещите машини са на изчезване. Само едно мааалко примерче. Трябва да попълниш някаква напечатана стандартна бланка - за пред съдилище, консулство, МВР... Мушкаш закупената бланка в принтера и после???

8. Ама, мнооого мислиш.

Чао! Бъди здрава.

Редактирано от ASSASSlN на 15.07.02 13:03.



Тема Re: Предавам се! Въвеждайте каквото искате!нови [re: ASSASSlN]  
Автор Pocu (Zoot)
Публикувано15.07.02 18:06



7. Недей, моля те, да мислиш че пишещите машини са на изчезване. Само едно мааалко примерче. Трябва да попълниш някаква напечатана стандартна бланка - за пред съдилище, консулство, МВР... Мушкаш закупената бланка в принтера и после???

8. Ама, мнооого мислиш.


Не че се заяждам, ама ако не си работил с пишеща машина, а само с принтер, вързан към компютър, пак няма да знаеш какво да правиш и как точно да нагласиш хартията, че да пишеш по редовете . В този случай ще го измислиш - ще си направиш някакво OLE, ако имаш достатъчно време, ще го пуснеш на принтера и ще стане просто разкошно...



Тема Здрасти, Роси. Никакви OLE-та не ми трябватнови [re: Pocu]  
Автор ASSASSlN (пристрастен)
Публикувано16.07.02 13:47



Туй за пишещите машини нарочно го написах, за да дразня сърдитата госпожа.

OLE ??? Това май беше Object Linked Embedding (или нещо подобно). Сиреч - някакъв обект си стои в даден файл, но информацията му е записана и свързана в друг. Не ми трябват такива сложнотии.

Измервам с линийка контурите на въпросната бланка. С моливче си поставям две "отправни" точици - да речем горе вляво и долу вдясно. Пляс бланката на скенера. Все ми е тая в какъв мащаб ще излезе и дали ще е изкривено изображението.

Бум сканираното в подходящ продукт. На мен ми е най-лесно в CorelDRAW.
Ха сега Page Setup и задавам размери на листа точно такива, каквито съм измерил. Начертавам теоретичните места на двете точици, намествам и разпъвам насам-натам сканираната картинка... най-елементарно попълвам документа. Скривам сканираната информация и съм готов. Получавам даже шаблон, с който мога да обслужа цялата махала.

Бря, стана цяла лекция. Абе, взех да откачам вече. В кой клуб сме и каква беше темата?



Тема Здравей, Палачо :))нови [re: ASSASSlN]  
Автор Pocu (Zoot)
Публикувано16.07.02 18:36



Е, това за ОЛЕ-то го казах между другото (или пък се пишеше междудругото ;). Просто защото е много удобно нещо, ако можеш да избегнеш купуването на бланки.
А сканирането - ами, така е много по-лесно. Обаче трябва май да имаш сравнително добър скенер и принтер и да внимаваш да не "захапе" накриво хартията...

Все още сме в клуб Лингвистика. Наистина не е добре да се обсъждат тези неща точно тук, защото започва едно разводняване...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.