Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:18 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано18.06.02 12:02



Възникна спор. Според вас има ли запетая пред "или" в следното изречение: "Спри или ще стрелям." Другото би изглеждало така: "Спри, или ще стрелям."



Тема Re: Въпроснови [re: нoв]  
Авторlubitelka (Нерегистриран)
Публикувано18.06.02 13:46



Po princip pred "ili" ne se slaga zapetaya, osven ako "ili" ne se povtarya. Naprimer - " Izbiray-ili nego, ili men.". V sluchaya bi imalo zapetaya, ako izrechenieto beshe " Spri, inache shte strelyam", "Spri, shte strelyam".



Тема Re: Въпроснови [re: нoв]  
Авторlubitelka (Нерегистриран)
Публикувано18.06.02 13:47



Spred pravilata pred "ili" ne se slaga zapetaya, osven ako "ili" ne se povtarya. Naprimer - " Izbiray-ili nego, ili men.". V sluchaya bi imalo zapetaya, ako izrechenieto beshe " Spri, inache shte strelyam", "Spri, shte strelyam".



Тема Re: Въпроснови [re: lubitelka]  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано19.06.02 18:35



Да, но в случая "или" е употребено в смисъл "иначе", "за да", т.е. връзката не е съчинителна. Има описани подобни случаи в правописния речник, но в изречения от този род: "Комбинационното действие, или ефектът на Раман..." А пък и този пример е по-различен, та затова се питах, но според мен трябва да има запетая.



Тема Не знам какво ти отговориха досеганови [re: нoв]  
Автор ASSASSlN (пристрастен)
Публикувано20.06.02 09:04



Видях само някаква LATINITZA.

Да си я заврат отзад. На кирилица, ако я имат. Ако я нямат - да питат!*

На темата.

Предлагам трети вариант.

Стой! Ще стрелям! Така пишеше черно на бяло в "Устав за гарнизонна и караулна служба". Един предупредителен изстрел във въздуха, след това - на месо!

Първото изречение, съставено от една дума, е ЗАПОВЕД. Второто - ЗАПЛАХА.

"Или", в случая е безсмислено. Чак е тъпо. "Или" предполага избор поне измежду два елемента.

След като съм готов да стрелям и съм упълномощен да взимам сам такова съдбоносно решение

няма да има "ИЛИ"

-----------------

*

Влизам в Интернат-клуб. Случайно.
- Каква игра да ви пуснем?
- Никаква. Искам Интернет.
- Готово. Заповядайте.
- Как се превключва на кирилица?
- Ааа, нямаме кирилица.
- Довиждане, тогава. Върнете ми парите!
- Ама, чакайте, ние мислим по въпроса...
- Като го измислите - обадете ми се.


След половин година същите госпожи и господа предлагаха всякакви кирилици. Удивително! Кеф ти QWERTY, кеф ти БДС, кеф ти ГОСТ.

Можело, аааааааааааааааааааааааааааааа!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Тема Всякакви глупости надрънках, нонови [re: нoв]  
Автор ASSASSlN (пристрастен)
Публикувано20.06.02 09:24



нишо съществено не ти казах.

Ако много държите да е едно изречение, то би трябвало да е

"Спри, или ще стрелям!"

------------

Тъпо е, бре, хора!

Според Логиката, на която са ме учили, веднага слагам отрицание на едната част на твърдението и гледам какво ще стане. Просто като фасул.

"Не спирай, или ще стрелям!"
"Не спирай, няма да стрелям!"
"Спри, няма да стрелям."
----------

ХХХ

"Ако щеш - спирай, ако щеш - недей, моя си е работа дали ще стрелям. Я си ебавай мамата. Ще се направя че не съм те видял."

(Пред последното мое "че" трябваше ли да има запетайка? Хм! Късно е вече.)

Редактирано от ASSASSlN на 20.06.02 09:34.



Тема Re: Всякакви глупости надрънках, нонови [re: ASSASSlN]  
Авторlubitelka (Нерегистриран)
Публикувано20.06.02 15:19



Sujaliavam,ako moyata latinica te obijda tolkova jestoko, no se namiram v dosta dalechna aziatska strana, kadeto v klubovete NIAMA kirilica, a az nishto ne razbiram ot komputri, za da moga da si ya sloja sama.........
Pozdravi



Тема Re: Въпроснови [re: нoв]  
Авторпpoфecиoнaлиcт (Нерегистриран)
Публикувано20.06.02 16:50



Връзката със сигурност е съчинителна и запетая няма. Същото е като с "И" - пише се запетая само при повторна употреба. А тези случаи в правописния речник се отнасят само за вметнати части (пояснения към някоя дума, а не подчинено изречение).



Тема Re: Въпроснови [re: нoв]  
Автор Haчko (филoфоб)
Публикувано21.06.02 15:24



"Комбинационното действие, или ефектът на Раман..." ... тук имаш вметната част, очевидно. Другото ти го каза човекът преди мен.

Снощи вечер сто лами седнаха на стола ми.


Тема Пиши на английски, тогаванови [re: lubitelka]  
Автор ASSASSlN (пристрастен)
Публикувано24.06.02 10:11



Писна ми тая тема "Кирилица-латиница". Наистина ще ми е много по-лесно да чета английски, отколкото да се зверя и да гадая кое какво е, кой каква латиница си е съчинил...

Съжалявам, ако се чувстваш обидена, но поне спазвайте правилата за транскрипция.

Редактирано от ASSASSlN на 24.06.02 10:18.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.