Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:37 07.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Има глагол женя се. Няма мъжя (омъжвам) се!нови  
Автор Xитъp 5ъp (глу5с)
Публикувано27.02.02 14:56



Звучи доста побъркано нали?
Нарочно го написах така за да провокирам реакции.
За какво става въпрос?

Глаголът женя се (зажени се еди кой си) произлиза НЕ от съществителното жена, а от жегля (зажеглям, слагам жегли) т.е. двамата млади - мъж и жена от тук нататук са впрегнати в съвместния ярем като две добичета.
По тази причина женя се е валиден и за мъжа и за жената. А "мъжя се" просто няма. "Омъжвам се" се е появило от погрешното тълкуване на оженвам се.

В онази тема по-долу нарочно предварително попитах за жегъл (жегло, жегли) за да привлека първоначално вниманието. : )

Сега бързам да кажа:
Не съм филолог. Това горното го научих преди бая време от учителката си по литература, която беше доста ерудирана жена и впоследствие отиде във Варшавския Университет да преподава Българска филология.

Коментари?



Тема Re: Има глагол женя се. Няма мъжя (омъжвам) се!нови [re: Xитъp 5ъp]  
Авторlrish stout (Нерегистриран)
Публикувано28.02.02 15:09



Това явление се нарича "народна етимология" - дадена езикова общност дава значение на дума, което не и е присъщо. Това могат да бъдат чуждици (тирбушон - търбушон, полилей - полюлей, сешоар - сушоар) или архаични форми и думи, както е в случая. В кръга на шегата може да се каже, че жеглите са само за мъжа (тегли като вол) и затова има само такъв глагол.

Slainte!



Тема Re: Има глагол женя се. Няма мъжя (омъжвам) се!нови [re: lrish stout]  
Автор Pocu (Zoot)
Публикувано07.03.02 14:52



И на мене така ми се струва:))))))
Мен са ме учили, че съПРУГ/а има общ корен с думата вПРЯГ. Ама чак пък жегля...
Иначе е интересно "насосването" на значението :
оженвам се - 1. ставам жена
2. свързвам се с жена
омъжвам се - 1. ставам мъж
2. свързвам се с мъж.

или пък нещо като: окучва се - ражда кученца/зайци
омъжва се - ражда мъже



Тема И малко майтап...нови [re: Xитъp 5ъp]  
АвторPhilip (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 23:50



Това го бях чул преди доста време; все пак, то не е дискриминация, и моля жените да не се обиждат

И така, хората казват:
Котката се е окотила.
Кучката се е окучила.

А да си чувал жена да се е очовечила???

поздрави
Philip



Тема Re: Има глагол женя се. Няма мъжя (омъжвам) се!нови [re: Xитъp 5ъp]  
Авторthe_bomb (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 19:33



това, дето го казваш, си е чиста народна етимология. нема такова нещо, "женя се" си идва от "жена".
а че в брака има някакви асоциации с жегли ("брачен хомот") си е вярно. някой каза за в-ПРЯГАМ и съ-ПРУГ, пък и в други езици е същото. на гръцки "съпруг" е sy-zygos (syn- със, zygon- впряг), на латински "съпруга" е con-iux (con-със, iugum-впряг).
така че тая народна етимология сигурно не е случайна. но това не я прави по-малко народна :)



Тема Re: Има глагол женя се. Няма мъжя (омъжвам) се!нови [re: Xитъp 5ъp]  
Автор Quasimodo (Undead)
Публикувано06.04.02 20:15



Nyama "muzhya se", zashtoto nikoi taka ne kazva.
A koi li ne kazva "omuzhvam se". I shtom go kazvame,
znachi go ima. Nali go vizhdam pred ochite si.
Tova, che na nyakogo mu se iska da go nyama, mozhe
samo da ni nakara da pozhelaem na tozi "nyakogo"
da otide da se snima.

Пази, Боже, сляпо да прогледа!


Тема Теория [re: Xитъp 5ъp]  
Авторcardinal (Нерегистриран)
Публикувано25.04.02 19:25



Между другото хрумна ми нещо, ама е само теория. Някой спомена глагола "очовечвам се". Има и други - "овълчвам се", "освирепявам" и т.н. Те значат "ставам човек", "ставам вълк", "ставам свиреп" , т.е. е напълна възможно "оженвам се " да значи и "ставам жена". А все пак в българската култура разграничението между омъжена жена (невеста или булка) и мома(девойка) е много силно, защото става дума за преминаване в друг социален статус.



Тема Re: Има глагол женя се. Няма мъжя (омъжвам) се!нови [re: Xитъp 5ъp]  
Автор Nachko (подреден)
Публикувано26.04.02 14:23



Tia jenena li beshe?

Мъжете се делят на ужасно прости & просто ужасни... предпочитам да съм от вторите :)



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.