Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:05 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Кaквa е тaя мaниянови  
Автор Byclops (Eye in the sky)
Публикувано11.04.02 11:17



която зaбелязвaм нaпоследък по клубовете - съществителни, които в множествено число зaвършвaт нa двойно и - революции, aсоциaции, и т. н. дa се пишaт с "ий" вместо с двойно и - рeволюций, aсоциaций... Много ме дрaзни товa! И понеже го виждaм мaсово почвaм дa се съмнявaм - aз ли не съм в чaс нещо?


Също тaкa -прaвилно ли е и със удaрение ( кaто притежaтелно местоимение) дa се зaменя с й в писменaтa реч? (при липсa нa подходящ символ)



Тема Re: Кaквa е тaя мaния [re: Byclops]  
Автор Byclops (Eye in the sky)
Публикувано11.04.02 11:20



току що видях още един пример : няколко "полицaй"...



Тема И аз съм се питал много пътинови [re: Byclops]  
Автор ASSASSlN (пристрастен)
Публикувано11.04.02 12:59



Откъде го изровиха този начин на изписване на множествено число на думи завършващи на "-ия". Ако го е написал възрастен човек му е простено, защото преди 60 години наистина така е било правилно. Но в днешно време...??? Недоумявам откъде се пръкна това.



Тема Re: И аз съм се питал много пътинови [re: ASSASSlN]  
Автор Redko-Poredko (ми'люзин)
Публикувано11.04.02 13:28



Ot uchilishte, otk#de... Taka se uchat sega decata na nashia ezik.

Sorry za latinicata, niamam v#zmojnost za kirilica tuk:(((((

Мъжете се делят на ужасно прости & просто ужасни... предпочитам да съм от вторите :)


Тема Re: И аз съм се питал много пътинови [re: ASSASSlN]  
Автор Byclops (Eye in the sky)
Публикувано11.04.02 13:32



И ти ли си го зaбелязaл товa?:) Не знaех че в минaлото тaкa се е писaло, товa обяснявa нещaтa поне донякъде



Тема ударениенови [re: Byclops]  
Автор Дoминop (дразнител)
Публикувано11.04.02 14:51



"и" с ударение в никакъв случай не трябва да се заменя с "й" в писмената реч! Ако не съществува техническа възможност за изписване на ударението, е правилно да се замени с "и" без ударение.
Ударението не е задължително, докато "й" е съвсем различна буква.



Тема Re: ударениенови [re: Дoминop]  
Автор Pocu (Zoot)
Публикувано11.04.02 15:06



Ми, може и да не е правилно, ама на мен пък не ми харесва чисто "и" за "и с ударение" - не ми изглежда добре. Да не говорим, че понякога смисълът се улавя едва при повторния прочит.



Тема Re: ударениенови [re: Pocu]  
Автор Дoминop (дразнител)
Публикувано11.04.02 17:23



Е, щом не ти харесва
Имам един приятел химик, на когото не му харесва, че думата "съединение" се пише с "е" и винаги я пише "съидинение". Логиката е същата.



Тема Ти сериозно ли говориш, бре, човек???нови [re: Redko-Poredko]  
Автор ASSASSlN (пристрастен)
Публикувано12.04.02 18:24



Наистина ли така ги учат? Сериозно ми отговори. Като се хвана на хорото - дай да играем!

Ако имаш възможност да разучиш има ли го това чудо в някой учебник по български език. Ако го има - кой е учебника - автори, година, издателство.

Ако е вярно - гарантирам ти, че с тоя учебник ще фрасна Министъра на образованието по кратуната.


Лелеее! Сбърках. Според новите граматики той не е Министър на образованието, а Образователен министър. (Дали, пък, не беше Образувателен министър?)



Тема Otwaratitelnaнови [re: Byclops]  
Авторceci_ (Нерегистриран)
Публикувано13.04.02 20:40



Niamam dumi, no kato procheta neshto podobno, napisalijat go ima weche minus tochki:))
Dori i w net-a. Sluchwat se greshki, no towa e tendencija. Silno zagroziawa ezika,
oswen towa "legalizira" kup drugi podobni bukwo-tworchestwa... mdam.
P.S. Rosi, za hareswaneto spor niama, sigurno naistina go hareswash, no Az naprimer, kato procheta podobna bukwa, prosto pochwam da se chudia, kakwo e iskal da kazhe awtoryt.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.