Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:58 22.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Дядо ви Коледа  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано16.12.01 15:29



Как ви звучи сьчетанието Дядо - Коледа??
на мен абсурдно



Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: xм]  
Автор Haчko (безобразник)
Публикувано17.12.01 11:08



И аз предпочитам Дядо Мраз :)

Повече културна, по-малко масова!!!


Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: Haчko]  
Автор Pocu (Zoot)
Публикувано17.12.01 18:35



А "баща Коледа" = Father Christmas или
"Св. Николай" = Der Heilige Nikolaus

има и на други езици странни изрази, въпрос на навик. А ако става въпрос за съчетанието по род -- "открити врата". Все пак, разни поостарели нещица от старославянски език.



Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: xм]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано17.12.01 19:19



А някой знае ли преди 9-ти какво е било - Мраз или Коледа? Или и двете са по-нови измислици.

Иначе и аз си харесвам Мраз :) Скоро в един македонски IRC канал говореха "во Битола има снег, сакам студ, сакам зима, сакам дедо Мраз" :)

П.П. сетих се дядо Мраз на английски - Father Frost :)

Редактирано от AvatarBG на 17.12.01 19:21.



Тема Много добренови [re: AvatarBG]  
Автор Jennifer (100% Leo)
Публикувано17.12.01 22:45



ми звучат и двамата, но дано да прочетат какво пиша за тях сега и да бъдат щедри и благосклонни към мен тази година.

И към вас:)))

***


Тема Re: Много добренови [re: Jennifer]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано17.12.01 22:53



а изобщо кой и кога го измисли и наложи тоя дедо коледа?
след като наистина народа си го харесва като дедо мраз!



Тема Re: Много добренови [re: Jennifer]  
Автор Плaмeн (мързелив едиот)
Публикувано18.12.01 07:11



децата ги харесват и двамата, щото подаръците се удвояват .

Пламен


Тема грешишнови [re: Pocu]  
Авторзy (Нерегистриран)
Публикувано18.12.01 09:19



"врата" е форма за двойнствено число. Тъй че "открити врата" си е граматично съвсем правилно.



Тема ХА!!нови [re: Jennifer]  
АвторHaчko® (Нерегистриран)
Публикувано18.12.01 16:01



Дядо Мраз, Дядо Мраз, ти си долен педерас(т)!!!



Тема Нямах предвид, че е неправилно...нови [re: зy]  
Автор Pocu (Zoot)
Публикувано18.12.01 16:12



..., а че звучи странно. Съжалявам, ако не съм била достатъчно ясна.

Роси



Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: xм]  
Авторlrish stout (Нерегистриран)
Публикувано18.12.01 17:06



Звучи ти абсурдно, защото допреди 10 години беше чуждо на българското дете. А как според теб е звучало на българското дете съчетанието Дядо Мраз преди 40-50 години?

Slainte!



Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: AvatarBG]  
Авторlrish stout (Нерегистриран)
Публикувано18.12.01 17:15



На английски обаче има и Santa Claus, Saint Nickolas, Saint Nick, които имат едно и също значение.
Колкото до дядо Коледа - преди 9-ти го е имало.

Slainte!



Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: xм]  
Автор Haчko (безобразник)
Публикувано19.12.01 14:25



Дядо Мраз.
Дедо Мраз.
Дед Мароз.
Dead Мороз.


Повече културна, по-малко масова!!!


Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: xм]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано19.12.01 20:00



Абе тъпотия е и това си е. Аз също харесвам Дядо Мраз, че поне си е наш а не е оня надут дебелак дето пие Кола и вика Хохохо...
За дядо Мраз имаше песнички и се римуваше и си личеше, че е зима. А пък тоя ни в клин ни в ръкав цъфва и чорапи иска. Как ще си дам чорапа бе?! Отде да знам какво ще слага вътре?

Искам си Дядо Мраз! Той поне даваше подаръците в пакети и още си спомням едно тържество през далечната 72, когато дядото си бе накиснал брадата в коняк и като ме прегръщаше почти ме напи...

Спомени спомени



Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: няkoй]  
Авторlrish stout (Нерегистриран)
Публикувано20.12.01 10:36



Грешиш!
Дядо Мраз не е наш, а е създаден по руски образец.
Колкото до другия, той е част от традицията на всяко християнско семейство.

Slainte!



Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: lrish stout]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано20.12.01 13:19



Позволи ми да не се съглася с теб. Първо руснаците също са християни - така, че това отпада и какво му е лошото на дядо Мраз?. Второ - не съм много запознат с времената около двайсетте години но ако ми посочиш къде там има дядо Коледа ще ти бъда благодарен.

Освен това не ми харесва кичозния образ на Кока-Коловия дядо Мраз. Това поне за мен опорочава нещата на тема - консумирайте с добрия старец. Поне някога не бе така.

Разбира се това си е мое лично мнение. Но за какво да намесваме християнски ценности в някой дето носи подаръци за нова година? Не беше ли по-логично да си имаме и дядо Коледа и дядо Мраз? Всеки щеше да си идва на празника.

В това отношение - уваженията ми към руснаците. Много повече от нас си пазят традициите. А ние тука се втурнахме безогледно да американизираме всичко. Така, че аз си оставам атеист поклонник на дядо Мраз А ако дядо Коледа заповяда с удоволствие ще пия ракия и с него. Само да не ми носи кола, да не вика Хохохо и да не се опитва да ми бърка в чорапите



Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: няkoй]  
Автор Haчko (ми'люзин)
Публикувано20.12.01 13:51



Да не говорим, че Дядо Коледа не би могъл да бъде Санта Клаус, ако ще и камъни да валят. Няма аналогия.
Освен това си прав - оня кич го обърнаха на търговска марка, ебах ги в корпораторите :((((

Всъщност, написал съм нещо за финал...

Дядо Коледа е менте, дядо Мраз е педераз!!


Тема Да бенови [re: Haчko]  
Авторcardinal (Нерегистриран)
Публикувано20.12.01 18:08



Ами като е менте дядо Коледа, кой ще ми носи подаръците, бееееееее?



Тема Re: Да бенови [re: cardinal]  
Автор Haчko (ми'люзин)
Публикувано21.12.01 07:23



Таз година няма подаръци!
Аре!!!

Дядо Коледа е менте, дядо Мраз е педераз!!


Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: няkoй]  
Авторlrish stout (Нерегистриран)
Публикувано21.12.01 16:40



Позволи ми да те оборя!
Явно нямаш роднини или познати, които си спомнят времето преди 1944. Дядо Мраз се създава по руски образец. като казвам руски образец имам предвид действителността в бившия Съветски съюз по това време, а именно периода на социализма, когато атеизмът масово се налагаше. Не съм казал, че руснаците са езичници или зороастрианисти и затова имат Дядо Мраз.

А че дядо Мраз е изкустверно наложена традиция - това го показва времето.

Дядо Коледа е християнски символ, а не американски.

Дядо Коледа е символ на традициите, а в Америка няма традиции.

Има нещо, което трябва да обогатиш у себе си - общата култура.

Slainte!



Тема Re: Дядо ви Коледанови [re: lrish stout]  
Автор Haчko (ми'люзин)
Публикувано22.12.01 16:43



Най-добре е да ги няма и двамата :)

Дядо Коледа е менте, дядо Мраз е педераз!!


Тема Забавляваш менови [re: lrish stout]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано28.12.01 12:57



Първо - Дядо Коледа (Санта Клаус) е измислен именно в Америка в този си вид и това е факт. В момента ме мързи да търся но ако много държиш ще ти кажа точно кога и кой го е измислил.

Специално говорих с пенсионерите от блока - най-стария е на 89 години и не си спомня, когато е бил дете да е имало дядо Коледа.

Второ - аман от показнонабожни, независимо какви са. Мога да ти кажа, че всички религии независимо от кой вид са уважават традициите. Изкривяват се от разни ненормалници дето ги използват за лични цели. Агресивното християнство е също толкова отвратителна като агресивния ислям. Примери - като тръгнеш от Инквизицията и стигнеш до Афганистан.

Когато и както е да е наложен дядо Мраз той бе приет и припознат като такъв. Определено го смятам за по-близък до нас от дядо Коледа. Е какво всеки път като сменяме големия брат да си сменяме и символа за Нова Година ли? Що за хора ще сме ако за да угодим на поредния командващ ни си меним миналото?

Що се отнася до общата ми култура - уверявам те, че никога няма да я достигнеш и те поздравявам със снизходителна усмивка (познай защо)

Весели празници



Тема Re: Забавляваш менови [re: няkoй]  
Автор Haчko (ми'люзин)
Публикувано28.12.01 15:28



Dedo Nachko :)))

Дядо Коледа е менте, дядо Мраз е педераз!!


Тема Забавлявай си се самнови [re: няkoй]  
Авторlrish stout (Нерегистриран)
Публикувано03.01.02 12:19



Няма да те достигна и знаеш ли защо - защото не мога да дам на заден ход в коридора на общата култура. И защо ли моят баща, който е малко по-млад от 89-годишния ти съсед си спомня неща, които съседът ти е забравил?

А с недообмисленото твърдение, че дядо Мраз е приет и припознат, ще ти припомня, че това е станало по време, когато неприпознаването му е било равносилно на несъгласие с партийната линия. Точно защото е по съветски образец. Но ... това май не си го спомняш ... иначе не би правил връзка между руснаци, християнство и дядо Мраз.

Slainte!



Тема Това и правянови [re: lrish stout]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано04.01.02 09:19



Не виждам смисъл да спорим в случая. За съжаление от думите ти лъха някакъв християнски фанатизъм, който не разбирам и не приемам. Бих те помолил ако е възможно разбира се да ми дадеш пример с литературно произведение от периода на 00-40те години на миналия век, в което се споменава за дядо Коледа и какво прави той. Ако не го направиш просто ще смятам, че си голословен. Явно мнения на стари хора не се зачитат поради невъзможвост да се докаже истинноста им.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.