Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:40 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Решете спора, молянови  
Автор Rachel. (Смайл)
Публикувано24.10.01 09:33



Колежката спори с мен, че било правилно (граматически) да се каже "наготвих" и "нареших се", вместо "сготвих" и "сресах се". На мен нейния вариант не ми харесва.

Вие как мислите?

Редактирано от Rachel. на 24.10.01 11:15.



Тема Абсолютно!нови [re: Rachel.]  
Авторзy (Нерегистриран)
Публикувано24.10.01 11:02



тия нейните форми са истински ужас!



Тема Мерси!нови [re: зy]  
Автор Rachel. (Смайл)
Публикувано24.10.01 11:14



Сега ще й дам да се разбере!



Тема В Македония говорат таканови [re: Rachel.]  
Автор RAGE (родолюбец)
Публикувано24.10.01 11:16



Това са си просто диалектни форми - не е нужно всички да говорим велико-търносвкия диалект, обявен за книжовен, нали ?
Ти млЯко ли казваш или млекО ?

За да те уважават първо е нужно самоуважение!


Тема Re: В Македония говорат таканови [re: RAGE]  
Автор Rachel. (Смайл)
Публикувано24.10.01 11:31



млЯко казвам и мисля, че това е правилното. Също така казвам "доматите", а не "думатиту"....

Освен това, ако й кажа че са диалектни форми, ще скочи да ме убива. Има претенции да е голяма софианка. Както и аз обаче.



Тема Правилнотонови [re: Rachel.]  
Автор RAGE (родолюбец)
Публикувано24.10.01 11:38



Езика се развива по свои си закони, правилата се правят впоследствие - даже не са правила, по-скоро са описания. Всеки диалект си е различен, а и както сигурно знаеш, в българския има два основни говора - западен и източен и заради тяхната основна разлика (твърдоговор на запад и мекоговор на изток) е имало едно много хубава буква - двойното Е. Пишели са хората и млЕко и хлЕб с нея буква и всеки си я е виждал както си иска - ние, от западна България - като млек'о, ония от източна - като мл'яко. Та за мен да говориш правилно е да можеш да говориш на диалекта, в който си потопен - днес едни, утре може друг .... Диалектите са красиво нещо, книжовния език безсъмненно е нужен, но за лични разговори диалекта е по-цветущ (според мен).

За да те уважават първо е нужно самоуважение!


Тема Съгласна съмнови [re: RAGE]  
Автор Rachel. (Смайл)
Публикувано24.10.01 12:13



с всичко написано, но когато човек има претенции и се прави на важен не може да казва "нареших се" и да твърди, че това било правилно, нали?

А иначе аз самата предпочитам диалектните форми в личен разговор и при особено настроение, за по "цветущо" изразяване на мисълта.

Редактирано от Rachel. на 24.10.01 12:15.



Тема Айде, айденови [re: Rachel.]  
Автор RAGE (родолюбец)
Публикувано24.10.01 14:01



Симеончо като каза ,,ВЕрвайте ми'', дето хич не е по книжовному народа го направи на много важен, нали ? Бъзикам се, естествено, не заради това е овластен.

Всеки сам да си решава кое е правилно, кой съм аз че да давам акъл ? Но да ти разкажа още някой пример: едни приятели от СливИн ми разправяха, докато бяха още ученици, че в СливИн се говорьи най-правилния български, а на един приятел в казармата един русенец му беше казал същото за Русье. Въобще според мекоговящите мекия говор и правилен ...

За да те уважават първо е нужно самоуважение!


Тема хахаханови [re: RAGE]  
Автор Rachel. (Смайл)
Публикувано24.10.01 14:44



това ме подсети за приказката: "га яди кифтьетата ни рива, а?"

А по въпроса за Симеончо - това по скоро докарва хората до умиление, за съжаление, отколкото да помислят правилно ли е или не и може ли, аджеба, коскул джамите цар да говори не-книжовен български език...



P.S. за "коскул джамите" не съм сигурна дали така се пише понеже ми е за първи път, та не ми търси кусури....





Тема Не се пише таканови [re: Rachel.]  
Автор RAGE (родолюбец)
Публикувано24.10.01 14:54



Което е верно, верно е - турски не знам, ама знам, че не се пише на кирилица. Мене пък ми хареса, че царя ни мечи кат бат П..тьо ...

За да те уважават първо е нужно самоуважение!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.