Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:31 25.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Въпрос на тема английски  
Автор ASSASSlN (ентусиаст)
Публикувано27.09.01 16:46



Питах филолози - гледат ме като голям камък и нищо!

В един и същ продукт срещам думите


erase, deleje, remove Каква им е разликата?

Съответните команди вършат една и съша работа!!!



Тема Re: Въпрос на тема английскинови [re: ASSASSlN]  
Авторcardinal (Нерегистриран)
Публикувано27.09.01 19:32



Erase буквално означава трия (вкл. за гума и т.н.); delete означава унищожавам (вкл. за кула и др.подобни); remove буквално е премахвам нещо от мястото, на което е. Ако става дума за компютри, са почти, ако не и съвсем, синоними.



Тема Re: Въпрос на тема английскинови [re: ASSASSlN]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано28.09.01 12:15



Положението е малко мъгляво. По принцип имат различно значение както вече бе казано но в софтуера са синоними. Все пак има някои разлики ама трябва да се гледа контекста където е употребена думата.

Ще ти дам още един пример - hard copy и print. Sigma Plot искаше първото, Harvard Graphics второто. Едното е глагол другото съществително но крайният процес е един - принтера си плюе нещо. Абе четене и мислене му е майката ама ти поне нямаш проблем с някое от тях



Тема Re: Въпрос на тема английскинови [re: ASSASSlN]  
АвторMилeн (Нерегистриран)
Публикувано29.09.01 17:24



Убиецо, без четене на нещо друго освен на компютърни програми няма да стане. (не се изказах учтиво, а?)
Не бих направил особена разлика между delete и erase (изтривам, унищожавам) , но remove е различно - да извадиш, да преместиш, да отнемеш, да изтеглиш (от списък и пр.), нищо че в някой контекст и 3те са взаимнозаменими.

Ще проверя при случай малко по-подробно.



Тема Добре, де, приятелю!нови [re: Mилeн]  
Автор ASSASSlN (ентусиаст)
Публикувано04.10.01 14:24



Не съм чак толкоз тъп, та да не мога да се сетя да отворя речника... Ииииии... Въпросът беше английските думи дали в компютърната област нямат някакво по-особено значение. Пък като вземем предвид и US English качамака е готов.



Тема Re: Въпрос на тема английскинови [re: ASSASSlN]  
Автор Pocu (Zoot)
Публикувано06.10.01 19:23



Ще ти кажа аз как ги разбирам по отношение на софтуера:
erase - унищожавам безвъзвратно, изтрива и дотам
delete - изтрива, но ако има опция, може и да бъде възстановена информацията.
remove - премахва от текущото местоположение (тип "cut"), отстранява (завинаги), препращане в кошче за битове (тип /dev/null)
В зависимост от софтуера всяко от тях може да замести другите, т.е. програмата/операционната система решава какво да прави, без да взима в предвид горепосочените ми обяснения.
По-добре е някой да обясни, дали има някакъв стандарт, който се спазва за използването им - триене от паметта(?), от хард-диска(?). Т.е. има ли разлика в тяхното изпълнение на ниско ниво...



Тема Много ти е добро предложението за стандартанови [re: Pocu]  
Автор ASSASSlN (ентусиаст)
Публикувано12.10.01 17:26



но няма да стане. Край. Още навремето е трябвало да си направят конгрес и да ги уточнят тия работи. Ама как да стане, като са върли конкуренти.



Тема Re: Добре, де, приятелю!нови [re: ASSASSlN]  
Автор Плaмeн (мързелив едиот)
Публикувано27.10.01 09:55



ми remove обикновено се използва когато става дума за записи в списък или БД, и не означава задължително прекратяване съществуването на обекта.
т.е. ти можеш да извадиш (remove) обект от даден списък, но той продължава да съществува.
съществуват и случаи когато трите са синоними, просто трябва да следиш контекста

Пламен


Тема Re: Въпрос на тема английскинови [re: Pocu]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано21.11.01 01:49



По отношение на софтуера исторически е така:
erase и delete са командите за изтриване на файлове в DOS на IBM и Microsoft, като двете са синоними, но по-популярно е delete.
remove (по-точно съкратено на rm) е историческата команда за изтриване (тук бих превел remove като премахвам) в Unix.
Командата rmdir (remove directory) и в двете операционни с-ми се използва за изтриване на директории.

Относно стандарта: началото на Unix е положено през 1969 г. и стандартната Unix терминология все още се използва в Unix-подобните с-ми в днешно време.. Така че erase и delete губят по точки :)




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.