Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:05 10.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Формите за множествено числонови  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано03.07.01 09:39



Здравейте, не бях посещавал този клуб от много време и се радвам, че сега има такива интересни дискусии. Покрай другите си интереси, когато имам свободно време, превеждам доброволно безплатен софтуер (за Linux предимно). Винаги съм се чудел кои са правилните форми в БЕ за множествено число на някои думи от м.род. Например за мене звучи най-естествено да кажа "много въпросИ", но "десет въпросА".. Чудя се формата "въпросА" дали не е остатък от двойственото число в старобългарския? И в случая правилно да се употребява само "два въпроса", а иначе "пет въпроси"? И изобщо има ли в съвременния език думи, за които мн. число е различно според броя на предметите (както например в полски или руски)?



Тема Re: Формите за множествено числонови [re: AvatarBG]  
Авторзy (Нерегистриран)
Публикувано03.07.01 15:48



така е. Остатък от двойнственото е, но не познавам сега действащото правило. Забелязвам обаче, че всеки път, когато има количество се използва. Повтарям - говоря за практиката, а не за правилото. Както "врата", всъщноста е в множествено или по-скоро двойнствено число.



Тема Едно лесно правилонови [re: AvatarBG]  
Автор Jennifer (100% Leo)
Публикувано04.07.01 01:12



Гледаш какво можеш да поставиш пред съществителното - "много" или някакво числително.

Тук обаче говорим за съществителни от м.р., окончаващи на съгласна (въпрос, котарак, списък и т.н.). Те имат специална форма, развила се от двойствено число, която се проявява след наречия като "колко", "толкова" и имаше още някои, но общо взето това са такива наречия, които ни навеждат по някакъв начин на мисълта за точна бройка.

Понеже тази форма е дошла от двойствено число, т.е. "два въпроса", "два котарака" и т.н., но по-късно е започнала употребата и не само с два, а с всякакви други цифрички отпред. Затова казваме: "Виждам пет котарака. Написах 10 списъка.", "Имам 3 въпроса" т.е. формите са същите, ако заменим "5", "10" и т.н. с 2.

Нещата се променят, когато кажем "много" - много котараци, списъци. Не упоменаваме точно колко са. Тогава си идва на мястото обикновеното мн.ч.

***


Тема Re: Едно лесно правилонови [re: Jennifer]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано04.07.01 09:56



Да, и аз ползвам ежедневно същото правило, но не бях сигурен дали е съвсем правилно. Сетих се и друго за едносричните думи от м. род, примерно за "лист" някои казват "листи", а аз предпочитам "листове".



Тема Re: Формите за множествено числонови [re: AvatarBG]  
АвторMoлбa (Нерегистриран)
Публикувано04.07.01 11:26



Моля ви - чували ли сте за идиома "pan passu"? не мога да намеря значението му никъде.



Тема Re: Едно лесно правилонови [re: AvatarBG]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано04.07.01 12:12



А защо не "листа":)
Явно съм позабравил, а не ми се рови по книгите, но си мисля, че окончанието за двойнствено число на мъжките склонения беше "- ове". Или се лъжа?



Тема Re: Едно лесно правилонови [re: RiP]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано04.07.01 13:03



Може и "листа", но само когато е свързано с точното им количество :)



Тема Re: Едно лесно правилонови [re: AvatarBG]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано04.07.01 15:11



Дори ако са "няколко"??



Тема Re: Едно лесно правилонови [re: RiP]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано04.07.01 15:30



Добре де, изразих се малко неточно



Тема Има ли въобще...нови [re: AvatarBG]  
АвторИkc (Нерегистриран)
Публикувано04.07.01 17:54



правила за множествено число в българския език?
Кон - конЕ; Слон - слонОВЕ; бонбон - бонбонИ, а дон? Донове ли ще бъде
Скок - скокОВЕ, обаче - водоскок - водоскоЦИ.
Въобще, мамата си трака.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.