Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:18 17.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Кога се пише  
Автор Cy (минаващ)
Публикувано15.06.01 09:52



"затова" и кога "за това"



Тема Re: Кога се пишенови [re: Cy]  
Автор зy (каквато-такава)
Публикувано15.06.01 10:18



Е, теоретично определение не мога да формулирам, но горе-долу...
1. "затова" - когато въвежда следствие от дадено действие или състояние, което е причина за друго. Пр. "цяла нощ не съм спала, затова сега съм кисела" (хм, това си беше направо изповед )
2. "за това" - когато въвежда цел (синоним на "за тази цел"). Пр. "Искам да отида в чужбина. За това са необходими следните условия..." (тъп пример, но предвид т.1., моля за извинение)

Сигурно има и други случаи. В момента се сещам за тези.
Извинявам се за аматьорството, но теорията съм я позабравила, а в същото време интересът мие останал.

На теб откъде ти изскачат разни такива примери. Професионално или така, като си седиш и щук! - щуква ти нещо?



Тема Щуква ми на мен...нови [re: зy]  
Автор Cy (минаващ)
Публикувано15.06.01 10:41



имам изпит в университета след една-две седмици, но тези въпросчета по принцип си ми щукват... Тази наша българска граматика е такова чудо на чудесата, че свалям шапка на всеки чужденец, който се осмели да я изучава... и му съчувствам най- искрено :))



Тема Преподавателят минови [re: Cy]  
Автор зy (каквато-такава)
Публикувано15.06.01 10:44



по български език много обичаше да говори за "българския кривопис"...



Тема Re: Кога се пишенови [re: Cy]  
Автор Haчko (       )
Публикувано15.06.01 11:06



Ми помисли си за думичките ТОВА, ЗА, ЗАТОВА... :)) И ще се сетиш :))
Всъщност, много е просто - до обяд се пише "за това", след обяд - "затова", а точно когато обядваш можеш да пишеш и двете :)))
По тоя повод: как се пише: следобяд или след обяд? :)) Егати лудницата, честно :))))

Позволи си да си мост, избери си да си въжен...


Тема Ти на майтап,нови [re: Haчko]  
Автор зy (каквато-такава)
Публикувано15.06.01 11:14



ама аз насериозно. Или почти...
"Следобяд" е период от време.
"След обяд" - момент след конкретно събитие. Вчера обядвах в 11 ч. Е, 11.15 не е чак пък "следобяд", но пък е "след обяд". Моя.

Бе що се връзвате, ако това не ви е свързано с професията. Нали не си писател, редактор, коректор. Важното е да се разберем за какво говорим.



Тема Re: Ти на майтап,нови [re: зy]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано15.06.01 11:35



:)) А аз мислех, че е следОбед



Тема Прав си,нови [re: RiP]  
Авторзy (Нерегистриран)
Публикувано15.06.01 12:54



мислех, че са дублетни форми - "следобед" - "следобяд", но в правописния втората форма я няма. Благодаря ти, че ми обърна внимание. Самонадеяността това прави с хората...



Тема Мисля, че не е толкова сложнонови [re: Cy]  
Автор ASSASSlN (ентусиаст)
Публикувано15.06.01 16:44



"Затова" е съюз.

Облачно е - затова ще вали. (В този случай може и без "затова" - смисъла няма да се загуби).

"За" е предлог, "това" - показателно местоимение.

За това време може да се каже: Ще вали. (Може и без "това": За времето може да се каже...)



Тема Re: Ти на майтап,нови [re: зy]  
Автор Haчko (       )
Публикувано16.06.01 18:06



Аз не на майтап чак толкова :))
Иначе - така, както разсъждаваш за следобед и след обед, ако направиш за затова и за това - бинго!
Ах, колко объркано го казах.
Ама ти ме разбра, нали?
А и убиецът ти го каза :)))

...за кое?
За това.
Защо?
Затова.
:))))

Позволи си да си мост, избери си да си въжен...

Редактирано от Haчko на 16.06.01 18:09.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.