Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:09 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Bojestveniq harakter na ezikaнови  
Автор7dni sport (Нерегистриран)
Публикувано21.04.01 18:25



Kakav e proizhoda na ezika?
Kakav e negoviq harakter?

Ako ezika proizhozhda ot Boga, pitam se togava, savyrshen li e ezika? Nie svobodny li sme da boravim s nego kato tvortsi, ily sme determinirani, ogranicheni, zatvornicsi, ?izgnannicsy?
Ima ly mjasto y vyzmozhnost za njakakvo tyrsene ily kreativnost v/za obstyvaneto?
Nastrani ot moyata sportna deinost, ste se radvam da chyja vasheto lichno mnenie, intyicsija?



Тема Има различни теориинови [re: 7dni sport]  
Автор Jennifer (ентусиаст)
Публикувано23.04.01 15:58



за произхода на езика.
Вероятно във всяка има известна истина. На мен най-правдоподобна ми се струва звукоподражателната теория. Макар в съвременните езици да са останали сравнително малко звукоподражателни думи, на мен лично ми се струва, подражаването на звуците от околната среда и животните е дало начало на езиците. Лично мнение.

Разбира се, че сме свободни да боравим с езика както си искаме и както можем. Някои строят много точни и стегнати изречения, други - дори елиптични, има хора, които пък изпадат в описателност. Това е отражение на начина на мислене.

Защо мислиш, че човек е ограничен да използва езика. Това май е 1 от малкото неща, които можем да ползваме без ограничения. Можем дори да съставяме нови думи и изрази.

***



Тема ТЕОРИИТЕ!нови [re: Jennifer]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано23.04.01 19:52



Теории за възникване на езика - всякакви! Но наистина най-правдоподобна е звукоподражателната! Виж от тук нататък как са еволюирали думи като "боц", "пук", "драс" и подобни за да се стигне до езиковото отражение на сложни абстрактни понятия - не съм специалист и не мога (пък и не трябва) да коментирам
Не ща да се правя на свръхкомпетентен. Моя милост разглежда ЕЗИКА като средство за КОМУНИКАЦИЯ. (Може би пак пуста професионална деформация!)
Но имам един проблем (или въпрос), на който не мога да си отговоря: а дали понякога езикът не ни СКОВАВА (ограничава ако щеш) в РАМКИТЕ СИ?

ЕЗИКЪТ е ОТРАЖЕНИЕ (ама блееееееееедичко, мнооооооооооого блееееееееееееедичко!) на МИСЪЛТА! Дали някога нашите прадеди са имали способността, наречена ТЕЛЕПАТИЯ!?

П.П. Ей, на, на един човек някога му рекох "ГЛЕЙ СИ РАБОТАТА!" а той ме разбра буквално! Ама наистина БУКВАлно! А в такава фраза може да има и БЕЗСИЛИЕ да предадеш с думи онова, което искаш да споделиш! Със средствата на езика, разбира се!

Добре дошла отново в клуба Jenni!



Тема Re: ТЕОРИИТЕ!нови [re: Mag]  
Авторзy (Нерегистриран)
Публикувано23.04.01 22:15



Извинявай, Маг, но теорията "езикът е отражение на мисълта" е някаква титанична нелепост. Ти с какво мислиш? С образи? Със смътни усещания? Айде бе! С думи мислиш и без тях мисъл просто няма. Защото езикът е преди всичко свързване на реални и абстрактни понятия в абстрактни взаимовръзки. Тъй че, що не опиташ да мислиш без език? Като да гледаш без очи... Какмо отражение бе, човек? Колкото по-богато владееш изразните средства, толкова по-нюансирана става мисълта ти. Защо не можеш да мислиш задълбочено на език, който не познаваш добре? Сигурно не е защото си тъп, а защото не можеш да облечеш абстракцията и да я изразиш, да я оформиш като пластелин, макар и мислено.

Тъй че, моля те, не връщай лингвистичните теории във времето, когато са се движили опипом и са си търсели "светлина в тунела".

Чао, със здраве, и ако решиш да ми пишеш отговор, се опитай да отразин несловесна мисъл със словесни средства, да те видя що за юнак си.





Тема Не сам 'Юнакнови [re: зy]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано23.04.01 23:04



Но и ти не си права!





Тема Ако не беше късния час!нови [re: зy]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано23.04.01 23:09



Шях даж ти кажа! Ама хайде - утре!



Тема Ама моля ти се,нови [re: Mag]  
Автор зy (каквато-такава)
Публикувано23.04.01 23:32



добре известно е, че в този клуб вместилище на истината и Познанието си именно ти, така че нямам наглостта и претенция да бъда права.
Но си е истинско постижение да мога поне да предизвикам някого от девет хидромелиоративни източника вода да донесе , само и само да не се прецака да каже открито: "Зле се изразих" или "Не твърдя, че е вярно" или "Може да има и други мнения и т.н." Упражнение един вид, физзарядка. Здравословно разкършване.

Ами, както искаш, Маг. Бъди прав, разбира се, твое право е.
На мен тук ми доскуча.
Живи здрави и донякога.



Тема Е, не така де!нови [re: зy]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано24.04.01 10:05



Не желая да бъда "вместилище на истината"!!! ЦЪ!
Не съм специалист ама и вие не ми казвате кой знае какво! Тук май е клуб а не някаква научна институция!

Не знам! Не знам! Не знам!


Търся!!!!!!!!!!!!!!!

А ако някое мое мнение е прозвучало като "истина от последна инстанция" значи не съм се изразил добре! За което МОЛЯ ЗА ИЗВИНЕНИЕ!

Виж, Зу, май си права! Ще ти кажа защо - 5 години съм МИСЛИЛ на чужд език! Не моя роден и майчин. И ми беше мноооооого трудно онова мислене!

Пак повтарям - МОЯ МИЛОСТ не е специалист! Но и вие, специалистите, не помагате на тези, които търсят нещо ново (за себе си) кой знае колко! Ето - вместо да поясниш ти се КАРАШ!

П.С. И въпреки всичко считам, че мисълта може и без език! Опонирай ми. Чакам. Тебе или някой друг!



Тема Не се карам, Маг,нови [re: Mag]  
Авторзy (Нерегистриран)
Публикувано24.04.01 10:38



нито преча на някого да мисли и да открива разни неща за себе си. Просто не вярвам във възможността да открия Америката, която хилядите преди мен не са открили. Но пък са направили няколко крачки, които не виждам защо трябва да минавам отново. По добре да се оттласна от последната. Не ли?
Всяка теория, която съм чела се е имала за единствено вярна, а следващата й се е изсмивала в лицето. Нормално - да обясняваш нещо, посредством същото нещо, взето като инструмент.... Бе може и да може, но ще ми трябва време, за да повярвам...



Моето мнение е, че единственият реален шанс да се каже нещо ново е да се разчлени тази материя на хиляди мънички фрагменти, да се разглежда всеки малък езиков факт поотделно, а не да се напъваме да прегърнем Земята по екватора. Но това мнение си е само и единствено лично мое. Заради което казах, че ми доскучава - различна настройка, какво да правиш.

Извинявай ако тонът ми е бил прекалено остър, но някои твърдения наистина ги забождаш с един категоричен тон, сякаш ги налагаш. Човърка ме едно червейче, че го правиш нарочно, за да предизвикаш реакции. Ако е така - не се цупи сега.


Хайде, бягам да използвам езика за инструмент, а не за цел на изследване. Чао



Тема Така е, Зу!нови [re: зy]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано24.04.01 10:51



Не налагам КАТЕГОРИЧНО мнение! Наистина предизвиквам! Но и вие, специалистите, сте много ВЯЛИ!
Виж темата ми по-горе!

П.П. Знаеш ли какво открих като писах програмката - ЛИПСВА МИ "е двойно"! Ти си първата, която ще получи програмката и ще разбереш защо ми липсва тази буква за един несъществуващ ЗВУК в нашия език. А според мене премахването на този знак е ГОЛЯМА ГРЕШКА!

, че те срещнах!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.