Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:36 27.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: "якането" и "екането"нови [re: the_bomb]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано29.04.01 15:15



Ами ето:
В КНИЖОВНИЯ български език се пише (и произнася) "мляко". Може в разни диалекти да му казват "млеко", но книжовния си е канон.
А в "македонскиот 'язик" се пише и произнася (скопска му работа) "млеко" и е КНИЖОВЕН!
Ако бе беше премахнат "ят"-ът щяхме да пишем ЕДНАКВО - "млько" (нямам "ят") и всеки щеше да си го произнася като му е угодно!
Станах ли ясен?

П.П. Още един (немаловажен) аргумент за съществуване на някакъв си "македонски" език ЩЕШЕ ДА ОТПАДНЕ!



Тема Re: "Якането"нови [re: Mag]  
Авторзy (Нерегистриран)
Публикувано29.04.01 15:33



Тъй де, тъй де, нали затова казвам - "за да не ми личи много"....





Тема Айде сеганови [re: Mag]  
Авторзy (Нерегистриран)
Публикувано29.04.01 15:37



"може и да си права". Ама аз ако знаех може ли, не може ли, нямаше да питам.



За дублирането на думи с различен произход не съм мислила, приемам го просто като факт. Все пак и в българския действа занокът за езикова икономия. Ако бяха абсолютни синоними, тези думи нямаше да оцелеят в този си вариант. Има нещо, но сега ми е време да работя, а не да се закачам и да се правя на псевдо-изследовател. Но ще помисля де, обещавам. Доколкото ми е по възможностите.



Тема Re: "якането" и "екането"нови [re: Mag]  
Авторзy (Нерегистриран)
Публикувано29.04.01 15:41



В Университета ми преподаваше Мирослав Янакиев. Та като го питахме: "как е по-правилно да се произнесе еди-коя си дума", той отговаряше: "ВСИЧКО, което се казва е правилно (дори не споменавам, че категорията "по-правилно" говори за неграмотност). Но дали е книжовно или не, това е съвсееееем друг въпрос. Та вие кой точно въпрос искахте да ми зададете?"





Тема Re: Айде сеганови [re: зy]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано29.04.01 16:59



Успехи в работата! Пък после - приятна вечер!





Тема Re: "Якането"нови [re: Mag]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано29.04.01 18:50



Чекай малко! Дете и Река са си с коренна ятова гласна! Също и дело, и много други "смешни" думи. Така че хората правилно си казват дЯти, дЯлу и т.н., като обръщаме внимание, че това Я при техния изговор е ударено, тоест, правилото се демонстрира блестящо. А най-странното е, че кафЕви съм го виждал и чувал в Пловдивско и Бургаско, в царството на якането. Иначе е много любопитно как се е стигнало до изписване на кафЯв с е двойно във време, когато редуването е-я не би трябвало вече да става. Дали някой неграмотен човечец преди много години не ни е завещал проблемче?



Тема Пълен и непълен член - окончателната истина ;)нови [re: RAGE]  
Автор scapegoat ()
Публикувано02.05.01 13:30



На този пример му намерихте много недостатъци, но пропуснахте най-важния: Въпросът беше за пълен и непълен член, какъвто се различава само при определителния член за мъжки род, докато примерът тук е с определителен член в множествено число - там има само една форма.
Иначе правилото за подлога е желязно. Много хора се затрудняват при т.нар. съставен подлог. Тогава пълен член получават всички части на подлога, например: "Съпругът ми е най-прекрасният мъж на света".



Тема Re: Пълен и непълен член - окончателната истина ;)нови [re: scapegoat]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано02.05.01 17:46



Хм! Да сме чували нещо за приложение??



Тема Re: Пълен и непълен член - окончателната истина ;)нови [re: RiP]  
Автор scapegoat ()
Публикувано02.05.01 21:57



Ох бе, забравил съм терминологията, това са ми спомени от седми клас. Исках да кажа съставно сказуемо, не съставен подлог. На това ли се викаше приложение?
Ама като сте профита що не отговорихте на питащия?



Тема Пълен и непълен член - неокончателно!нови [re: scapegoat]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано03.05.01 00:07



Едно (считам така) необходимо пояснение:
С един приятел веднъж спорих 1 час по следната тема - в изречението "Човекът се нарани с чука" той спореше, че "ЧУК" е подлог а не "ЧОВЕКЪТ". Абе то е ясно, че ЧОВЕК е подлогът ама моите аргументи (възвратния глагол на сказуемото) бяха много немощни. Тъй като и аз не съм специалист нека специалистите кажат как да се аргументираме в този случай.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.