Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:41 25.04.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Благодаря на всичкинови [re: Иво]  
Автор Иво ()
Публикувано19.04.00 19:12



Благодаря на всички и на Динко и на Spasse.Много професионално много точно.От гледна точка на историята съм много доволен,че нещата не са така,както се описват от учебниците.От друга страна ме е яд на съседката ни.Гърците страшно се пенят като им припомниш турското,страшна омраза бъват очите им,ще те разкъсат,това съм впечатлен от личен опит.И учебниците им бълват от омраза.Турското е болният им въпрос и болното място,то е балансът от който се учат да обичат и мразят.НО да пълнят учебниците с такива фалшификати от историята,отнасящи се към нас,анахронизми от 18 век и да блъскаш главите на децата,че да ги насъскват от ранна възрас с презрение към нас,е това не го разбирам!Много консервативен и прост народ са!Това го казват в ЕС,за туй са и последните в редицата.Но мисля,че тези съзнателни фалшификати трябва да ги знае нашия народ,за да си прави винаги сметката с кого си има работа.Византиецът винаги си остава византиец.

Тема за двамата българинови [re: Иво]  
Автор П.М. ()
Публикувано19.04.00 19:48



това всъщност са празни догадки, раздувани от българските шовинисти, за да доказваме своя принос в човешката история. Близко е до ума, че определен процент от еничарския корпус са били родом българи... А да не би гърци да е нямало? Колко от висшите служители на падишаха са били гърци, при това християни, ползващи се с всички облаги на властта, без да споделят тежката участ на едноверните си братя?

Тема Благодаря на всичкинови [re: Иво]  
Автор Защо ()
Публикувано19.04.00 21:37



Когато бях в Гърция ми направи впечатление, че самите гърци се държат така все едно нямат нищо общо с Византия. За тях историята приключва с Елада.

Тема за двамата българинови [re: П.М.]  
Автор Динко Станишев ()
Публикувано19.04.00 22:31



Цели династии Велики Везири са от нетурски произход. Има много примери. Логическото проследяване на участието на българите в Османската империя рано или късно довежда до извода, че нашите земи и нашата търговска прослойка са основен икономически стълб на империята.

Тема Нова тема,за историятанови [re: Иво]  
Автор Атестационната комисия ()
Публикувано19.04.00 22:50



Абе този инженер от кое МЕИ е бил?

Тема Благодаря на всичкинови [re: Защо]  
Автор Иво ()
Публикувано20.04.00 08:32



Зависи кого си срещал или с една случайна среща не можеш да си направиш извода.За визаниец говоря метафорично,като манталитет.Бедата е там,че се пишат не само за наследници на антична Гърция(Елада е на гръцки език Гърция)Историците и специалистите знаят "мегали идея",т.е тяхната национална идея,начало от началото на 18 век,за възтановяване на границите на Византия.Не са се отказали и до сега от нея в шовизинма си,нищо ,че сме вече в 21 век. Замислете се малко,да учеш децата си в учебниците за школото,че причината за падането на Константинопол са българите-предатели т.е цялото зло , последвалото турско се дължи на българите.Ама съсед си имаме!

Тема Благодаря на всичкинови [re: Иво]  
Автор Spasse ()
Публикувано20.04.00 08:55



Първо Византия е Източната Римска империя, т.е. тя е наследник на Рим, а не на Елада. В тази връзка за нас историята започва с Аспарух, а преди него с Кубрат и т.н., а не толкова със славяни, траки и др. племена, обитавали Балканския полуостров. Второ нали някой трябва да е виновен. Не е патриотично да казваш на децата, че Византия е била обречена. Друго си е като има някой друг виновен /не е много стилно!/. Та понеже не може да са македонците - там нещата са деликатни - коткат ги, то трябва да са българите. Няма да са шведите, я! Така от историята се прави политика, а после политиката става история!

Тема за двамата българинови [re: Динко Станишев]  
Автор Spasse ()
Публикувано20.04.00 09:17



Ами да. Турските султани са се женели за неверници и наследниците им са били от тях. Турчин не е могъл да стане еничарин, дори и да иска. А еничарите са били личната гвардия на султана. Нещо като преторианците на римските императори, или като у нас бившето УБО или сега НСО. А като се замислиш и Папата го охраняват швейцарци!

Тема Благодаря на всичкинови [re: Spasse]  
Автор Иво ()
Публикувано20.04.00 10:02



"Първо Византия е Източната Римска империя, т.е. тя е наследник на Рим, а не на Елада. " С тазиформулировака съм съгласен,впрочем тя е отдавна факт.Не съм казал,че Византия е Елада.Ако обаче говорим в преностен смисъл Византия е наследник на Елада,тъй като запазва цялото антично наследство и го развива още 1000 години след него.Разликата между нея и Аспарухова България е както разликата между цивилизаторът и варварина.До тук спирам,няма да продължавам повече по този въпрос,защото той си има едно голямо продължение. "Така от историята се прави политика, а после политиката става история!" И с това съм съгласен,но зависиси как го правиш това.Да изопачаваш съзнателно в най-груб смисъл историческите факти за съседа и да ги тресеш в главите на най-младите,които утре ще управляват държавата.И да го правиш това в началото на 21 век и след това да имаш претенции за цивилизованост и демократиця,как ти се струва. Кажи къде ние в нашата история ние изопачаваме така грубо и шовенистично историческите факти за нашата южна съседка? С поздрави Иво


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.