Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:00 21.05.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Това, което не ми харесва ...нови [re: Антиплиткоумник]  
Автор Белота ()
Публикувано17.04.00 00:23



Но нищо не ме дразни така, както нихилистичното отношение към достойнствата и традиционните ценности на нацията. Зная, че на Запад православието дразни и е считано за примитивна религия или признак на славянски примитивизъм. Но това си е техен проблем и признак за собствената им религиозна нетолерантност. Човек обаче никога не бива да забравя какъв е и трябва да прави така, че другите да го уважават именно такъв, какъвто е. Ако на Европа не й харесва балканската ни физиономия - много й здраве. Има предели, отвъд които не може да се отиде. 100% заставам зад това мнение!

Тема И откъде сте толкова сигурни?нови [re: Белота]  
Автор Analyser ()
Публикувано17.04.00 01:15



Понеже разговора тръгна в определена посока, кой ви е казал че на Запад гледат на православието като на примитивна религия? Всичко зависи пак от това как ти го чувстваш. В Торонто например има две български църкви, построени с пари на българите емигранти и аз не съм забелязал някой да прави сравнения между конфесиите. Нали гърците, сърбите и арменците ще разкъсат католическото мнозинство с парцалите ако някой да каже нещо лошо. Напротив, когато на Великден всички излизаме от църква хората ни спират на улицата за да изразят възхищението си от този красив обичай, когато стотици души вървят с запалени свещи. Да не говорим пък за това че храма на Божи Гроб и Голгота е православен. Католически са другите два - на Маслиничната Гора и храма на Богоявление в Назарет. Недейте да се самоподценявате, ние сме това което сме и с нищо не сме по-лоши от другите. Но да се върнем към темата. Това с което не съм съгласен е демонстрирането на вярата, чрез демонстративно посещаване на главния Храм с запазени места за всички номенклатурни кадри. Религията е нещо много лично, което не е за демонстрация. Единствения път когато се приема за нужно да се покаже религията е при заклеване във вярност. Тогава всеки се кълне по каноните на своята си религия. Но помислете за скрития смисъл на тази традиция - всеки се кълна по своему, но всички се кълнат във вярност към България. Ей, това ни е нужно на нас, обединение зад идеята за единство на нацията, а не водещата роля на православието още повече че тази роля никой не я застрашава. Пък и г-н Иванов е прав, ако отидеш на служба в местната църква ти показваш общност със съседите си и обикновените граждани. И тази близост е много повече от демонстративното и вече задължително присъствие на Великден и Коледа в Александър Невски. Недейте да мислете хората за толкова глупави и неспособни да оценят фалша от искреноста.

Тема До г-н Kapanezcнови [re: Иван Иванов]  
Автор Бял Равнец ()
Публикувано17.04.00 03:01



Господин Иванов, кое според Вас ни допада най-много? Допада ни да сме и да се изживяваме като вечни роби ли? И освен като роби и като гяури ли, което означава безверници? Щом не трябва вечно да се съобразяваме и сравняваме с манталитета на географската и историческата околност, тогава защо не престанем със слугуването на интересите на Великите Сили и да започнем за обслужваме нашите национални интереси? Нека също така ви напомня, че на 2/3 от населението на Земята му е присъщо да чувства, че живее там, където физически съществува. Вие казвате, че не трябва да живеем по балкански. А как сте толкова сигурен, че действителността на Балканите в днешно време е тази, на която са се надявали българите преди падането на България под турско робство? Как можете да твърдите, че сегашната реалност на Балканите е такава, каквато българите, живяли преди 700 години и българите в началото на века, са се стремили да създадат? Истината е ,че балканската действителност по никакви фактори не съвпада с тази, от която имаме нужда и тази, която българите от началото на века са вярвали, че ще бъде създадена от тях и техните наследници. Сегашната действителност на Балканите е създадена от Великите Сили и е изгодна единствено за тях. Те са я създали и те са ни я натрапили насила. Тя изобщо не задоволява националните ни интереси. В такъв случай ние наистина трябва не само да се опитаме, но и да направим всичко необходимо, за да заживеем по небалкански начин, защото в момента живеем изкуствено. Трябва да си изградим нова реалност на Балканите, която да е в полза на България, и според чиито особености да живеем. Ако на Балканите национализма е незаменимо правило за някои, то тогава ние трябва да се постараем национализма да стане и наше правило, защото се намираме на Балканите, а не в Западна Европа и се налага да се съобразяваме със съседите ни, с които трябва се научим да живеем в мир и разбирателство.

Тема Трудно е...нови [re: Kapanezc]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано17.04.00 03:04



... да се определи самият термин нихилизъм. Както и термина национализъм в случая. Аз не смятам че демонстрирането на обвързаност с православието, изтъкването на славянския ни произход и стоенето в България са някакви съществени признаци за национализъм. За мен от съществено значение е България да се запази в бъдещето, а това не може да стане ако ние се опитваме да останем непроменени, замръзнали във времето, копаейки ров между православни и неправославни, славяни и неславяни, пребиваващи в България и емигранти. В българската история има много велики личности, които не са били православни християни - значи ли че ние трябва да ги ампутираме от нашето историческо съзнание? В основата на българския подем след Осовбождението са били многото българи, които са се изучили в Швейцария, Германия и Франция и които са запазили своето традиционно уважение към тези страни. Те национални предатели ли са били? За мен хората които днес се намират извън пределите на България, но не престават да мислят за нея, са много повече българи, от някои други хора, които сигурно биха забравили бързо, бързо от къде са дошли, ако се озоват на, цитирам, "по-луксозно място". За мен национализмът в днешно време означава да бъдеш по-толерантен от другите народи на Балканите, да поддържаш ценности които биха спечелили уважението на хората с други културни традиции и не на последно място да имаш чувството за отговорност и нагласата да промениш нещата към по-добро. От доста време говоря, че ако ние нямаме нагласата на победители, никога няма да бъдеме такива. За мен озоблението и вечното самооплакване са истинските измерения на националния нихилизъм днес. Изтъкването на религиозната принадлежност и етническата чистота за мен не са нищо повече от патерици, които прикриват осакатеното ни национално самочувствие.

Тема Трудно е...нови [re: ex-Pesho]  
Автор Бял Равнец ()
Публикувано17.04.00 04:46



Екс, не мога да повярвам на очите си, че тези писания са твое творение. Някак си по принцип подобни идеи и становища са ти неприсъщи. И си много прав, че трябва да се променим, но не в насоката, която ти смяташ за правилна. Трябва да се променим, защото сега се изживяваме като роби и това ни чувство и самоопределяне се е загнездило или по-скоро ни е било натрапено и внушено дълбоко в психиката ни. Трябва да добием представа за себе си и способностите ни като народ, наподобяваща представата, която са имали за себе си управляващите ни и целият български народ непосредствено след Освобождението, след Сръбско-българската война, и след първата Балканска война. Изобщо трябва да забравим пораженията, които са ни били нанесени и униженията, на които сме били подложени след ПСВ и ВСВ. По тази логика трябва да забравим и турското робство, но това е по-специален случай:)))

Тема 10 x :)))нови [re: Белота]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано17.04.00 04:50



Ами онзи ден когато се разхождахме със семейството в един увеселителен парк стана дума за продуктите на американската култура - обърнах внимание, че дори в най-голямата тълпа (а то си беше направо тълпа) хората избягват ДОКОСВАНЕТО един с друг, камо ли да се блъскат като говеда. И това не го правят с някакво ужасно внимание и съсредоточеност, а просто така - на подсъзнателно ниво - уважението към личната неприкосновенност на другия е дълбоко вкоренено. Мечтая си за времето когато и българите ще придобият тези плодове на американската култура.

Тема 10 x :)))нови [re: ex-Pesho]  
Автор Бял Равнец ()
Публикувано17.04.00 05:02



А не забеляза ли възмутиелния навик на американците никога да не изразяват реалните чувства и отнешението им към събеседника си, когато говорят с него? Не ти ли е правило впечатление как лицемернически скриват усмивката и по лицето им изведнъж се изписва чувство на презрение към тебе, когато разговора е приключил и когато вече ти обръщат гръб. Ако не си, съветвам те да обърнеш внимание на това. Не може да не са ти правили впечатление и много други отвратителни навици и маниери на възпитаниците на американската култура когато се съберат много хора на едно място-например в автобус.

Тема Глупости...нови [re: Бял Равнец]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано17.04.00 05:08



Трябва да имаме самочувствието да говорим с хората от другите страни като с равни, а това става като уважаваме техните способности, интереси и виждания, така както искаме те да уважават нашите. А това няма да стане ако се отнасяме към тях като "отровни хапещи змиорки". Аз нямам никави комплекси да се отнасям към американците като равни на мен и в замяна на това те се отнасят по същия начин с мен. Нали знаеш поговорката - каквото повикало, това се и обадило. А това да си търсим моделите за поведение от миналия век - това е истинския път към края на България. Една страна загива когато престава да гледа в своето бъдеще, а търси оправдание за своето съществуване в своето минало. Ние трябва да ПОМНИМ и ДА ЗНАЕМ от къде идваме, но ТРЯБВА ДА ЖИВЕЕМ нашия си живот. Иначе един ден потомците ни няма да си спомнят за нас като за онези дето са възродили България през 2000 година, а кото за загубеното поколение дето е знаело само да хленчи и да чака някой друг да му свърши работата или дето е живяло със славата, взета на заем от своите предци. Гледам че по-горе не можеш схванеш това, което ти казва Анализатора. Ще се опитам да ти го кажа по друг начин - България не се определя от нейните териториални граници, нито от характера на нейните институции. Границите на България (пък и на всяка страна на този свят) са вътре в самите хора, които се наричат българи, без значение къде те се намират. Каквито са хората, такава ще бъде и България. Където са хората, там ще бъде и България.

Тема 10 x :)))нови [re: Бял Равнец]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано17.04.00 05:11



Да те открехна - в Америка почти няма автобуси :))) И спри моля те със свободните си съчинения.

Тема Глупости...нови [re: ex-Pesho]  
Автор Бял Равнец ()
Публикувано17.04.00 05:22



Това последното го схванах вече и съм съгласен, защото си напълно прав. Но Анализатора не се е опитавал да ми обяснява точно това. И още нещо- както и македонците, така и много хора дори в самата България са дълбоко заблудени по отношение на тяхната идентичност и ти знаеш, че причините са не само вътрешни партийни-политически, но и външни.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.