Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:32 28.09.24 
Професионални
   >> Журналисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема медии и хомосексуалностнови  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано02.05.04 12:58



проблемът, който поставям всъщност е по-широк, но нямаше достатъчно място в заглавието. става дума за ЛГБТИ общността - лесбийки, гей, бисексуални, транссексуални и интерсексуални; или както е най-правилно да бъде обозначавана - queer.


Анализ на положението на лесбийки, гей мъже, бисексуални, трансексуални и интерсексуални в българското общество
(качествен анализ на Фондация “Куиър България”)



"....
Медии



Темата за медийното отразяване на хомосексуалността в България е огромен проблем, който почти не е изследван. В това отношение все още се очаква популяризирането на мониторинга на печатната преса от последните години, извършван от “Джемини”.

Като цяло, ситуацията може да се опише от две гледни точки, тъй като през последните години в медийното пространство все повече отсъства едностранчиво отразяване на хомосексуалността. Това налага разделянето на анализа по типове медии, при които характера на отразяването се мени; например, при печатните издания се забелязва повече позитивност и приемственост към хомосексуалността като начин на живот (т.нар. life-style списания), но в националната преса и жълтите издания, които имат по-голямо влияние, преобладава негативен, присмехулен журналистически език спрямо ЛГБТ. В този тип издания, темата за хомосексуалността не се коментира изчерпателно, а само в “жълт” аспект. Търси се екзотичния оттенък, дори когато се представят сериозни събития, като често това се придружава от неадекватен и несвързан снимков материал.

Политиката на някои медии е преобладаващо негативно отношение към ЛГБТ, тъй като се очаква, че това импонира най-добре на масовата нагласа – а именно негативна такава. Липсата на сериозно отразяване се дължи не само на липса на журналистическа воля, но и на неинформираност на медиите по отношение на ЛГБТ, както и на нежелание за научаване на специфична информация (терминология). Като цяло, отразяването на сексуалните идентичности обикновено представя личното журналистическо мнение по въпроси, касаещи ЛГБТ, а не обективни факти, споделени от ЛГБТ; това е проблем, тъй като е валиден стереотипа, че медиите правилно “отразяват” обществените настроения, следователно и стереотипите са вярни (синдроми от типа: “във вестника пише”, “радиото каза”, “по телевизията даваха”).

Медийният дефицит може да бъде обобщен по следния начин. Определено има липса на журналистическа воля за друг тип отношение, като по този начин се отразяват типични за масовото съзнание предразсъдъци, които в даден момен могат да не се окажат чак толкова масови, но все пак се насаждат като сигурни. Друга липса е липсата на т.нар. “политическа коректност” в говоренето за ЛГБТ – зачитането на начина, по който една общност говори за себе си и се именува. Това оглавява проблема, че темата за ЛГБТ хората се представя през погледа на хетеросексуалните, хомофобски настроени журналисти, като всяко ЛГБТ събитие, което се отразява, се съизмерва с хетеронормативността, и тъй като съизмерването е невъзможно, от това последва както подигравателния тон, така и възпроизводтсвото на стереотипи. Това въвежда сериозният проблем, че няма открито представителство на ЛГБТ в медиите – например липсват водещи на популярни предавания, които открито да са направили “coming out”. Като цяло, има избирателност на и едностранчивост към представяната информация (което е характерно за медиите и в международен аспект). Не се отразяват важни събития за ЛГБТ, обикновено не такива от България, а ако се отразяват, то е за сметка на личното достойнство, самочувствието и самоопределянето на ЛГБТ.

От друга страна, обаче, някои от липсите са в резултат именно на ниската активност на самата ЛГБТ общност. Например собствена отговорност и проблем на общността е, че досега не е имало достатъчно подготвени “говорители” на ЛГБТ в медиите, които да представят адекватно и професионално проблемите на ЛГБТ в България. Фактът, че няма никакви изцяло или поне отчасти ориентирани към ЛГБТ хората медии също е проблем на общността. Макар да е трудно една медия да предостави пространство за ЛГБТ-ориентирано предаване, по-скоро проблем на самата общност е и факта, че липсват специализирани предавания, рубрики и медийни продукти, ориентирани към тях самите и техните нужди и проблеми. Така че, това е само едната страна на медала.

От другата страна на медала може да се види, че има сериозен напредък в отношението на медиите към ЛГБТ-проблематиката през последните години, сравнено с първите години след прехода: някои от ключовите медии (предимно телевизии) обективно отразяват публичните събития в България, свързани с ЛГБТ; в последно време дори има голям интерес към проблемите, свързани с ЛГБТ. Доказателство за това е факта, че за разлика от мероприятия, провеждани от други НПО, мероприятията на “Джемини”, независимо от качеството им, винаги стават “новина” в медиите, и то не в кои да е медии.

През последните 3-4 години все повече изглежда, че медиите са склонни да предоставят пространство за по-активно и обективно отразяване на темата за ЛГБТ, но проблемът е, че липсват ерудирани личности от средите на ЛГБТ, които да желаят да реагират и да могат да говорят по темата адекватно – да влияят позитивно както на обществените нагласи, така и в частност на тези на ЛГБТ хората.

В заключение, така наречената хетеро-нормативност в обществото и отразяването й чрез медиите все още присъства, но от друга страна постепенното отваряне на пространство и появата на сериозно журналистическо отношение в медиите не се използва достатъчно продуктивно от ЛГБТ хората и представителите им. Гей- и лесбийките-активисти, изявяващи се в медиите, говорят предимно за дискриминацията спрямо хомосексуални, но не и за случаите на позитивно отношение и безпроблемна интеграция, което подсказва, че обвинението в едностранчивост може да бъде двустранно. Акцентирането върху неприемането на хомосексуалните в обществото не спомага за тяхното по-добро приемане, а напротив, води до определен тип само-изолация и вакуумиране на общността както в наложените й модели, така и в тези, които сама си избира.


как оценявате вие ситуацията и лично бихте ли се ангажирали с темата? защо?

ако се осмели някой да каже "да", за допълнително инфо и съдействие:



IMAGINE...

Редактирано от Джeйн на 02.05.04 14:49.



Тема Еби му майкатанови [re: Джeйн]  
Автор snobar (играч)
Публикувано03.05.04 17:33



и тук ли ще ни занимавате с педалите

...и твойта майка също!


Тема това мисловните процеси са трудна работанови [re: snobar]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано03.05.04 19:48



кой ти говори за "педали"? ако си забелязал, пуснах три теми за проблеми, които са адски благодарни за един сериозен журналист:
- свободата на медиите
- насилието над жени
- медийния поглед към хомосексуалността

интересно ми бе доколко журналистите се интересуват от неща, различни от жълтата клюка и политическото дърдорене. резултатът от експеримента ме удовлетворява: категорично е доказана хипотезата, че БГ журналистите са особен вид, притежаващ всички белези на висш примат, но разполагащ само с малък мозък.

IMAGINE...


Тема Re: това мисловните процеси са трудна работанови [re: Джeйн]  
Автор donna2 (ентусиаст)
Публикувано03.05.04 22:56



не съм от този клуб случайно минавам , не изчетох всичко написано във зелено , но какво им е на "обратните" хора като всички останали , друго ще е ако медиите търсят чрез тях някаква сензация или нещо друго само щото не са като общата маса , второто го смятам за непочтенно , казваш че е просто човек и толкоз ,а сексуалните му наклонности са си негова работа



Тема Re: това мисловните процеси са трудна работанови [re: donna2]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано04.05.04 00:39



точно така е. обаче в БГ медиите не мислят така. това се обяснява в зеления текст.

ама тия тук не могат да си размърдат мозъчните клетки. виж ги как си мълчат и за свободата на медиите, дето я няма, и за насилието върху жени - другите ми две теми. с трите текста си пра`а има ли главен мозък у въпросната фауна - данните са обнадеждаващи - екземплярът snobar очевидно има такава. обаче функционирането е на ниво подкорови структури. мозъчната кора вероятно е безнадеждно увредена.

IMAGINE...


Тема Re: това мисловните процеси са трудна работанови [re: Джeйн]  
Автор snobar (играч)
Публикувано04.05.04 10:13



Ходи я пусни тая тема за педалите в клуб ЛГТБ....те журналистите ако се интересуват от вас сами ще ви намерят! Апропо те повечето са педали, така че кво може да им е отношението

...и твойта майка също!


Тема Re: това мисловните процеси са трудна работанови [re: donna2]  
Автор snobar (играч)
Публикувано04.05.04 10:13



не медиите търсят сензации, а педалите търсят сензации...искат да са много полезни, но уви...

...и твойта майка също!


Тема Линкнови [re: Джeйн]  
Автор Ecнaф (The Boomer)
Публикувано04.05.04 13:19



към

в клуб телевизия...

Agent of Change

Тема Re: Линкнови [re: Ecнaф]  
Автор snobar (играч)
Публикувано04.05.04 15:23



прав е човека - пълни нещастници са педитата журналисти

...и твойта майка също!


Тема баси журналистинови [re: snobar]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано04.05.04 21:08



оки, брато, не се интересували медиите. що да се интересуват. и както виждам от другите ми две теми, не се интересуват от свободата на медиите, както и от насилието срещу жени.

страхотно. интересуват се само от себе си, май. този клуб, и ти в частност сте прекрасна илюстрация.

бе, ти изобщо интересуваш ли се от нещо, освен от мизерната си заплата?

IMAGINE...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.