Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:08 01.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема akamai.bg?нови  
Автор about ()
Публикувано06.07.06 23:01



Здравейте,

Шефът ми ме кара да правя проучване за цените на бг трафика. Има някаква идея да качва големи файлове онлайн и да ги пуска за безплатно сваляне. Не става дума за пиратско съдържание разбира се :)

Всъщност трябва ми бг вариант на http://www.akamai.com/

И ми трябват ориентировъчни цени за гигабайт трафик. Знам, че цената на гигабайт при 10 терабайта/месец е една, а при 10 гигабайта/месец е съвсем друга, знам. И все пак някакви ориентировъчни цени? Читави доставчици? От това което видях в интернет всички големи доставчици си крият цените, а цените на хостинг доставчиците - като хост.бг например - са ми меко казано странни.

Мился си, че не само на мен ще ми е полезна тази информация ...

Става дума само за български трафик!



Тема Re: akamai.bg?нови [re: about]  
Автор L.M. ()
Публикувано07.07.06 00:02



български трафик - колкото и да ти е чудно е обширно понятие ,
до едге серверите ти трябва оптика / т.е до физическото местоположение на офиса ти / или до колокеишън центъра на достав4икът ти - а за цените на свързаността или интернета може много да се говори стига на първо време да си "преправиш" горния постинг ...т.е посочените от теб параметри за скорост и/или обем информация са несъпоставими

пример : при идеални условия една 128-ца кбит/с - генерира 39,5 ГБ/м при 100 % гарантиран канал - цената на този канал като себестоиност франко доставчикът ти може да бъде и колкото една кутия цигари, да не кажа колкото една дъвка




www.lovechrockfest.com/

Тема Re: akamai.bg?нови [re: about]  
Автор about ()
Публикувано07.07.06 20:50



Ок, поправям параметрите така:
100 000 даунлода на месец * 100 мб ~ приблизително 10 терабайта, нали?

Проблемът е, че се очертава да има пикови периоди (дни), а и пикови часове.
Половината от трафика очаквам да стане за първите три дни от качванетио онлайн на файла. И като се има предвид, че дневният трафик ще е доста по-голям от нощния то остават 3 дни по 12 часа за 5 терабайта. 5 терабайта за 36 часа. След сметки стигнах до следното: 40 000 мбит / 12960 секунди или ми трябва 3,084 мбит/сек.

Ако сложа още една "застраховка" ми трябват 4 мбит/секунда непрекъсната свързаност.

Нямам намерение да докарвам оптика до мен, нямам и сървъри. Ще сложа съдържанието където ми каже доставчика на тези 4 мбит/секунда.

Колко може да струва това? И правилни ли са ми сметките?



Тема Re: akamai.bg?нови [re: about]  
Автор Bълk (умора няма)
Публикувано07.07.06 23:20



В отговор на:

нямам и сървъри




дедикейтъд сървър?



Тема Re: akamai.bg?нови [re: about]  
Автор L.M. ()
Публикувано08.07.06 01:42



сметките въобще не са ти правилни

ти изхождаш от гледната то4ка на обикновен потребител дето иска да се пазари 4е като ползва нет само ве4ер от 10 до 11 не е нужно да плаща 40 лв на месец като може да плаща само 3 лв ....

по зададените от теб параметри излиза 4е за 4 дни ще генерираш 100 000 сесии при от по 100 Мбаита при това уплоуд - т.е по 25 000 тегления на ден а с исканата от теб скорост 4 мбит ще можеш да направисш 240/480 тегления в зависимост от Rx:Tx

относно пиковите моменти т.е в тези в които ще ти трябват 4-600 Мбита бгпеер, няма сериозен достав4ик които да си ощети своите клиенти само защото на теб ще ти трябва такава скорост предвид 4е си плащаш за 1-- х по малко !

сам разбираш и 4е подобен трафик не може да стане с щаига за 2-300 лв а ти трябва сериозна инвестиция в раид масиви, охлаждания...



и все пак ако искаш оферта ...пиши на ли4на бележка

Редактирано от L.M. на 08.07.06 01:47.



Тема Re: akamai.bg?нови [re: L.M.]  
Автор about ()
Публикувано08.07.06 13:50



Благодаря за отзивчивостта да ми отговориш, но все пак искам да отбележа че май нещо не си прочел както трябва.

"и изхождаш от гледната то4ка на обикновен потребител дето иска да се пазари 4е като ползва нет само ве4ер от 10 до 11 не е нужно да плаща 40 лв на месец като може да плаща само 3 лв .... "
Ако пазаренето означава да получа справедлива цена - да пазаря се! А в случая става дума за проучване.

"по зададените от теб параметри излиза 4е за 4 дни ще генерираш 100 000 сесии при от по 100 Мбаита"
По зададените от мен параметри за 3 дни и то през деня ще генерирам половината от 100 000 даунлода = 16666 даунлода на ден.

"относно пиковите моменти т.е в тези в които ще ти трябват 4-600 Мбита бгпеер, няма сериозен достав4ик които да си ощети своите клиенти само защото на теб ще ти трябва такава скорост предвид 4е си плащаш за 1-- х по малко !"

1. Не смятам да ощетявам никого! Смятам да си плащам колкото трябва. И тук е главният въпрос - колко трябва да плащам?
2. Защо по мои сметки ми трябват 4 МБита/с, а по твоите от 400 до 600 МБит/с? Къде е грешката? Само да поясня - не знам какво означава (Rx:Tx ), не знам какво означава "франко" доставчик.

"сам разбираш и 4е подобен трафик не може да стане с щаига за 2-300 лв а ти трябва сериозна инвестиция в раид масиви, охлаждания..."

Още с името на темата мисля че съм пояснил какво искам - аналог на akamai.com - услуга, при която качвам съдържанието на чужди сървъри и си плащам за това.



Тема Re: akamai.bg?нови [re: Bълk]  
Автор about ()
Публикувано08.07.06 13:51



дедикейтъд сървър, да, стига да не се грижа за него. Нямам нито знанията, нито уменията да се грижа за сървър.



Тема Re: akamai.bg?нови [re: about]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано08.07.06 16:39



Това, което L.M. се опитва да ти обясни, че при ценообразуването няма особено значение какъв е средният, а какъв е пиковият трафик.

Ако приемеш, че файлът трябва да се сваля с поне 100 килобайта в секунда (1 мегабит), за да не се изнерви потребителят от дългото чакане, то един 100-мегабайтов файл ще се сваля в продължение на около 17 минути. Да ги закръглим на 15 за по-лесно смятане. Това значи, че при скорост от един мегабит, файлът ще може да се свали 4 пъти за един час или 32 пъти за 8-те часа на работния ден. Ако целта ти е примерно 16384 даунлоада на ден, на теб ти трябва скорост от поне 16384 / 32 = 512 мегабита, при това плътно заети през целия работен ден. Дори да приемем, че натоварването ще е равно разпределено през денонощието, ще ти трябват поне 512 / 3 = 170 мегабита.

А сега няколко думи и за бизнесмодела. Akamai не е просто "чужд сървър, върху който си качваш данните", а са хиляди сървъри, разпръснати почти равномерно по целия свят. Твоите файлове се намират едновременно върху всички сървъри, а системата насочва потребителите към най-близкия от тях. Добавената стойност, която получаваш ако ползваш техните услуги не е в това, че пестиш трафик (трафикът си е все толкова), а че осигуряваш бърза връзка на потребителите в целия свят - нещо, което е доста по-трудно осъществимо, ако излъчваш целия този трафик от една единствена точка, където и да се намира тя.

И тъй-като България е малка страна, 50% от потребителите се намират в един град (София), а останалите 50% - в други 10 града, то akamai.bg е напълно безсмислена услуга според моето скромно мнение.

Впрочем, подобна технология използва

, които имат и българска версия .

Митко



Тема Re: akamai.bg?нови [re: Mитko]  
Автор USD ()
Публикувано09.07.06 00:06



Митко е 100% прав, важното в случая е не колко ще ти е средната свързаност, а колко ще е максималната.

Аз, примерно, си плащам за 100 мбит/с и това е максимума, който съвръра ще пусне към клиентите. Може средно да гърмя по 40-50, но съм взел 100, за да се справя с пиковите натоварвания.



Тема Re: akamai.bg?нови [re: about]  
Автор жaбa (зелена)
Публикувано09.07.06 08:45



Защо не си разпространявате файловете чрез P2P мрежа? Хората като нямат под ръка (или нежелаят да ползват/плащат услуги подобни на akamai), ползват примерно БитТорент...
Сетъпваш си един Торент тракер, слагаш при 2-3ма провайдера по една машина да сиидват вързани на примерно по 40-50Мб/с и недостига от скорост ще се допълва от клиентите ви докато претакат данните...
Ако недостига началната скорост (докато се натрупат достатъчно клиенти които да "помагат" със сиидването) - дигаш скороста на сиидващите машини или добавяш нови...

ПП
А вместо да се мъчиш може директно да питаш някой от нашенските торент портали колко ще ти вземат да ти решат проблема...

Примерно Митко може да ти предложи подобно решение. Те така и така си имат такъв портал, та знае какво е реалното положение.

Редактирано от жaбa на 09.07.06 08:52.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.