Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:17 21.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Иска ми се да пипна....нови [re: Mитko]  
Автор checho (клюкар)
Публикувано01.11.03 10:44



Миналото лято във Варна даваха 2000лв. + 1 година безплатен интернет за този, който каже кой краде устройства от покривите на една от фирмите.

Редактирано от checho на 01.11.03 10:46.



Тема Re: Всичконови [re: Osogovetz]  
Автор zlmage (digger)
Публикувано01.11.03 11:42



Но този някой или ще трябва да е с чорап или вече ще има снимка в едър план как посяга към апаратурата. А имаш ли му снимката...



Тема Фонднови [re: checho]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано01.11.03 13:51



Според мен трябва да подходим по-мащабно: крадците тук не подбират на коя точно фирма ще крадат устройствата. Просто си избират един район и свалят всички кутии в него, до които успеят да се доберат за единица време, а другата седмица си избират друг район. Мисля, че трябва да разглеждаме това явление в неговата цялост, а не фирма по фирма. Т.е. да създадем общ фонд. Той може също да е 2000 лв, но да се събира от по-малки вноски на повече фирми, за да може да се плащат много награди - за всеки заловен или посочен крадец независимо в кой район и от кого е хванат да краде.

Щото аз мога да дам 2000 лв ако някой хване "мой" крадец, но това няма да помогне. Утре "твоя" крадец ще дойде в моя квартал и ще трябва пак да давам 2000 лв, което вече ще ме озори. А "моя" ще иде в твоя квартал и ще трябва и ти да даваш 2000 лв, а ако не можеш да ги дадеш, той ще разбере че в онзи квартал никой не го дебне и ще те обере до шушка. Т.е. идеята ми е да разпределим риска - така за "ловците на глави" ще има гаранция, че където и да заловят или разкрият крадец, ще си получат парите, а за фирмите няма да е сериозен финансов стрес.

Митко



Тема Re: Фонднови [re: Mитko]  
Автор Netwlan (Провайдър)
Публикувано01.11.03 17:41



Проблема става глабален и колкото повече се увеличава разпространението на лан мрежите толкова повече ще се увеличават кражбите. За момента не мога да кажа със сигурност дали кражбите са резултат от нелоялна конкуренция или просто крадците са намерили ниша в която да се развиват безнаказано. Възможни са и двата варианта и поради тази причина мисля, че въпроса опира до споразумение между самите нас.
Споразумението трябва да вклучва договор подписан от всяка една фирма да не се купуват откраднати суичове и при опит да се продаде на някой от нас такава техника веднага да става известно кой се е опитал да я продаде.
Освен това всяка фирма да поеме отговорност за собствениете си служители.
Защото не мисля че някой от нас му се занимава с подновяване на отрязани кабели вместо да насочи усилията си в насока връзване на нови клиенти и подобряване качестовото на предлаганите услуги.

Предлагам да се направи една среща на която да се обсъдят проблемите.

Добрия Интернет струва пари!!!


Тема Re: Фонднови [re: Mитko]  
Автор checho (клюкар)
Публикувано01.11.03 17:55



Как предлагаш да стане това? Нали се досещаш, че тези, които крадат устройствата ти в повечето случаи (да не кажа всички) са твои конкуренти, които имат файда мрежата ти да не работи. Това е все едно да сключиш споразумение за съвместна дейност с крадеца, според мен. Иначе като цяло идеята не е лоша, но ... съмнявам се, че ще стане просто. Съмнявам се, че някой ще тръгне да краде заради това, че няма пари за си направи домашния лан. Просто в повечето случаи крадат тези, с които предлагаш да се съюзиш да се бориш срещу кражбите.

Друго предлагам аз. Защо не си направите сайт с информация за откраднатите устройства, все трябва да има нещо, по което да ги познавате - MAC, сериен номер и т.н. Като я направите общодостъпна, всеки ще може да я допълва. Така например, на теб ако ти откраднат нещо, обявяваш го на всички, че е откраднато. По този начин ако този, който го е откраднал отиде да го продаде на старо на някой друг провайдер, този другия ще разбере кой краде и вече ... господ да му е на помощ. Или обратното - ако на мен нещо ми откраднат, отивам на сайта и пиша по какво да го познаеш, ако дойдат да ти го предложат да го купиш.
Какво мислиш? Поне е безплатно



Тема Re: Фонднови [re: checho]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано01.11.03 19:59



Не знам какви са причините за кражбите и честно казано не ме интересува особено, защото според мен това е без значение. В провинцията много често си правят мръсни номера, но практиката показва, че в София обикновено нещата са по-прагматични: краде се за пари, при това по предварителна поръчка. Няма вторичен пазар на суичове и няма такава техника втора употреба, освен вносна, която обикновено е маркова. Затова всеки един суич без документи (поне гаранционна карта) е краден. Следователно онзи, който купува ехника без проверен произход е наясно, че е крадена и няма смисъл да се прави база данни с откраднати серийни номера.

Единственото от което има смисъл е служителите на този, който ползва крадената техника да се стимулират да го издадат. Колкото и да са му лоялни и колкото и големи заплати да им се плащат, те в един момент си сменят работата и се назначават нови. Винаги има една сума, която може да пречупи лоялността ти, особено когато тя е криворазбрана и прикриваш крадец само защото в момента ти е шеф и ти плаща заплатата. За 2000 лв може и да не го издадеш, но като се натрупа джак пот от 20000 лв, тогава изкушението става голямо, защото това са сериозни пари които никоя заплата не може да ти компенсира.

По въпроса за обединението на фирмите около идеята: то е задължително, защото иначе никой няма да обяви индивидуална награда поради географски причини. Намираме се на балканите и тук равнопоставеността се постига по два начина - или на всички им е добре, или (обикновено) на всички им е зле. Един такъв фонд би гарантирал известна защита за всички поради възпиращата си функция - знаейки, че всеки те дебне, ще трябва да си много по-внимателен в кражбите, а не така безпардонен както сега - по няколко суича дневно. Това означава, че тези, които финансират фонда ще осигуряват защитата и на онези, които не го финансират. Т.е. защитата ще е еднаква, но едните ще плащат за нея, а другите не. Това съвсем естествено ще демотивира плащащите и те ще откажат да го правят.

Мога да го кажа и по-просто: вярно е, че губя от кражбите, но и ти губиш също толкова, следователно сме поставени при еднакви условия. Приемаме кражбите като разход за дейността и караме напред. Но ако аз имам разходи, които ти нямаш, това вече ме поставя в неравностойно положение и аз няма да искам да ги направя. Или всички трябва да плащат, или никой.

Митко



Тема Re: Фонднови [re: checho]  
Автор Netwlan (Провайдър)
Публикувано01.11.03 20:16



Това с МАС адресите и сайта за (загубени ) вещи не става ако ти примерно имаш 20 суича може и да можеш да им следиш сериините номера, но при нас дневно се изразходват 5-6 нови суича които се поставят или заменят повредени сам можеш да сметнеш месечно за каква цифра става дума.

Колкото до това да се съюзявам с конкуренцията която ми краде суичовете далече съм от мисълта някой от тях да си мисли, че действия от този род могат да останат безнаказани. А дори да се появи някой толкова смел стане ли ясно че е той няма да имам нито финансови нито морални затруднения да му организирам една екскурзия до витоша.

И за да не се отклоняваме от темата нито един работник в наща фирма не е правил до сега поразии на конкуренцията нито тази практика ще се промени за в бъдеще, но стане ли ясно за някой че се опитва да играе не по правилата той просто няма да остане в бизнеса.

Точно за това искам и останалите да разберат каква е истината в този бизнес все още има достатъчно работа за всеки който става за нея тези които мислят че с нелоялна конкуренция ще просперират дълбоко се заблуждават.

Добрия Интернет струва пари!!!


Тема Re: Фонднови [re: Netwlan]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано01.11.03 20:25



Ами ние веднъж вече правихме такава ad-hoc среща с 5-6 фирми по един сигнал и ходихме да го проверяваме, но естествено нямахме доказателства. Всички отричат, а ние не сме полицаи за да задържаме хора и да ги разпитваме. Със сила може да се подходи и аз нямам скрупули в това отношение, но едва след като се получи достоверна информация. А получаването на информация не може да е със сила, трябва да е добровлно. Т.е. с подкуп :-)

Моето предложение е за някакъв интервал от време да съберем пари, които да можем да похарчим за целта. Не е нужно парите да се събират на едно място, всеки може да си ги държи при себе си. Примерно за 5 месеца да отделя по 200 лв (за да може всеки да си го позволи) и да държи тези 1000 лв настрана, за да е готов да ги даде веднага, ако някой издаде четата. Или пък част от тях, ако информацията е само частична. Важното е да ги има в наличност и да може веднага да ги плати, за да не компрометира идеята - ако парите за наградата ги няма, ще стане като с лъжливото овчарче.

Така че твоето предложение за договор може да изглежда така: задължаваме се при получаване на информация, която доведе до разкриване на крадец или негов съучастник да дадем награда в размер от 2000 до 20000 лв (примерно) според степента на приноса. Ако се съберат 20 или повече фирми, това няма да е сериозен разход, но ще е сериозен стимул. Ще е стимул и за самите фирми - ако някой дойде да им продава евтини суичове, за тях ще е по-изгодно да го издадат, да вземат парите и да си купят не евтини и съмнителни, а скъпи и надеждни суичове с гаранция. А като знаят това, крадците ще се крият повече и (дай Боже) ще крадат по-малко, защото и пазарът им ще се стесни. В момента е въпрос на морал, а аз предлагам да го превърнем във въпрос на пари, за да свършим поне нещо :-)

Митко



Тема Re: Фонднови [re: Mитko]  
Автор Netwlan (Провайдър)
Публикувано01.11.03 20:43



Съгласен съм въпроса е каква ще бъде информацията за която ще се плаща или по точно да се докаже, че дадения субект е извършил кражба. Вариантите според мен са два :
1. Подаване на сигнал при опит за продажба.
2. Снимка от местопрестъплението .( напълно осъществимо кото се има в предвид къде е разположена техниката, и че има видимост от околните блокове.

Добрия Интернет струва пари!!!


Тема Re: Фонднови [re: Netwlan]  
Автор Mитko (www.bol.bg)
Публикувано01.11.03 21:42



Е, това ще се преценява във всеки конкретен случай. Може просто някой да залови две хлапета на местопрестъплението. Може друг да дойде и да каже: "абе пичове, аз знам един, дето ползва крадени суичове. Дайте да му направим постановка заедно с полицията и да му пробутаме маркирана техника". Или "аз самият крада суичове, защото еди-кой си ми плаща по 15 лева на бройка. Елате и гледайте как ще му дам ей-този очевидно откраднат суич". Или "аз бачкам еди-къде си и в една от кутиите ни видях суич, на който пишеше abc.bg. Елате с мен да ви го покажа къде е". Отиваме 10 човека и гледаме, снимаме, питаме... Вариантите са безброй. Ще се пазарим на място каква информация може да ни се даде и колко сме съгласни да платим за нея. Важното е да знаят, че купуваме такава информация :-)

Митко




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.