Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:52 30.04.24 
Мобилни комуникации
   >> IP-телефония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Малко въпроси за IP телефонията.  
Автор Flashman (Bad Boy)
Публикувано18.06.06 00:04



Работя във фирма, която отваря нов офис и това поражда (разбира се) необходимостта от инсталиране на телефонна линия. А аз като "разбирач" предложих да проучим въпроса с IP телефонията. Понеже може да се каже, че не знам почти нищо за IP телефонията (само знам, че единия Любо говори 2 пъти по-евтино

) бих искал да задам няколко може би тъпи въпроса.

1. Какво е необходимо като оборудване и колко струва?
2. Трябва ли да съм абонат на Орбифон или някоя от десетките други VoIP оператори или мога и сам да си изградя "централа"? Ако да какви са плюсовете и минусите на това начинание (предполагам най-вече цената).
3. Кой е най-добрия VoIP оператор? Става дума за съотношение качество/цена.
4. Какъв Интернет канал трябва да подсигуря, за да гарантирам нормална работа на телефон и Интернет по едно и също време? Някъде четох, че и 8 Kb/sec са достатъчни за VoIP, което нещо леко ме съмнява.
5. Има ли възможност за запис на телефонните разговори със софтуер като asterisk например или подобен за Линукс базирани машини? Този въпрос не знам колко е за тук, но ако някой знае нещо ще ми е от полза

За сега е това. Както казах, не знам почти нищо по въпроса, така че всяка информация, която споделите по въпроса ще ми е от полза. Благодаря предварително.


П.С. След кратко търсене това е най-евтиното, което открих - . Какво мислите?


Aka mishoboss

Редактирано от Flashman на 18.06.06 00:34.



Тема Re: Малко въпроси за IP телефонията.нови [re: Flashman]  
Автор luboznatelniq (член)
Публикувано18.06.06 00:38



Кажи първо колко телефона ще връзваш.А такова животно като най-добрия VoIP оператор още не се е родило а и не знам да ли ще има такова

.Звукови кодеци на които им е необходим само 8кбитс но има такива и за 64кбитс.Смятай поне по 33кбитс за един разговори ще си горе-долу в рамките на необходимата скорост.Ако искаш да имаш входящи разговори все пак трябва да се вържеш към някои оператор които предлага.Макар че има и задгранични оператори които предлагат такива макар че на по висока цена.



Тема Re: Малко въпроси за IP телефонията.нови [re: Flashman]  
Автор Cyber_SAS (Import freak)
Публикувано18.06.06 08:26



Здравей, на въпросите:

1. Сървър с линукс и астериск + необходимите комуникационни платки, ако искаш да ползваш и нормални бТК линии и/или гсм гейтове. Цената силно варира според избраните опции, ако имаш интерес от по-конкретна оферта, свържи се с нас



2. За да ползваш ип телефония е необходимо да си абонат на някой воип провайдър, каквито са например спектърнет, некском, орбител и др. Орбифон е по-различна услуга, не е директно воип.

3. За всеки е различно... Общо взето всички лицензирани оператори (вж. т.2) са с много добро качество и ти дават нормални телефонни номера, по които да те търсят, а не само да звъниш.

4. Широчината на връзката зависи от кодека, който се ползва. Ако ползваш компресиран кодек като г729 не ти трябва широка връзка, а качеството е почти същото като на нормален телефон.

5. Записа на разговори + много други функции са абсолютно стандартни в астериск.

Относно войслинк - има доста изписано по въпроса в клуба (повечето с рекламна цел) - поразрови се назад в темите и ще научиш повече.

Успехи,

- Всичко за VoIP

Тема Re: Малко въпроси за IP телефонията.нови [re: Cyber_SAS]  
Автор Flashman (Bad Boy)
Публикувано18.06.06 10:50



Благодаря за двата бързи отговора.
Значи става дума за една единствена линия или ако не е много по-скъпо - 2 телефонни линии със собствени номера, разбира се. Идеята е да се ползват като пълнофункционален заместител на БТК телефонията. Също така ще са необходими най-малко 2 телефонни апарата. Предвиждам сървър под Линукс, който да управлява маса неща в офиса и бих искал да прекарам и VoIP канала през него, за да мога да записвам всеки входящ и изходящ разговор и да се прослушва по-късно. Нямам опит в тази насока, така че не знам какво още може да се прави, но предполагам, че поне един секретар и разни пренасочвания в дадени ситуации могат да се пуснат без особени проблеми.

Относно Интернета мисля, че няма да имам никакви проблеми тъй като предвиждам поне 4 Мбитова връзка.

Cyber_SAS, доколкото виждам работиш в VoIP оператор (предполагам) и си навътре в нещата. Ако не ти представлява трудност би ли пратил една примерна оферта според гореописаните параметри какво горе долу е необходимо и колко ще струва. Аз ще осигуря сървъра (кажи ако имаш някакви конкретни изисквания) и Интернета. Имаш ПМ с мейл адреса ми. Благодаря



П.С. Разгледах сайта и видях, че предлагате VoIP оборудване, така че ако може дай и една оферта за сървър. Още веднъж благодаря.


Aka mishoboss

Редактирано от Flashman на 18.06.06 11:24.



Тема Re: Малко въпроси за IP телефонията.нови [re: Flashman]  
Автор luboznatelniq (член)
Публикувано18.06.06 14:12



Той Cyber_SAS точно сървъри продава но и всичко друго което ти трябва при него го има.Друг е въпросът дали за 2-е телефончета трябва да пускаш Астериск като може да си купиш VoIP-ATA(телефонен адаптор) с 2 телефонни порта за под 100$ макар да няма другите екстри които ти трябват.





Тема Re: Малко въпроси за IP телефонията.нови [re: Flashman]  
Автор VolP (съвсем непознат)
Публикувано18.06.06 14:22



Здрасти,
Освен ако не си ентусиаст и не се заровиш сам да си вдигнеш астериск или намериш някой да ти го направи безплатно едва ли ще ти излезе сметката за 2 линии. Колкото и прекрасно да звучи "безплатно" едва ли ще се случи точно така, особено ако искаш нещо повече от обикновена "централка", която да ти препраща разговорите до доставчика на услуга.
Конфигурирането на допълнителните екстри може и да звучи лесно на някой, който го прави по цял ден но за обикновен потребител си е прост главобол.

В твоя случай обикновено 2 линии (съответно 2 номера за входящи разговори) се регистрират на сървъра ни, с всичките им там пренасочвания и екстри. Може да бъде направено с едно двупортово устройство или с 2 ИП телефона поотделно. Разговорите между тях са безплатни, навън по съответните тарифи. Опция за запис на разговори няма, за това наистина ще ти трябва собствено оборудване.

А, и оня Любо не е като да говори 2 пъти по-евтино от другия:). Особено с онази прекрасна стъпка на отчитане 60/1:). Да не говорим че пак трябва да плащаш на БТК такси за телефонни линии.

Ако имаш нужда от повече информация - мейла е в профила ми.

Поздрави,
ВойсЛинк



Тема Re: Малко въпроси за IP телефонията.нови [re: VolP]  
Автор Flashman (Bad Boy)
Публикувано18.06.06 15:33



Мерси, от утре ще пускам запитвания към оператори, които съм набелязал, а вие определено сте едни от тях.

luboznatelniq, идеята ми е да мога да записвам всеки входящ и изходящ разговор, което според мен става изключително по-лесно при VoIP телефонията отколкото при конвенционалната такава. В смисъл там ти трябва войс модем (на Robotics за предпочитане), па писане на програмка на базата на mgetty (vgetty) и изобщо - веселба. Докато на астериска както разбрах това едва ли не е стандартна "екстра". Както казах така или иначе ще пускам офисен сървър, който да рутира НЕТ-а, да изпълнява ролята на web, FTP, mail и принтер сървър, така че разход за сървър ще имам. От тук нататък обаче не знам какво ми трябва като хардуер за VoIP телефония. Гледах нагоре надолу за IP телефони и цените са много весели. Само някакви скайповски USB ги даваха за под 100 лв., но не знам те дали стават за тези цели. Гледах и разни адаптори към нормални телефони, но и те бяха на по 150 - 200 доларе и то двупортовите.



Aka mishoboss

Тема Re: Малко въпроси за IP телефонията.нови [re: Flashman]  
Автор luboznatelniq (член)
Публикувано18.06.06 16:07



Проблема е че доста пари ще ти вземат за настроика на Астериска а според мен само за запис нателефонните разговори не си струва да даваш куп пари, особено за 2 телефона. . Има елементарни програмки за запис или елементарни хардуерни решения за това.
Дерзай





Тема Re: Малко въпроси за IP телефонията.нови [re: Flashman]  
Автор VolP (съвсем непознат)
Публикувано18.06.06 17:56



2 порта FXS (което ти върши работа) е 70 УСД. Линксис ПАП2, купува се от www.comelsoft.com. Последния модел (версията с Т отзад) поддържа 2 едновремени разговора с кодек G729 който пък се поддържа от всеки един VoIP доставчик. Телефона ти, който в момента си вързал към БТК се закача на това устройство, всичко си е както е било и преди. Освен цените:).

Поздрави,
ВойсЛинк



Тема Re: Малко въпроси за IP телефонията.нови [re: VolP]  
Автордa ce вkлючa (Нерегистриран)
Публикувано18.06.06 19:42



Linksys Router with 2 port RT31P2-NA
А това върши ли същата работа като PAP - 2 + че рутира ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.