Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:36 07.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Един нов поглед към Танца на слънцето...нови  
Автор Chita Miko (Hejoka)
Публикувано24.06.06 14:03



Много отдавна не бях писал тук, но днес се замислих за нещо, което просто си плаче да бъде пуснато като въпрос. Може да ви се струва, че почвам от далече и ако темата не ви харесва недейте да пишете в нея, но ще бъда благодарен ако няма плюене без основателна причина.

В Синовете на великата мечка е описан един от четирите варианта на жертвоприношението та слънцето. Там се споменава също така от един от шаманите, че който не е достатъчно чист няма сили да погледне слънцето в очите и слънцето ще го накаже.
Какво мислите за тези думи за гледането на слънцето? Има ли нещо вярно в тях и как бихте се почувствали ако при общуване с някого той стои непрекъснато с черни очила и крие погледа си от вас?
А забелязали ли сте колко много хора ходят с тъмни очила и се оправдават, че имат проблеми с очите и затова носят очила? Възможно ли е наистина толкова голям процент от населението наистина да имат проблеми с очите или просто те искат да скрият това, което можеш да доволиш в погледа им?
Ако отговора на това последното е ДА то не се ли връщаме отново на изказването, че този, който не е достатъчно чист няма сили да погледне слънцето... но вече от една съвсем различна гледна точка?

Чакам вашите мнения и коментари.

Chante luta


Тема Re: Един нов...нови [re: Chita Miko]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано24.06.06 20:18



Да, хората наистина крият очите си, но това се дължи на отчуждението и егоизма в съвремнното общество... Освен в случаите, когато слънцето наистина е силно (а вследствие на проблемите с озоновия слой силата му наистина расте непрекъснато). Струва ми се обаче, че това е съвсем страничен въпрос.



Прочее, ако искаш да разбереш нещо за Танца на слънцето, по-добре недей да вадиш заключения от "Синовете на Великата мечка"... Уви, степента на достоверност в тази доста известна преди време книга (за щастие, днешните юноши не я четат), е някъде близо до нулата...

И кои са тези "четири варианта", един от които е описан в романа на баба Лизелота? Според мен там е описан несъществуващ вариант...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Един нов...нови [re: BlackWolf]  
Автор Chita Miko (Hejoka)
Публикувано24.06.06 21:19



Това с озоновия слой не винаги е оправдание, но нека го оставим настрана. Да приемем, че една част от тези с очилата наистина имат проблеми, но какъв е техния працент? 10, 20, 50%? А останалите?
В Синовете на великата мечка не са описвани другите варианти на танца на слънцето, но те са описани в Търсач на видения, където е описан вариант на танца на слънцето, който в много голяма степен отговаря на опитаното в Синовете на великата мечка. Фокусът на темата обаче не е танца на слънцето, макар и нещата да започват с него и се извинявам, че точно в момента няма да намеря време да прегледам точното описание от книгата на Куция Елен. Въпросната книга просто отключи у мен асоциацията между гледането на слънцето по време на танца на слънцето и гледането на хората в очите. Винаги ми е правило впечатление колко много хора избягват да гледат другия в очите, когато общуват а за мен лично нищо не внася повече недоверие от човек, който говори с мен, но гледа някъде встрани без основателни причини.
Това последното за причините го доблавям за да не вземе някой да ме попита дали не очаквам да ме гледат в очите и когато пътувам в автомобил и разговарям с шофьора.



Chante luta

Редактирано от Chita Miko на 24.06.06 21:25.



Тема Re: Един нов...нови [re: Chita Miko]  
Автор cuddly ()
Публикувано24.06.06 22:41



Гледането в очите?
Освен поради изолация и егоизъм в съвремения начин на общуване (ако съм запомнила какво написа Вълчан), друго обяснение може да е опит за концентрация...Случвало ли ти се е да затвориш даже очи, когато се опитваш да си припомниш нещо примерно?
Или някой да те лъже, докато те гледа право в очите, без да мигне?
Така че, варианти всякакви на отворени/затворени очи и доверието.
Но, иначе, интерсна асоциация правиш с Танца на слънцето.



Тема Re: Един нов...нови [re: cuddly]  
АвторЧитa Mиko (Нерегистриран)
Публикувано24.06.06 23:33



Асоциацията с танца на слънцето минава през няколко релации или интуитивни връзки и колкото и далечна да озглежда според начина, по който аз гледам на нещата тя си е съвсем на място, но за съжаление не съм убеден, че бих могъл да обясня достатъчно ясно и подробно какво имам предвид без да разкажа неща, които не бих искал да разказвам.



Тема Re: Един нов...нови [re: Читa Mиko]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано25.06.06 09:05



Всичко това е въпрос и на културна традиция. Японците напр. смятат, че е крайно просташко да гледаш някого в очите.



Всъщност защо те притеснява това кой къде и как гледа? Всеки има право да гледа както си ще...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Един нов...нови [re: BlackWolf]  
Автор Chita Miko (Hejoka)
Публикувано28.06.06 00:13



По-скоро ме притеснява когато хора, които искат да им имам доверие не желаят да ме гледат в очите. В библията е казано, че очите са прозорец към човешката душа. Според мен е вярно. Смятам, че човек излъчва страшно много за себе си през очите. Това е една част от причините. От там и асоциацията, че нечистия човек крие погледа си, защото ще бъде наказан.
Това е частта, която мога да си позволя да кажа. Има и други причини за това ми питане, но тях нека ги оставим настрана.

Chante luta


Тема Re: Един нов...нови [re: Chita Miko]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано28.06.06 13:55



Човек излъчва страшно много през очите си, ако не се е научил да контролира това.

Което, както много други неща, напълно подлежи на обучение...

Ами като е казал някой А, трябва да каже и Б. И какви са тези "други причини"?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Един нов...нови [re: BlackWolf]  
Автор Chita Miko (Hejoka)
Публикувано28.06.06 18:14



Нека не вплитаме рога. Няма да кажа Б. Ще кажа само, че който се е научил да контролира това може да си го контролира колкото си иска, но ефекта за тези, които чувстват тези неща ще бъде все едно онзи е сложил тъмните очила и реакцията пак ще бъде "наказание" чрез недоверие.
Живота никога не е еднопластов.



Chante luta

Тема Re: Един нов...нови [re: Chita Miko]  
Автор BlackWolfМодератор (ловец)
Публикувано28.06.06 22:22



Може, може...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.