Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:57 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема рок в минало временови  
Автор Ljuset (в тунела)
Публикувано29.05.06 21:02



Мъчи ма една мисла...

Сигурно ви в направило впечатление как за индианци се говори в минало време. Общо взето се счита за нормално.

Имам конкретен повод за постинга де, но не е това основното. То не е въпрос, нито повод за дискусия, по-скоро да си споделя ей така :)

Индианците, за които още не съм си открила по-удобна дума на български;), не са някакъв изчезнал вид. Някакси е обидно да се говори за тях като за някакви препарирани животни. От четене по тяхни сайтове знам, че те изключително се дразнят да им се говори така, а при тях ситуацията е още по-странна: хората, с които живеят, съгражданите им например, се отнасят към тях като към изчезнал вид и им говорят в минало време. Примерно, децата в училище учат за себе си в минало време.

Все пак, колкото и да има всякакви и сред тях и повечето да не си знаят езика и традициите и да не искат да си ги знаят, има достатъчно много и от другите. Имат си организации, институции, мероприятия. А говоренето за тях в минало време е толкова разпространено, че си мисля, че това има роля в пренебрегването и липсата на уважение към тяхната култура и свещените им места. Някакси е по-лесно да не се пази и да се разрушава нещо, което се води изчезнало. Измиват си ръцете.

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone


Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор cuddly ()
Публикувано29.05.06 21:35



не знам в каква степен е загубена част от тази традиция и култура, но се ужасявам какво може да стане след години...
Всъщност, каква е тенденцията???



Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано29.05.06 21:35



За всеки народ може да се говори и в минало, и в сегашно време. За индианците (чудя се какво и е на думата, та търсиш друг превод?) - също...

Това, че някои от съвременните индианци искат едно, други друго е нормално - ами така е със всички хора. Индианците се дразнят от разни работи. От някои с пълно основание, от някои - не дотам, от трети - без НИКАКВО основание. Но това си е техен проблем...

Говоренето в минало време си има основание - когато става въпрос за за традиционната им култура, наис8тина нейните измерения са били главно в миналото. Защото тя просто е била унищожена в значителна степен. Дори и т.нар. "традиционалисти" не са това, което са били дедите им.

Всъщност малко ми е странно, че този въпрос те вълнува... Не мисля, че е от особено значение.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.05.06 21:38



Индианците са почти изчезнали, натъпкани в резервати като животни. По-лесно и приемливо за всички в САЩ е да се говори за тях в минало време, защото така се спестяват неудобните въпроси и срама от един геноцид, причинен от по-"цивилизованите" общества спрямо "кръвожадните" диваци...

Roma locuta, causa finita



Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано30.05.06 13:00



Техния начин на живот е изчезнал, в голяма степе, та за това, предполага се

Не се гаси туй що се пуши!


Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Ckayт ()
Публикувано30.05.06 18:50



Здрасти!
Ти , да си призная ме впечатли, малко.. :))))
От къде този интерес, е даже и загриженост към индианците? Питам съвсем сериозно!
А за миналото време - ми за лов на бизони със стрели , на коне няма как да се говори в сегашно време, също няма как да се говори в сегашно време и за битката при Литъл Бигхорн..
В сегашно време може да се говори за други неща , не по-малко истински..!!И красиви!!!! Пък и част от хората тук , така или иначе изповядват Индианският Път ( най-общо казано) , така че за пренебрежение не може да става дума..



Тема Re: рок в минало временови [re: Last roman]  
Автор whitewolf (free)
Публикувано30.05.06 19:58



Това че са почти изчезнали е просто невярно.

Wolf I am,
Under the stars,
and under the blue sky I run.
And my spirits run with me.


Тема Re: рок в минало временови [re: Ckayт]  
Автор whitewolf (free)
Публикувано30.05.06 19:59



... И грозни!!!!

Wolf I am,
Under the stars,
and under the blue sky I run.
And my spirits run with me.


Тема Re: рок в минало временови [re: whitewolf]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано30.05.06 22:25



И всякакви...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: рок в минало временови [re: Black Wolf]  
Автор Ljuset (в тунела)
Публикувано31.05.06 15:06



Тук много отговори станали, ще трябва да се разприказвам, а не трябва, че много глупости мога да ръся :))

@ Cuddly - Според мен тенденцията е всичко да бъде смазвано и заличавано от консуматорското общество. Не вярвам, че нещо може да спре това, може само да се забави или да се консервират някои неща.

@ Black Wolf - Не ме учудва, че за тебе не е от значение :) То едва ли някой друг освен мен отдава значение на тези неща.
Езиковите въпроси обикновено прерастват в различни други теми. Трудно е да се обясни, особено като нямам необходимите знания в момента чисто теоритично, но за мене е важно какви думи и как се използват, това отразява много неща и от своя страна има влияние върху други явления, езикът има силата да причинява неща като капките върху камък;) Така си мисля аз.

(И нямам предвид какво аз или някой от форума казва или какви думи употребява - говоря за общо, как е възприето сред по-големи маси хора. )

Думата индианец не ме кефи изобщо, но с друго не разполагам просто:)

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone

Редактирано от Ljuset на 31.05.06 15:22.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.