Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:01 13.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема рок в минало време  
Автор Ljuset (в тунела)
Публикувано29.05.06 21:02



Мъчи ма една мисла...

Сигурно ви в направило впечатление как за индианци се говори в минало време. Общо взето се счита за нормално.

Имам конкретен повод за постинга де, но не е това основното. То не е въпрос, нито повод за дискусия, по-скоро да си споделя ей така :)

Индианците, за които още не съм си открила по-удобна дума на български;), не са някакъв изчезнал вид. Някакси е обидно да се говори за тях като за някакви препарирани животни. От четене по тяхни сайтове знам, че те изключително се дразнят да им се говори така, а при тях ситуацията е още по-странна: хората, с които живеят, съгражданите им например, се отнасят към тях като към изчезнал вид и им говорят в минало време. Примерно, децата в училище учат за себе си в минало време.

Все пак, колкото и да има всякакви и сред тях и повечето да не си знаят езика и традициите и да не искат да си ги знаят, има достатъчно много и от другите. Имат си организации, институции, мероприятия. А говоренето за тях в минало време е толкова разпространено, че си мисля, че това има роля в пренебрегването и липсата на уважение към тяхната култура и свещените им места. Някакси е по-лесно да не се пази и да се разрушава нещо, което се води изчезнало. Измиват си ръцете.

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone


Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор cuddly ()
Публикувано29.05.06 21:35



не знам в каква степен е загубена част от тази традиция и култура, но се ужасявам какво може да стане след години...
Всъщност, каква е тенденцията???



Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано29.05.06 21:35



За всеки народ може да се говори и в минало, и в сегашно време. За индианците (чудя се какво и е на думата, та търсиш друг превод?) - също...

Това, че някои от съвременните индианци искат едно, други друго е нормално - ами така е със всички хора. Индианците се дразнят от разни работи. От някои с пълно основание, от някои - не дотам, от трети - без НИКАКВО основание. Но това си е техен проблем...

Говоренето в минало време си има основание - когато става въпрос за за традиционната им култура, наис8тина нейните измерения са били главно в миналото. Защото тя просто е била унищожена в значителна степен. Дори и т.нар. "традиционалисти" не са това, което са били дедите им.

Всъщност малко ми е странно, че този въпрос те вълнува... Не мисля, че е от особено значение.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.05.06 21:38



Индианците са почти изчезнали, натъпкани в резервати като животни. По-лесно и приемливо за всички в САЩ е да се говори за тях в минало време, защото така се спестяват неудобните въпроси и срама от един геноцид, причинен от по-"цивилизованите" общества спрямо "кръвожадните" диваци...

Roma locuta, causa finita



Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано30.05.06 13:00



Техния начин на живот е изчезнал, в голяма степе, та за това, предполага се

Не се гаси туй що се пуши!


Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Ckayт ()
Публикувано30.05.06 18:50



Здрасти!
Ти , да си призная ме впечатли, малко.. :))))
От къде този интерес, е даже и загриженост към индианците? Питам съвсем сериозно!
А за миналото време - ми за лов на бизони със стрели , на коне няма как да се говори в сегашно време, също няма как да се говори в сегашно време и за битката при Литъл Бигхорн..
В сегашно време може да се говори за други неща , не по-малко истински..!!И красиви!!!! Пък и част от хората тук , така или иначе изповядват Индианският Път ( най-общо казано) , така че за пренебрежение не може да става дума..



Тема Re: рок в минало временови [re: Last roman]  
Автор whitewolf (free)
Публикувано30.05.06 19:58



Това че са почти изчезнали е просто невярно.

Wolf I am,
Under the stars,
and under the blue sky I run.
And my spirits run with me.


Тема Re: рок в минало временови [re: Ckayт]  
Автор whitewolf (free)
Публикувано30.05.06 19:59



... И грозни!!!!

Wolf I am,
Under the stars,
and under the blue sky I run.
And my spirits run with me.


Тема Re: рок в минало временови [re: whitewolf]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано30.05.06 22:25



И всякакви...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: рок в минало временови [re: Black Wolf]  
Автор Ljuset (в тунела)
Публикувано31.05.06 15:06



Тук много отговори станали, ще трябва да се разприказвам, а не трябва, че много глупости мога да ръся :))

@ Cuddly - Според мен тенденцията е всичко да бъде смазвано и заличавано от консуматорското общество. Не вярвам, че нещо може да спре това, може само да се забави или да се консервират някои неща.

@ Black Wolf - Не ме учудва, че за тебе не е от значение :) То едва ли някой друг освен мен отдава значение на тези неща.
Езиковите въпроси обикновено прерастват в различни други теми. Трудно е да се обясни, особено като нямам необходимите знания в момента чисто теоритично, но за мене е важно какви думи и как се използват, това отразява много неща и от своя страна има влияние върху други явления, езикът има силата да причинява неща като капките върху камък;) Така си мисля аз.

(И нямам предвид какво аз или някой от форума казва или какви думи употребява - говоря за общо, как е възприето сред по-големи маси хора. )

Думата индианец не ме кефи изобщо, но с друго не разполагам просто:)

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone

Редактирано от Ljuset на 31.05.06 15:22.



Тема Re: рок в минало временови [re: Last roman]  
Автор Ljuset (в тунела)
Публикувано31.05.06 15:10



В отговор на:

По-лесно и приемливо за всички в САЩ е да се говори за тях в минало време, защото така се спестяват неудобните въпроси и срама от един геноцид



И аз така си мисля.

Но с първото не съм съгласна, че са натъпкани като животни. Били са натъпквани едно време. Днес е по-различно, пак не е розово, но е по-различно. (Нали най-сетне пуснаха рейса в Pine Ridge :))) Почнаха съвсем да замязват на моя квартал)

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone

Тема Re: рок в минало временови [re: Ckayт]  
Автор Ljuset (в тунела)
Публикувано31.05.06 15:21



Здрасти!:)

В отговор на:

От къде този интерес, е даже и загриженост към индианците? Питам съвсем сериозно!



Не мога да отговоря на този въпрос, не знам как...

За историята е ясно, че се говори в минало.

Това изразява нагласата на една голяма група хора, примерно "ОбществотО". Не става дума един човек как си е избрал да се изразява, то това дори не мисля, че е съзнателен избор, кой се замисля за тва..никой. ;) Щом се е стигнало до това употребяването на минало време за индианците и индиански работи да е толкова естествено, че да не прави впечатление, значи това конкретно общество е готово да ги "прати в миналото", нагласата е такава, станало е естествено техните паметници на културата да не се уважават, оффф къде ми е дар словото сега:) но ме разбираш, нали. Какво имам предвид.

Езиковата употреба на нещо е вид диагноза. (в някои случаи).
Нали?

Може да пробвам да дам пример, като измисля нещо:/

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone

Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано31.05.06 15:24



Какво толко те отблъсква в тая дума, индианец, верно.

Не се гаси туй що се пуши!

Редактирано от Пyшилиcт на 31.05.06 15:35.



Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Black WolfМодератор (ловец)
Публикувано31.05.06 15:33



Абе вие нещо много го задълбахте...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор cuddly ()
Публикувано31.05.06 15:36



привет.

да, тенеденцията за външно влияние върху тях е такава, но аз се чудех каква е тенденцията вътре в индианските общества - да се възраждат или "загубват" традициите.

Действително консуматорското общество сякаш поглъща каквото му се изправи на пътя, но от друга страна, струва ми се, че една толкова древна духовна традиция не може току така да се затрие безвъвзвратно...Или поне така се надявам.



Тема Re: рок в минало временови [re: cuddly]  
Автор Ljuset (в тунела)
Публикувано31.05.06 16:14



Напротив, може

------------------------------
За който не разбрал:
Ljuset=Lux=Sigryn

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone

Редактирано от Ljuset на 31.05.06 16:16.



Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Ckayт ()
Публикувано02.06.06 17:55



Ами, в някои случаи може и да е вид диагноза....
Но ми се ще да дам едно уточнение - като казах част от хората тук са последователи на традициите , а не само изследователи, така че със сигурност мога да кажа , че не са в миналото....
Ти да не студентстваш философия?



Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Ckayт ()
Публикувано02.06.06 17:59



Е , защо не те кефи думата индианец? От къде знаеш за рейса в Пайн Ридж?
Ходила си там или просто и-нет?
Ти как би ги нарекла събирателно ( индианците) ? Да не си повлияна от разните брожения сред някои от тях - че индианец тва било, разбираш ли обидно..?!



Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Ckayт ()
Публикувано02.06.06 18:02



Тва на снимката ти ли си..? Че била и хубава на всичкото отгоре....

....



Тема Re: рок в минало временови [re: Black Wolf]  
АвторOK (Нерегистриран)
Публикувано04.06.06 23:04



да би си мирно седяло (в тоя клуб) не би се в чудо видяло


а и ние ти видяхме акъла и колко струваш



Тема Re: рок в минало временови [re: Black Wolf]  
Авторok (Нерегистриран)
Публикувано04.06.06 23:06



мнооого смислени разговори си водите!


тъкмо подходящи за изтощените ти мозъчни клетки



Тема Re: рок в минало временови [re: Ckayт]  
Автор Ljuset (в тунела)
Публикувано05.06.06 16:15



Не

Бъркаш. Това е Рийз Уидърспуун.

И за философията бъркаш, както и за ходенето по резове, и за привърженичеството по въпроса за думата.


--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone

Тема Re: рок в минало временови [re: Ckayт]  
Автор Ljuset (в тунела)
Публикувано05.06.06 16:20



Ми това за рейса си беше по новините още отдавна. А тука го споменах само като на шега :)

За думата, какво пък вие толкова сте я заобичали тая дума, та не ми давате да не ми харесва

Ми не ме кефи. Въпрос на вкус.

А дали е обидно зависи кой какво влага в нея, за която и да е дума по принцип. В случая не съм повлияна от никакви брожения:) Даже съкращението NDN ми е много симпатично;)

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone

Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Ckayт ()
Публикувано06.06.06 17:37



Не си тиииииииииииииииииииииииииииииии...... Е тук вече ме разочарова -тва , че не ти харесва думата индианци ще го преживея, тва че не си ходила в Пайн Ридж, също некак ще приема , ама че това на снимката не си ти вече не мога да понеса....
Още днес ще ида на гости на моя добър приятел Пуши , там ще се залея с бензин и ще се самозапаля...

!! Дааааа, ако се питаш що точно у тях - ами по две причинаи -първата: да има от къде да си запали цигарат като пламна, а втората е че наблизо е пожарната....
Все пак искам да разбера , защо по-дяволите, не си сложиш своя снимка на своя профил ами ни въвеждаш в заблуждение и покрай това и в изкушение -нас дивите индианци..?
А какво студенстваш -бъди маааалко по-изчерпателна ЪкУ УбичашЪ...



Тема Re: рок в минало временови [re: Ckayт]  
Автор Пyшилиcт (...баш ми е...)
Публикувано06.06.06 18:39



Ъъъъ
тва със самозапалването може ли да го поотложим

че ремонта скоро приключи

Но за сметка на това може да си пушим

Не се гаси туй що се пуши!

Тема Re: рок в минало временови [re: Ljuset]  
Автор Nbtj (Писар)
Публикувано25.06.06 19:29



Мисля че си права, че начинът, по който се говори за индианзите, в много голяма степен има за цел да оправдае както моментните, така и миналите действия и отношение към тях. Но в повечето случаи, говоренето в минало време за индианците е съвсем оправдано. Все пак, говорейки за техние традиции....... все пак това е било времето, когато те са били истински и живи. Говорейки за воините им...... това е било времето, когато те са били....... А в повечето случаи се говори точно за това. Може би част от нещата и сега са запазени под някаква форма, но това не са самите те. (И като сме тръгнали да го караме на разбиране, и аз се надявам да ме разбереш правилно, защото за пореден път не можах да се изразя съвсем като хората

)
Ако заговориш за бългавите в минало време, това означава ли, че те са изчезнали или просто обясняваш идеи, които отдавна (или не толкова) не могат да се отнесат към даден народ. Мисля, че точно това се случва и с индианците, а не накаква държавна политика за заличаването им. Просто Америка днес няма интерес от това. ато държава без история (събития от последните 1-2 века не ги броя за история), индианзите се явават единствената й такава. Може би това също, в някаква степен определя начина, по който се говори за тях.



Тема Re: рок в минало временови [re: Nbtj]  
Автор Ljuset (в тунела)
Публикувано04.07.06 16:59



Разбирам те;)
Абе да, има случаи и случаи, аз имам предвид само тези, които не би трябвало да са в мин.вр. Anyway:) няма зн.

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.