Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:56 05.06.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Въпросче...нови [re: dated]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано20.09.11 12:05



Вижте, нещо май пак се изкривяват нещата.. не говорим за спестени данъци, а как е редно да се направи и най-вече дали мебелите трябва да влизат в продажната цена или това е вече въпрос на друг договор или неустойки.
ДО я остави, има доста имоти в момента, където ДО дори надхвърля продажната цена на имота.
А, на бас, че ако се допитам до 5 нотариуса, ще имам 5 различни мнения, но закона е един...


И аз продължавам да твърдя, че така както се продава в момента, най-рисковият елемент е покупката на апартамент на ш. и з., защото ако се появи проблем, няма как да докажеш, че материалите купени за довършителните работи и мебелите са точно за този апартамент.



Тема Re: Въпросче...нови [re: arrvv]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано20.09.11 12:21



Настилката ако не е трайно прикрепена, то почти нищо не остана да е трайно, освен тухлите, които изграждат самата сграда.
Няма определение, нито изброяване. Общо взето, трайно прикрепени към имота (и част от него) са онези неща, които за да се махнат, трябва да се кърти, реже, разбива, в някои случаи - разлепва, отвинтва и пр., а не просто да се откачва или изважда. Това си е лично мое определение, де. Но и онези, които ще намериш из теорията или съдебната практика, няма да са коренно различни.
Ся, предполагам, че за част от имота по традиция би следвало да се смятат и разни лесно отстраними неща като крушки, кранчета и подобни. Традицията, предполагам, в много случаи ще е определяща.

Естествено, че мегдан за спорове ще има. Знам случай, при който най-сериозно беше поставен въпросът движима вещ ли са газоколонките на една газ-станция, или са част от имота. Накрая решиха, че са движими. Аз не разбирам от устройство на газоколонки, но ми звучи леко безумно.



Тема Re: Въпросче...нови [re: arrvv]  
Автор dated (незапознат)
Публикувано20.09.11 12:44



Вижте, нещо май пак се изкривяват нещата.. не говорим за спестени данъци

Аз пък искам да си ги спестя ако има как...




И аз продължавам да твърдя, че така както се продава в момента, най-рисковият елемент е покупката на апартамент на ш. и з., защото ако се появи проблем, няма как да докажеш, че материалите купени за довършителните работи и мебелите са точно за този апартамент.

Същото важи и за старото строителство. Дали боядисваш старо или съвсем ново жилище - цените са еднакви.

А, на бас, че ако се допитам до 5 нотариуса, ще имам 5 различни мнения, но закона е един...

Аз затова пиша - питай конкретен нотариус. Да каже как таксува - 50000 или 50000 + 15000. Дали ще изповядвате на 50000 + 15000 неустойки или направо на 65000 - само данъка спестявате.

Уникална питаше, аз също - ако продавачът получи голяма сума за мебелите, уредите, подобренията по друг договор какво правим? Ще трябва ли той да плаща някакъв данък, да пише сумата в годишната декларация, как излиза сметката като я погледниш от тази страна?



Тема Re: Въпросче...нови [re: arrvv]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано20.09.11 13:11



Не знам защо ти непременно обвързваш мебелировката с неустойките. Пишеш си 50 000 в НА, а за 15 000 си сключват отделен договор за продажба на мебели, с всичките му детайли. Ако иска - вградените да ги включи в цената на жилището, ако не иска - да не ги включва. Колкото и да са вградени - могат и да се "разградят".

Моя клиентка продава жилище, ама вградената кухня СИ Я ВЗИМА. Скъпа била и пасвала точно на новото й място...Купувачът може, ако го изгонят от апартамента, да си задържи някакви мебели, които му влизат в 15-те хиляди, и всякакви двруги неща могат да се случат. Мисля, че трябва да са два договора.

Пък и ти знаеш много добре, че въпросите с неустойката са винаги спорни. Когато се прави НА на данъчна оценка и нотариусът вписва като неустойка ЦЯЛАТА разлика, която понякога е драстична, АКО е коректен - ще предупреди, че ако се стигне до съд - много вероятно е тази неустойка да не се присъди.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: Въпросче...нови [re: arrvv]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано25.09.11 21:44



И друго.. след като апартаменти могат да се продават на ш. и з., значи нито настилките, нито окачените тавани, нито вградените ел. уреди за трайно прикрепени... Стените и тухлите не мога да си взема, дограмата също, но всичко останало би трябвало да се третира като движимо имущество...

Повярвай ми - и стените, и тухлите, и дограмите можеш да си вземеш по всяко време. Въпрос на желание е да ги направиш отново свободни движими вещи.


Напълно споделям тълкуването на Мира. Неразделна част (трайно прикрепени) от имота са всички онези елементи от обзавеждането, за които са необходими инструменти, умения и донякъде време, за да бъдат отделени от средата, в която са били прикрепени (залепени, заковани, завинтени, зазидани и тн.) , а не просто да потъркаш ръце, да ги вдигнеш и да ги изнесеш през вратата.



Тема Re: Въпросче...нови [re: arrvv]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано25.09.11 21:50



няма как да докажеш, че материалите купени за довършителните работи и мебелите са точно за този апартамент.

Има. Казва се договор.
А фактурите и разписките са във връзка с договора.
Ти сега да не искаш да оставиш вещите лица без хляб?!





Тема Re: Въпросче...нови [re: Ha живo]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано26.09.11 08:45



Напълно споделям тълкуването на Мира. Неразделна част (трайно прикрепени) от имота са всички онези елементи от обзавеждането, за които са необходими инструменти, умения и донякъде време, за да бъдат отделени от средата, в която са били прикрепени (залепени, заковани, завинтени, зазидани и пр)
---------------------------------------------------
И какво, като някой ги тълкува като "трайно прикрепени" (независимо дали е правилно, или не)? Ако не е описано в НА - те НЕ ВЛИЗАТ в цената на жилището и всеки продавач има право "трайно" да си ги "РАЗприкрепи" със съответните инструменти, умения и донякъде време, ако пожелае. Дори още преди ПД. Или между ПД и НА, ако те не са описани в ПД.

Така че - всичко зависи от уговорката между продавач и купувач, независимо дали тя е описана, или е устно направена.

За мен основният въпрос продължава да бъде - дали сумата, получена от продавача за мебели (прикрепени или не) подлежи на някакво данъчно облагане.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re: Въпросче...нови [re: Ha живo]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано26.09.11 11:32



Продажба на панелен апартамент. Секционните шкафчета в кухнята са трайно прикрепени.Продавачът при огледа предупреждава,че ще си ги вземе.
Това би ли трябвало да се отрази на нещо? На цената?Или да се опише в нотариалния акт?



Тема Re: Въпросче...нови [re: dated]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано26.09.11 12:36



Ок, тази или другата седмица ще имам изповядване, и ще питам нотариуса на място.



Тема Re: Въпросче...нови [re: Ha живo]  
Автор arrvv (стихия)
Публикувано26.09.11 12:42



Е, точно това е проблема, че тълкуваш...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.