Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:23 30.04.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Как да си спестим 3% от комисионнатанови  
Автор Hani_G (ентусиаст)
Публикувано22.01.09 10:51



Здравейте,

отварям тази тема, където да дискутираме, как можем да купим или продадем имота си като си спестим комисионната на брокера. Много моля да не се прави излишен спам в темата от страна на брокерите в клуба, те със сигурност си имат достатачно доволни клиенти, които водят нови и не остават никога без работа и комисион.

Тази тема е за хора с по-малки финансови възможности, които няколко хиляди лева за комисионната на брокера, не ги изкарват за половин ден работа и поради това биха желали да намалят цената на жилището, което искат да си купят.

Надявам се всеки, който може да даде практични съвети и да сподели опита си да го направи, така че да си бъдем взаимно полезни.

Успех на всички !!!



Тема Re: Как да си спестим 3% от комисионнатанови [re: Hani_G]  
Автор donald trump (дoбpяka)
Публикувано22.01.09 11:09



Ще ти отговоря без да правя спам и за да научиш основното. Просто трябва комуникация. Трябва да се научите да комуникирате с хората. Играта на прескочи кобила може да доведе до проблемни ситуации, колкото и на много от вас да не ви се вярва. Най-лесно е да обясниш на брокера какви са ти финансовите възможности и да се разберете, защото е много лошо някой да работи, а ти да го прецакаш. Свестни хора има навсякъде, всичко е въпрос на подход. Другият вариант е свърши си сам работата и няма да си задължен на никого.



Тема Re: Как да си спестим 3% от комисионнатанови [re: donald trump]  
Автор Highway to hell (napalmoff )
Публикувано22.01.09 11:21



Комуникация от сорта. Като не искаш няма да ти покажа имота. За същия имот аз имам договор с продавача, да го продавам и показвам на всички заинтересовани, но аз го правя само за тези които ще ми платят комисионна.


Един от начините :

Отиваш на оглед без жена си, срещаш се с продавача, и почваш да се тюхкаш
Пуу, паднала ми е батерията на телефона. Мога ли да се обадя на съпругата от вашия






Тема Re: Как да си спестим 3% от комисионнатанови [re: Highway to hell]  
Автор Hani_G (ентусиаст)
Публикувано22.01.09 11:27



Може пък, жена ми (още нямам, но както и да е) отива, а аз проследявам собственика. Това ми звучи като сценарии на филм.

Доналд Тръмп, малко са свестните брокери, които биха комуникирали (поне до сега, когато пазара беше в еуфория), не съди по себе си за останалите, защото аз имам много лош опит с не един и двама.



Тема Re: Как да си спестим 3% от комисионнатанови [re: Hani_G]  
Автор Highway to hell (napalmoff )
Публикувано22.01.09 11:30



Аз имам лош опит с обсолютно всички. Тук изключвам тази която ми продаде апартамента. Лелите които сега ми продават жилище са уникум. Ако оставя те да ми движат сделката съм мъртав. От както взеха комисионката, ни вест ни кост, вече втора седмица, а нотариата ще заработи на 25.






Тема Re: Как да си спестим 3% от комисионнатанови [re: Hani_G]  
Автор Blake (пристрастен)
Публикувано22.01.09 11:39



При продажба на имот:

1. Пуснете си обявата сами. Ако не можете - платете 10-20 лева на някой, който може. Със сигурност ще ви излезе по-евтино, отколкото да оставите тази работа на агенция за недвижими имоти.

2. Естествено, че веднага ще ви се наобадят поне 10 агенции, не се съгласявайте да ви предлагат имота, защото така според тях автоматично им ставате клиенти, т.е. дължите комисиона.

3. Ако все пак агенция настоява да ви предлага имота, дебело подчертайте, че може да го направи САМО И ЕДИНСТВЕНО ако не ви иска комисиона.

4. Не се връзвайте на примамки от сорта "Имам реални клиенти", "Веднага ще ви го продам" и т.н. Това са брокерски празнодумия, целящи да ви склонят да им станете клиенти, т.е. да ви вземат парите.

5. Ако сте ориентирани в пазара - не се поддавайте на предложенията за цена, предлагани от брокери. Рискувате имота ви да бъде обявен на непродаваеми цени. Ако не сте ориентирани - прегледайте обявите за подобни имоти и преценете за колко можете да предложите вашия. Бъдете реалисти.

6. Ако все пак устоите на напъна и се опазите от агенции, при сключване на евентуална сделка ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си наемете адвокат, работещ в сферата на недвижимите имоти. Със сигурност ще познава законите по-добре от произволен брокер. Адвоката го избирайте ВИЕ, а не купувача, щото може да ви хлъзнат.

При покупка

1. Ако имота се предлага от агенция (което е поне в 99% от случаите), и имота си го намерите вие (в смисъл видели сте обява от сайт, вестник, списание и т.н.) опитайте се да договорите нулева или минимална комисиона от ваша страна - все пак работата по търсенето сте я свършили вие, и тя в никакъв случай не струва няколко хиляди евро.

2. Ако склоните да работите с агенция, внимавайте какъв договор ще ви предложат за подписване - обикновено искат да сключат ексклузивен договор, т.е. те да бъдат единствената агенция, която да ви търси имоти. Сами разбирате, че това сериозно ограничава избора ви от имоти, защото ще ви бъдат предлагани предимно такива, от които брокерът ще вземе комисиона И от другата страна. Освен това, по-наглите агенции предлагат дори и клаузи, че дори и сам да си намерите имот през времето на договора, пак им дължите комисиона. НИКАКВИ ПОДОБНИ РАБОТИ НЕ ПОДПИСВАЙТЕ!!!

3. Ако все пак подпишете договор, внимавайте за уловки и глупости, залегнали в договора. Поинтересувайте се какви гаранции за успешното приключване на сделката дава агенцията, и какви отговорности носи в случай, че предоставените от агенцията документи (за които всъщност уж ви искат пари) всъщност се окажат грешни/неистински/непълни и т.н., което би довело до разваляне на сделката в по-късен етап. Подсигурете се, че няма да бъдете зарязани от агенцията още на предварителен договор.

4. В случай, че не желатете да работите с агенции (правилния избор!) - обезателно си вземете адвокат (естествено разбиращ от НИ) за приключване на сделката.

5. Ако се хванете с агенция, а не желаете да давате грешни пари, след огледа се постарайте да откриете координати на собственика, за да осъществите контакт с него. Удобни начини са например срещи със съседи, посещения в по-късен час (ако собственика живее в имота), и други. Вариант е и да си приготвите нещо като визитки с ваши координати и кратък текст от сорта "обадете ми се ако се интересувате от сделка", които можете да пуснете незабелязано някъде (където собственика ще ги намери) из апартамента, който сте си харесали. Освен всичко друго, добре е да поговорите със съседите за някои подробности около блока/входа - възможно е имота да има проблематични съседи (алкохолици, луди, отглеждащи десетки животни в апартамента си, клошари, наркомани, такива, които не си плащат сметките с години и т.н.).

6. В случай, че си търсите ново строителство, най-голямата грешка е да се свържете с агенция - е тогава всичките пари, които ще вземе агенцията, отиват нахалост, защото дефекто агенцията само ще ви заведе на оглед и ще ви свърже със строителя. Вместо да се обаждате на агенции, просто обиколете квартала, където търсите имот, на всеки обект има табела с информация кой е строителя, инвеститора и т.н., координати за връзка, както и друга информация за обекта, от сорта кога се очаква завършване и т.н. Добре е също така след като си харесате обект, да потърсите информация за строителя в Интернет - обикновено по форуми и сайтове има достатъчно информация за некоректните фирми, както и за "залежали" с години обекти.
(Тук малка скоба от личен опит: на мен лично няколко различни агенции са ми предлагали строежи, които са особено проблематични, отдавна зарязани, такива, които много трудно или никак не могат да бъдат завършени и др.; чувал съм от тях какви ли не истории, най-цветущата беше "Другата седмица идват от фирма "Василка" да почистят обекта и вземат Акт 16 - тази приказка ми я разправяха 2003 година, а въпросният обект все още няма Акт 16 и скоро няма и да има, щото все още няма вода и канализация до него). Ако си имате и адвокат, занимаващ се с НИ, потърсете и от него някаква информация - все пак не сте първия, който се интересува от имоти, и вероятността адвоката да знае доста за съответния обект (ако е проблематичен), е доста голяма.

7. Ако си харесате имот и се свържете със строителя, пазарете се за цената - особено в момента строителите са склонни на големи намаления, защото имоти дал Господ, а клиентите са кът.

8. Ако ще работите с банка - това ще внесе допълнителна сигурност в сделката - обикновено банките доста добре проверяват за какво си дават парите, и ще ви откажат заема, ако има нещо нередно с имота. Разбира се, брокерите твърдят обратното (че на банките не им пука за вас и имота, който си купувате с техния заем), но това са абсолютни глупости. Особено напоследък.

И последно - никога, ама НИКОГА не се доверявайте на това, което ви говорят брокерите от АНИ - техния интерес се заключава до това да си вземат парите от комисиона (от едината или от двете страни), така че забравете, че защитават интереса ви. Освен това, с малко повече срещи с тях ще се убедите сами какви приказки, фантасмагории и врели-некипели са в състояние да сътворят, само и само да ви склонят да купите даден имот.

Всъщност, сега ще видите реакцията и на самите брокери в отговор на моите писания.

Успех, и Умната!!! Парите са си ваши, но са много и трябва да бъдете внимателни при подобен род сделки. И помнете - един добър адвокат ще ви бъде в пъти по-евтин от една агенция, а също така и ще бъдете в пъти по-сигурни...



Тема Re: Как да си спестим 3% от комисионнатанови [re: Hani_G]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано22.01.09 13:37



Гледам, че непрофесионалистите (като мен) са ме изпреварили изчерпателно с личния си опит, мога да допълня само още някои съвети в наемните отношения - за който се интересува да ми пише на лични


Поздравления за полезната тема!

Редактирано от fortuna_ на 22.01.09 13:37.



Тема Re: Как да си спестим 3% от комисионнатанови [re: Hani_G]  
Автор arrvv (непозната)
Публикувано22.01.09 14:13



Тук точно грешиш. Значи аз смятам че ако кажеш цялата истина на брокера, винаги ще има компромис, но разбери нас това което най-много ни нервира и обижда, е че има нечестност в отношенията. Веднага казвам аз те водя на оглед харесва ти имота а ти просто ни прескачаш и се свързваш със собственика. Не е ли по-лесно да кажеш ей имам толкова пари, не ми достигат за вашата комисионна може ли да направим нещо. Аз незнам защо в този форум ни изкарахте едва ли не за едни 1000 Е сме способни на всичко в лошия смисъл. Другото което не разбирате че ние се борим за доволни клиенти, защото от теб мога да не спечеля нищо, но ако останеш доволен ти ще си ми живата реклама за други хора, твои познати и т.н. но разбери компромиса е едно а това да стане практика е друго. Едно е да не пожеш да си позволиш, а друго е да не искаш да платиш... просто има разлика нали???

Никога не е късно да станеш за смях...



Тема Re: Как да си спестим 3% от комисионнатанови [re: arrvv]  
Автор Blake (пристрастен)
Публикувано22.01.09 14:18



четейки доводите ти ахаааа да се съглася... но веднага намирам някои неща за коментиране.

Не е ли по-лесно да кажеш ей имам толкова пари, не ми достигат за вашата комисионна може ли да направим нещо

Това става, но в последните няколко месеца. Преди година най-вероятния отговор, който щях да получа е "ми гледай си работата, освен тебе още 10 човека чакат за тоя апартамент". Признай си, моля те...

Едно е да не можеш да си позволиш, а друго е да не искаш да платиш...

В духа на горното, биха ми отговорили "айде бе, има 100000 за апартамент, и му се свидят някакви си 3000". Нали. Е, сега вече положението е друго. Май.

за едни 1000 Е

Виждам, че продължава да ти е трудно да възприемеш "едните 1000 евро" като половингодишната заплата на средностатистическия българин, които ти с лекота усвояваш за няколко 30-минутни срещи между вас двамата...



Тема Re: Как да си спестим 3% от комисионнатанови [re: Blake]  
Автор spgufi2 (ентусиаст)
Публикувано22.01.09 14:25



Виждам, че продължава да ти е трудно да възприемеш "едните 1000 евро" като половингодишната заплата на средностатистическия българин, които ти с лекота усвояваш за няколко 30-минутни срещи между вас двамата...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ето те Блейк, като казвам, че представа нямаш от нашата работа, ти не ми вярваш ! Докато се стигне до тези 30 минути, знаеш ли колко вода е изтекла ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.