Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:10 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Недвижими имоти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Ж С Кнови  
Автор DarkCat (LightCat)
Публикувано15.03.05 14:41



Искам да Ви питам какво Ви е мнението за така наречените Жилищно-строителни кооперации. Някога в София така са се строили доста сгради. И моят прадядо така е строил, бил е в кооперация с още няколко семейства

Как мислите? има ли бъдеще тази форма? Да кажем, събираме се 10 семейства, учредяваме кооперация, теглим кредит от банка който се усвоява на етапи, закупуваме парцел, проектираме, строим и си имаме жилища. м? как Ви звучи?

това не е предложение, просто ми е интересно как го намирате като идея. и се чудя как би било

ако някой има съвременен опит, моля да сподели



Тема Re: Ж С Кнови [re: DarkCat]  
Автор BobyB (член)
Публикувано15.03.05 15:04



Нужни са поне 7 семейства. Въпроса е да се разберат и да няма разправии по пътя...
Не е задължително и да е ЖСК. Може и да са само 2 семейства, договарят се, купуват парцел, строят и си разпределят идеални части.



Тема Re: Ж С Кнови [re: BobyB]  
Автор DarkCat ()
Публикувано15.03.05 15:13



това ако се строи къща ще стане с 2 семейства

но ако например се търси парцел в градската зона, където строителството е високо и по план е за блок на 5 етажа само с 2 семейства няма да стане. пък да не говорим че цената на земята е висока.

но така би могло да се построи нещо хубаво, качествено, с нормална височина, с хубава дограма, с хубави инсталации. без кули и ужасни мезонети

само въпроса с разбирателството..... 7 семейства х 2 души плюс многознайници рода = хаос



Тема Re: Ж С Кнови [re: DarkCat]  
Автор Pichaga (завеян)
Публикувано15.03.05 16:58



Прочети си Закона за жилищностроителните кооперации
от опита ми-само проблеми имат и то стари такива от 90-те
наскоро не съм чул някой да учредява и да строи тепърва
и орташката работа.....особено пък строителна



Тема Re: Ж С Кнови [re: Pichaga]  
Автор DarkCat ()
Публикувано15.03.05 17:02



а то си има закон....незнаех

ще прочета, благодаря за инфото



Тема Re: Ж С Кнови [re: DarkCat]  
Автор BobyB (член)
Публикувано15.03.05 17:12



Да има си - то там пише че минимума за учредяване на ЖСК е 7 семейства. Но ако си решила да строиш, защо просто не си вземеш парцел до София и да си построиш къща?



Тема Re: Ж С Кнови [re: BobyB]  
Автор DarkCat ()
Публикувано15.03.05 18:26



къщите са хубаво нещо, но са определено неудобни ако са около София. или трябва да имаме щатен шофьор заради децата и ще пътуваме много за работа, и като тръгнем да излизаме вечер....

затова в града е по-добре, осоено кварталите в близост до центъра

а мераклии за 2 къщи на 1 парцел ...незнам, не съм питала, трява да го мислим довечера...но пак остава въпроса с придвижването. не искам да пътуваме по 1 час за работа



Тема Re: Ж С Кнови [re: DarkCat]  
Автор БoEB ()
Публикувано15.03.05 18:44






Дали има бъдеще - незнам. Повечето съкооператори които познавам, не си говорят и са сърдити. Последните проблеми бяха около покачване цените на строителните материали в средата на 90-те години, или ниските етажи почти завършени, а за последните парите не стигат. ЖСК е юридическо лице и ако кандидатства за кредит, интересно какви обезпечения ще предложи. Поне на този етап не ми се вижда приложимо.

Не можеш да избягаш...от себе си!

Тема Re: Ж С Кнови [re: DarkCat]  
Автор BobyB (член)
Публикувано16.03.05 09:09



Това че селата наоколо били труднодостъпни е генерализиране, което отдавна не е валидно. Просто мнозинството е приело че е така и не се замисля. И добре че е така, че ако всичките се бяха втурнали, парцелите щяха да са наистина гигантски проблем
В действителност нещата стоят съвсем другояче. Повечето села край София са на същото време с кола до центъра колкото от който и да е краен квартал. Селото обикновено е на 5-10 км от входа на града, разстояние което се минава за 5 мин. 80% от времето се губи дори не за да се стигне до града и да се пресече, а само за да се пресече центъра. Аз лично пътувам около 25-30 мин всеки ден от Обеля където живея сега до Лозенец където е училището на дъщеря ми. От тия 30 мин, 10 мин ми отнема за да стигна центъра, другите 20 мин са за да го пресека до другата страна където е Лозенец, нищо че разстоянието е само 3-4 км в тази част срещу 8-10 км за Обеля - център.
Ако живеех в село Лозен например което е от към тази страна на центъра където е въпросното училище и офиса ми, аз щях да пътувам само 15 мин, независимо че разстоянието е по-голямо... Офиса на жена ми пък е точно от "моята" страна на центъра, там където се канят да правят ситито и дотам реално пътуваме 10-на мин. Ако ние живеехме в центъра там където ми е офиса, т.е. до стадиона Васил Левски, щяхме да пътуваме повече време до нейния офис, въпреки че на пръв поглед и ние сме в центъра и нейния офис е "пак там".
А от парцела дето си взех във Волуяк, реално пътя ми се удължава само с 4-5 минути въпреки че е на още 5 км. след Обеля.
Основния фактор, който определя продължителността на едно пътуване в София е центъра - дали се налага да влезеш в него или да го пресечеш, не разстоянието. Затова ако някой ден направят обиколна магистрала на центъра това драстично ще промени всички времена на пътуване и няма да има толкова задръствания...
Що се отнася до транспорта, моите съседи на Волуяк пътуват до центъра с градския транспорт за толкова време колкото на мен с кола ми отнема да стигна от Обеля пак до центъра . Просто автобуса пътува от Волуяк то метростанцията в Обеля за 10-15 мин (няма нито един светофар, разстоянието е 5 км и спирките са малко), а метрото ги закарва за още 15 мин до съдебната палата. В момента в който метрото излезе на стадиона, и аз ще зарежа колата и ще ползвам само метрото. Тия задръствания стават все повече и засега не виждам да се прави нещо реално за преодоляването им....



Тема мястото за живеененови [re: BobyB]  
Автор DarkCat ()
Публикувано16.03.05 10:00



аз не генерализирам, станала съм мързелива тъй като живеем до НДК в момента и просто ни е удобно - и за работа, и за детски градини и ясли, за странични занимания на децата, големия син ходи сам на училище с тролея. много много не си ползваме колите. добре е. но колко е мръсно, не е истина просто....

а София е като на кръгове, проблема за движение с кола наистина е центъра. много мислим за къща извън града, само че на малко места ни харесва, т.е. почти никъде не ни харесва. искаме хубави пътища, да е хубава обстановката, да е чисто, да има удобен транспорт за да могат децата да ходят сами на училище и да се прибират сами, както и на разни извънкласни занимания.

а как е там където сте Вие? сега ще поразгледам из сайтовете за обяви, то ще се радвам и на малко актуална информация от теб.

по принцип варианта с къща най ни устройва защото сме много, но сме в голямо колебание. мда, сложно е




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.