Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:03 17.06.24 
Компютри и Интернет
   >> WEB Дизайн и HTML
*Кратък преглед

Тема www в URLнови  
Автор vens (малко странен)
Публикувано16.01.07 13:34



Не следя особено активно развитието на браузърите, затова не знам точно какво да търся с гугъл и не намирам смислени резултати. Затова задавам въпроса си тук:

Преди време (4-5 години) четох една статия, вкарваща обикновения потребител в час какво е това интернет, www, URL и т.нат. Там обясняваха, че е важно да напишеш домейна на сайта (.com например), и не е задължително да слагаш www-то. Ако браузърът не намери sitename.com, автоматично ще потърси дали съществува www.sitename.com. И помня, че този номер работеше.

Обаче тия дни пробвам тоя номер с IE6 и IE7 и не става. Не ще да търси автоматично www-то. Не открих и такива настройки.

Да не е някаква политика, новините за която съм пропуснал?



Тема Re: www в URLнови [re: vens]  
Автор dimodi (...)
Публикувано16.01.07 14:01



"www" не е задължително, ама не защото браузърът го търси автоматично, ако не го сложиш, ами защото така се настройват DNS-ите - да пращат заявки към doman.com и www.domain.com на едно и също място (едно и също IP) и сайтът ти се отваря и по двата начина. В случаите когато този сценарий не сработва, значи настройките са неправилни.

Иначе "http://" не е задължително, защото се подразбира от браузъра, ако липсва, винаги си го слага.

И още нещо, за който не знае - в Internet Explorer и Firefox ако напишете в адрес бара domain и натиснете Ctrl + Enter, автоматично ще се добавят www и .com. Под Firefox с Shift + Enter се добавят www и net.





Тема Re: www в URLнови [re: dimodi]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано16.01.07 14:47



Абе попадал съм на сайтове, при които domain.com и www.domain.com са съвсем различни сайтове. Сега нямам под ръка линкове, ама има такива.
Щото пиша snimka.bg и браузърът ми дава "е па нема такава страница у нето" и хич не се сеща да пробва www.snimka.bg.
А едно време се сещаше, та се питам откъде идва това.



Тема Re: www в URLнови [re: vens]  
Автор ghs (v.2)
Публикувано16.01.07 15:06



на мен на работа ми става това, тъй като връзката ми минава през прокси и то явно е глупаво и ако не сложиш ввв в началото, почва да плаче и не отваря страницата.

П.П. не вярвам да е от това, но...

Както каза Димоди, зависи от настройктие на ДНС.

И както каза ти: del.icio.us и www.icio.us

Редактирано от ghs на 16.01.07 15:08.



Тема Re: www в URLнови [re: vens]  
Автор Cloxy (Информатик)
Публикувано21.01.07 13:25



Зависи от настройките на Apache-то на сървъра. Браузърът няма право да слага www отпред, защото това е съвсем друг сайт вече. Тоест версията с www се явява под-домейн. За да се приема за един сайт, трябва сървъра или по-точно сървърния скрипт да каже на браузъра, че domain.com и www.domain.com са едно и също или да направи редирект с грешка 301 от единия към другия.

<a href="http://www.cloxy.com/">

</a>

Редактирано от Cloxy на 21.01.07 13:27.



Тема Re: www в URL [re: Cloxy]  
Автор vens (малко странен)
Публикувано22.01.07 12:04



Май не ми разбирате въпроса


Искам да кажа, че предишните версии на IE, като не може да открие страница site.com, автоматично пробва дали пък няма да открие www.site.com.
Не съм 100% сигурен, ама май пробваше и други вариации: site.net, site.org

Както и да е - вече не го прави, а като гледам, няма и настройки за това.
Мерси за отговорите!



Тема Re: www в URLнови [re: vens]  
Автор Ubuntu Man ((у)Човечен)
Публикувано04.09.10 18:11



Вероятно защото са твърде много сайтовете и поради това ABC.com и www.ABC.org да са два различни сайта, а някак си не е редно единия сайт да е с предимство пред другия. Всъщност има си търсачки за тази цел.
(Гугъл е доста напред с материала по търсенето, че отговорите на въпроси от този род вече са част от минималната компютърна грамотност...)



Тема Re: www в URLнови [re: vens]  
Автор Triglav Zmei (gorianin)
Публикувано13.09.10 16:54



IE не е търсачка и не търси сайтове. когато напишеш URL без www отпред или отиваш на съответния адрес или те препраща на същия домейн, но вече с www отпред, според това какви са настройките на Apache или който там уеб сървър ползва сайта, както обясни Cloxy. Тоест ако преди си влизал в www.abv.bg само като напишеш abv.bg, а сега вече не можеш, това означава че са сменени настройките на уеб сървъра, а не на IE.



Тема Re: www в URLнови [re: Triglav Zmei]  
Автор Toдop Шoпoв (шофьор)
Публикувано17.09.10 14:56



Много добро обяснение, но някои много бавно загряват.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.