Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:03 20.06.24 
Компютри и Интернет
   >> WEB Дизайн и HTML
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема за буквите, не от черноризец храбър, но...нови  
Автор БaбaИлиицa (дето е баба)
Публикувано05.02.02 01:21



Ситуацията е следната: имам текст на български език, ама онзи от преди езиковата реформа в началото на 20 век. Т.е. в текста има много (ама наистина много на брой) букви от стария български. Всъщност буквите са две, но се повтарят много пъти!

Проблема е: не мога да ги накарам да се визуализират в интернет. Едната буква прилича на Ж, но има чертичка отгоре, а другата прилича на Ь, обаче е пресечена с хоризонтална линия. Имам двете букви на специално за целта спретнат TTF шрифт.

Има ли начин да се пълнат тия букви в текста за HTML страница, без да е необходимо юзъра да даунлоудва и инсталира шрифта? Например някое решение от сорта на & #2312;... или нещо друго?

Предварително да спомена, че текста трябва да бъде точно така, както е- не може да се преработва на новобългарски!

Обмислил съм варианта, текста да бъде текст, а двете букви картинки- питам за други решения?

Предварително благодаря!

Баба...

Това не е просто гениално, това е гениално просто...


Тема Re: за буквите, не от черноризец храбър, но...нови [re: БaбaИлиицa]  
Автор pro_O1 (специален)
Публикувано05.02.02 09:51



честно казано се съмнявам дори някой създател на кирилица да се е сетил за подобно нещо... ;-/

| pro_01
|



Тема Re: за буквите, не от черноризец храбър, но...нови [re: pro_O1]  
Авторcss (Нерегистриран)
Публикувано05.02.02 10:30



ami ne mi se e sluchvalo da pisha na takava kirilica , ili glagolica - az ne znam, ama probvai s flash i mu dai da embedne fonta. malko po-goliamo shte stane ama moje da opitash. ;)



Тема Re: за буквите, не от черноризец храбър, но...нови [re: pro_O1]  
Автор БaбaИлиицa (дето е баба)
Публикувано05.02.02 13:25



Ми чичковцети Кирил и Методи и бат Климента сигурно не са планирали че един ден ще има интернет и ще има голям проблем с кирилицата и енкодингите, нито че 44г. ще дойдат комунистите и ще проведат езикова реформа... Обаче аз живея сега... Имаше преди време някаква тема за шрифтов формат (различен от TTF- Open Type Fonts)... който е малък- 10-15 к и нямал проблеми... Но доколкото знам, то бачкало само на нови експлоръри...

Някой да знае софт за правене на такива шрифтове? Нещо си Weft!

Баба...

Mshauri baba kwanza, което на суахили означава: посъветвай се с баща си...


Тема Re: за буквите, не от черноризец храбър, но...нови [re: css]  
Автор БaбaИлиицa (дето е баба)
Публикувано05.02.02 13:32



Ами мисля, че не е рационално:

1. Текста е доста- около 40 печатни страници...
2. Предназначен е за хора, които обикновено не са си инсталирали Flash player, защото в интернет търсят само текстове...
3. Не работя с Flash... Не че е нещо супер сложно, ама никога не съм го използвал и все ми е една тъмна индия...

Баба...

P.S. а нямаше ли някаква цака да се ембедне TTF шрифта в CSS кода и да се тегли от потребителя, защото той всъщност не е толкова голям ~ 15-20 к... съдържа само необходимите букви от кирилицата + двете специални!

Баба...

Mshauri baba kwanza, което на суахили означава: посъветвай се с баща си...


Тема Re: за буквите, не от черноризец храбър, но...нови [re: БaбaИлиицa]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано05.02.02 13:48



babich ti hubu sha namerish font ili nachin da embed-nesh takav...
ama kazvash po-gore, che orata deto sha go polzvat tva rabotiat predimno s textove...
koeto znachi che moje bi shte izpolzvat search engines da tarsiat tezi vaprosnite textove na (staro) bulgarski... ta mnogo mi e interesno kak shte vavedat v search-poleto duma koyato sadarja vaprosnite konfliktni bukvi, i kak adjeba tarsachkata shte im izkara (saotvetnia) result???

Just a genius




Тема Re: за буквите, не от черноризец храбър, но...нови [re: Blake]  
Автор БaбaИлиицa (дето е баба)
Публикувано05.02.02 13:58



А бе трудно ми е да ти обясня, обаче ще се пробвам: текста е научна литература, от 1922г. е и се отнася до създаването на общините и реорганизирането на управлението в България- преминаване от централно към местно самоуправление. Понеже е специфичен научен текст- трябва да бъде в оригиналния си вид, а той е малко странен... Ресурса теоретически не е предназначен за търсачки- заинтересуваните ще бъдат уведомени по най класическия начин (по телефона) до най-крайния случай- с e-mail, за съществуването на този текст. С други думи текста не е предназначен за търсачките! Освен това, ако все някой търси- търсачката ще ми е иднексирала META description и keywords, където няма да има въпросните символи, и ще има достатъчно ключове думи за намиране на текста... Та това ми е мисълта...

И все пак- някой може ли да каже кода за CSS, с който се ембедва шрифтовия файл... Сигурно го имам някъде, ама не го намерих... Ако става и с DW- може и от там да кажете как става!

Баба...

Mshauri baba kwanza, което на суахили означава: посъветвай се с баща си...

В момента буквите са на местата на ы и э, обаче понеже се изговарят като e/я и а/ъ- променливи са... мисля да ги разположа на местата на латинските e и a... Целта е, ако не се даунлоудне шрифта, текста да придобие що годе вид подходящ за четене...

Например вместо сыщността ще виждат сащността а нормалното е същността... На мястото на ы/а/ъ има една такава буква Ж, ама с хоризонтална линия отгоре!

Баба...

Редактирано от БaбaИлиицa на 05.02.02 14:02.



Тема Re: за буквите, не от черноризец храбър, но...нови [re: БaбaИлиицa]  
Авторohu-bohu (Нерегистриран)
Публикувано05.02.02 14:14



nachi s ळ... niaa da stane, twa e koda za UNICODE simwol
iskreno me symniawam niakoi da e dobawil w unicode takiwa nesta
no wse pak mojesh da se probwash da namerish niakoi simwol koito da prilicha na tia deto ti triaat - www.unicode.org



Тема Re: за буквите, не от черноризец храбър, но...нови [re: ohu-bohu]  
Автор evgord ()
Публикувано05.02.02 14:34



За тази цел си има PDF формат, който със сигурност може да бъде прочетен на каква да е машина. Google, например, търси и такива файлове. Най-добре е да опишеш вида на тектовия документ и да приложиш връзка към PDF-a.

Ако все пак искаш да го визуализираш в IE, чрез WEFT, можеш да направиш следното: Взимаш, да кажем, Times New Roman, пускаш си някоя програмка за правене на шрифтове (

) и прибавяш (дорисуваш) споменатите две букви. След като си направиш необходимия TTF шрифт, го преобразуваш и вмъкваш с WEFT.



Тема Re: за буквите, не от черноризец храбър, но... [re: БaбaИлиицa]  
Автор prinyo ()
Публикувано05.02.02 14:54



For example, here the font 'Robson Celtic' is defined and referenced in a style sheet contained in an HTML document.

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN">
<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Font test</TITLE>
<STYLE TYPE="text/css" MEDIA="screen, print">
@font-face {
font-family: "Robson Celtic";
src: url("http://site/fonts/rob-celt")
}
H1 { font-family: "Robson Celtic", serif }
</STYLE>
</HEAD>
<BODY>
<H1> This heading is displayed using Robson Celtic</H1>
</BODY>
</HTML>

The style sheet (in the STYLE element) contains a CSS rule that sets all H1 elements to use the 'Robson Celtic' font family.

A CSS1 implementation will search the client for a font whose family name and other properties match 'Robson Celtic' and, if it fails to find it, will use the UA-specific fallback serif font (which is defined to exist).

A user agent implementing CSS2 will first examine @font-face rules in search of a font description defining 'Robson Celtic'. This example contains a rule that matches. Although this rule doesn't contain much font data, it does have a URI where the font can be retrieved for rendering this document. Downloaded fonts should not be made available to other applications. If no matching @font-face is found, the user agent will attempt the same match as a user agent implementing CSS1.

Note that if the font 'Robson Celtic' had been installed on the client system, this would have caused the UA to add an entry in the font database for the installed copy as described in the section on the font matching algorithm. The installed copy would have been matched before the downloadable font in the example above.






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.