Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:41 08.06.24 
Фен клубове
   >> Хари Потър
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Противоречия в книгите.нови [re: denny]  
Автор the_cursed (анатемосан)
Публикувано19.09.08 14:56



Щом си преводачка, защо не помогнеш на момчето което се беше захванало да превежда 8-мата книга (докат си нямаш р-та де

)?

До колкото разбрах, Абърфорд Дъмбълдор не е от най-способните магьосници а и той умее Патронус-а.

Правилно си разбрала за отварата на Лупин - не предотвратява преобразуването, но казват, че е ходил там за да може да буйства без да нарани никого. За това къщата се казва "на крясъците", защото са се чували неговите викове, а като е пил отвара е кротък.

За броя на децата имах предвид, не, че бъркаш нещо, а че има от кого да наследяват учебници...
Разбирай го като 6-тото от децата постъпили в "Хогуортс"!

За доммашните любимци...в писмото е казано, че може да си носиш и предполагам, че са изброени няколко като пример, но не е строго задължително да са точно тези животни.

Това за разбитата уста /да си призная/ не си го спомням.


Скромността краси човека, но истинските мъже не носят никакви украшения

Редактирано от the_cursed на 19.09.08 15:01.



Тема Re: Противоречия в книгите.нови [re: the_cursed]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано19.09.08 17:41



Бих ти помогнала с удоволствие, само че в момента съм доста заета. Откъде я намери? Докъде си с превода?
Успокои ме, че не съм се объркала за отварата - тъкмо си мислех, че ме хваща склерозата вече, пък не съм в дълбока старост.
За животните - мисля, че трябваше да се избира между тези трите, без други варианти, и този плъх наистина ме смущава.
Това с разбитата уста - не ми се търси точно сега въпросният откъс, но беше по време на една тренировка, Рон нещо не се беше нацелил както трябва и разби устата на Демелза Робинс.
Пак се замислих за Патронусите и стигнах до извода, че ако аз имах такъв, сто на сто щеше да е котка. Ама дали щеше да ме опази от нещо...





Тема Re: Противоречия в книгите.нови [re: denny]  
Автор the_cursed (анатемосан)
Публикувано19.09.08 22:28



Неее! Не я превеждам аз. Има една тема в този клуб " "Джеймс Потър и ...(нещо си там)" " - тя е 6-тата по ред в списъка с темите. Виж я! Човека е превел само пролога за сега. Дано не се е отказал, че го прочвтох и ми стана интересно.
А в темата " "Harry Potter and ...(нещо си там)" " имаше линк към интервю с автора на 8-ммата кнъга за Българските читатели (тя не е от Роулинг).
Това име - Демелза Робинс ми е познато от някъде, но не е от отбора по куидич!
Аз съм пълна откачалка на тема магия и моят патронус е с формата на лицето на Волдемор с тази разлика, че очите му са черни а на Томи са червени.
Иначе той (патронуса) гони само дименторите. Заклинанието за покровител не беше ли "протего"?

Скромността краси човека, но истинските мъже не носят никакви украшения!

Тема Re: Противоречия в книгите.нови [re: the_cursed]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано20.09.08 12:23



Ясно, ще видя темата.
Демелза Робинс е точно от куидичния отбор, нали в шестата книга Хари стана капитан на отбора и трябваше да проведе пробите за попълване на отбора. Та ето тия въпросната Демелза: ..."вече си беш намерил три гончийки: Кейти Бел след блестящо представяне се завърна в отбора, един нов талант на име Демелза Робинс, която притежаваше рядко умение да се изплъзва от блъджърите"... Не го приемай като заяждане, но аз рядко казвам неща, в които не съм сигурна.
Ти откъде разбра какъв ти е патронуса? Ако е от някой сайт, дай линка, искам и аз да разбера за себе си, въпреки че сериозно подозирам, че е котка.
Почти съм сигурна, че патронесът не служи само за прогонване на дименторите. Това просто си е положителна сила, състояща се от какво-там-беше, че не ми се рови сега в книгите, която си пази съответния човек. "Протего" е защитно заклинание, което няма нищо общо с патронуса - то издига нещо като защитна стена между теб и противника ти. Заклинанието за покровител е "експекто патронум", което в превод от развален латински

означава точно това - "очаквам покровител".



Тема Re: Противоречия в книгите.нови [re: denny]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано20.09.08 12:51



Аз предполагам, че моят патронус е маймуна.

Мисля, че тези патронуси са свързани с личността на човека или с нещо много съкровено за него. Поне формата им.


I believe

Тема Re: Противоречия в книгите.нови [re: Naia]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано20.09.08 13:22



И аз смятам, че точно от това зависи видът и формата на патронуса, а има и достатъчно моменти от книгите, които го доказват - патронусът на Хари, този на Снейп... Аз затова казах, че моят вероятно ще е котка, нали си имам два броя вкъщи и на едното зверче съм му "личен човек", друг е въпросът точно колко ще ме опази. Ех, колко хубаво щеше да бъде, ако наистина имаше такова нещо като патронуси и човек можеше да ги призовава... мечтииии, мечтииии...

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от denny на 20.09.08 13:23.</EM></FONT></P>

Редактирано от denny на 20.09.08 13:24.



Тема Re: Противоречия в книгите.нови [re: denny]  
Автор the_cursed (анатемосан)
Публикувано20.09.08 14:05



Мдаааа! Първата книга която прочетох от поредицата беше 6-тата. Тя ми попадна случайно. После докато намеря другите, междувременно прочетох доста други книги, а и беше преди около 2г. и съм я позабравил.
Сега направих справка:
Демелза е често споменавана (нз как съм я забравил), намерих и случката с разбитата й уста.
Наистина наричат "Патронус"-а покровител - Хари питаше Лупин, на коледа, защо покровителят на Тонкс се е променил. А на "Протего" казват - защитник (хари го прави на Снейп в часа по "Защита с/у...".

От къде знам какъв ми е патронуса ли? Нали ти казах, че съм пълна откачалка на тази тема. Въобразявам си, че съм го правил наистина (не е като фантазия и нагаждане на ситуацията по мой вкус, а мислите в главата ми изплуват като съвсем ясен спомен). Дори знам точно как изглеждат всички герои от книгата.


Не ми казввайй, че съм луд! Знам си го и без това.
Не е задължително патронуса да е животно (такива примери са дадени за да е по-интересно на децата). А че формата е според нещо, отпечатало се в душата на човека, си е така.
Патронуса е предимно за гонене на диментори (поне в книгата не забелязах да се прилага за друго).
Ако искаш да се позабавляваш с болният ми мозък, мога да ти изнеса лекция как работи магията!

Скромността краси човека, но истинските мъже не носят никакви украшения!

Тема Re: Противоречия в книгите.нови [re: the_cursed]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано20.09.08 14:46



Не си луд! Или по-право не си сам

На мен това ми се е случвало с 2 истории. С Хари Потър още не е, но винаги има надижда
Иначе, подобно съпреживяване и вживяване в историята е характерно за много добре изградините, литературно или кино светове. Аз, като дете, вярвах че Люк Скайуокър, наистина е някъде там, в една далечна глактика... Сякаш имам осезаеми спомени от онова място. Такива са и спомените ми от "Седморката на Блейк" - стар сериал, от моето детство. Скоро го гледах отново и се оказа, че помня всеки момент... Все едно самата аз съм се разхождала в онзи кораб...
От Хари Потър по този начин усетих само Лупин. Малко участва в историята, но е силен герой. Почувствах го като близък, познат човек. Все едно вече съв го виждала някъде.
Е, това явно е до писателско майсторство и читателско въображение!


I believe

Тема Re: Противоречия в книгите.нови [re: Naia]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано20.09.08 15:07



Честно казано, май в нито една книга от поредицата за ХП не съм се вживявала чак толкова. Да, наистина си изградих лично отношение към героите, харесвах Лупин, също и Сириус, мразех Ъмбридж, мразех също и Снейп /добре де, знам, че "си изкупи греховете" в последната книга, но ме дразнеше и поведението му като учител - имала съм подобен преподавател и мога да кажа, че усещането някой да се държи така с теб не е от най-приятните. Но сега си давам сметка, че така и не се вживях истински в историята, до степен да имам чувството, че това се случва с мен. Това съм го изпитвала с други книги, които нямат нищо общо с фентъзито и фантастиката... но това е вече една друга тема.



Тема Re: Противоречия в книгите.нови [re: denny]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано20.09.08 15:16



Да, в историята на Потър и аз не се вживях така. Само Лупин ми "излезе от контекста"

Иначе и при мен няма фентъзи в което толкова да се "внедря"... Фантастиката явно ми допада малко повече. Има една книга на Дилов - баща, "Пътят на Икар" - там направо съм си у дома.


I believe


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.