Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:14 09.06.24 
Фен клубове
   >> Хари Потър
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Малко off: само да си пробвам новия подписнови [re: the_cursed]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано24.09.08 09:33



Наистина е доста грамдно, ще търся друга картинка. Ще намеря текста и ще го напиша, но по-късно.

Колкото за "Котешката повест"... ами... бих казала, че прочитането е задължително и наложително, а непрочитането - строго осъдително, с отнемане на точки от нарушителите. Който я прочете, получава автограф от котарака Геле /Джеси е стеснителен и не дава автографи/.





Тема Re: Малко off: само да си пробвам новия подписнови [re: denny]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано24.09.08 09:43



Имам си още по-нов подпис...



Тема Re: Малко off: само да си пробвам новия подписнови [re: denny]  
Автор the_cursed (анатемосан)
Публикувано24.09.08 16:09



Ти около тия "подписи" забрави за темата!


То и аз де! Посследно беше нещо за очилата на Хари май.
Нищо им няма - въобще не му пречат за каквото и да било.
На мен ми е чудно, след като г-н Уизли поправи очилата на Хари и те станаха като чисто нови (при първото пътуване на Хари през камините, когато сбърка решетките и излезе на ул."Мракон-али"), защо не пазаруват от магазин "ненужни вещи" и по същия начин да си ги поправят? И изобщо защо съществува такъв магазин, след като магьосниците могат да си поправят всичко повредено?

Скромността краси човека, но истинските мъже не носят никакви украшения!

Тема Противоречия, свързани с календаранови [re: the_cursed]  
Автор RemusLupin (върколак)
Публикувано24.09.08 18:18



Ето някои противоречия, свързани с календара:

1. Има множество несъответствия между ден и дата. "Философският камък" започва със събитията на 1 ноември, вторник, 1 година след раждането на Хари. Доколкото се смята, че Хари е роден на 31 юли 1980 г. (датирано според датата на смъртта на Почтибезглавия Ник - 1492, и 500-годишнината от нея във втори курс), това трябва да е било 1981 г. Тогава обаче 1 ноември е бил в неделя. В "Затворникът от Азкабан" проф. Трелони предсказва на Лавендър нещастие на 16 октомври, петък, докато този ден е бил всъщност в събота. В "Огненият бокал" учебната година в четвърти курс в "Хогуортс" започва в понеделник, 2 септември. 2 септември 1994 обаче не е бил в понеделник, а в петък. В същата книга Огненият бокал избира Хари в събота, на Вси светии. Обаче 31 октомври 1994 не е бил в събота, а в понеделник. Денят на първото изпитание, 24 ноември 1994, е бил четвъртък, докато в книгата е вторник; на второто - 24 февруари 1995 - е бил петък, докато в книгата е вторник или сряда. Учебната година в пети курс според "Орденът на феникса" започва в понеделник, 2 септември 1995, а тази дата се пада всъщност в събота, и т.н.

2. Смята се, че Николас Фламел, който е историческа личност (негова е най-старата запазена къща в Париж), е роден през 1330 г. и е починал през 1418. Във "Философският камък" (1991) Хърмаяни чете от една книга, че Фламел е празнувал 665-тия си рожден ден "през миналата година" (т.е., 1990 или по-рано), което значи, че той е роден не по-късно от 1325 г.

3. В "Нечистокръвния принц" Фъдж се среща с английския министър-председател през лятото на 1996 г. Тогава такъв е бил Джон Мейджър, а негов предшественик - Маргарет Татчър (на този пост от 1979 до 1990 г.), за която Фъдж казва: "ТОЙ се опита да ме изхвърли през прозореца". Доста невероятно е тази среща да е станала преди 1979.



Тема Re: Малко off: само да си пробвам новия подписнови [re: the_cursed]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано24.09.08 18:25



Наистина интересен въпрос.
Да си кажа честно, изобщо не се бях замисляла за това. Защо, наистина? Може би съществува просто за да могат хората да се отърват от нещата, които вече не искат - на кого, например, е притбявала онази книга с разкази за префекти от "Хогуортс", в която се беше зачел Пърси? А защо не купуват оттам разни неща и да ги поправят - е, това го правят такива щури като Артър Уизли

, другите сигурно си пазят магическите способности за по-възвишени неща.



Тема Re: Противоречия, свързани с календаранови [re: RemusLupin]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано24.09.08 18:53



Какви подробности помнят хората... Изобщо нямаше и през ум да ми мине да сравнявам дните и датите. Но пък ми хрумна нещо друго - забелязвате ли колко важна е в поредицата датата 31 октомври?

1. 31 октомври 1981 - умират родителите на Хари
2. 31 октомври... еди-коя си година - обезглавяването на Почтибезглавия Ник.
3. Пак на 31 октомври през първата година на Хари в "Хогуортс" Куиръл пусна в училището трола.
4. Пак на 31 октомври в третата книга Сириус успя да влезе в кулата на "Грифиндор".

Сигурно има и още, но не се сещам. Добре де, знам каква дата е това, ама не е ли малко прекалено? Де що има ужасия в поредицата, се случва все на 31 октомври...



Тема Re: Противоречия, свързани с календаранови [re: RemusLupin]  
Автор the_cursed (анатемосан)
Публикувано24.09.08 21:38



И на мен не ми е минавало през ум да сравнявам чак толкова подробно датите от книгата с тези от реалността. Само края - "19г. по-късно" ми направи впечатление, че се пада в бъдещето.

Мисля, че Роулинг не е съпоставяла много реалността с книгата.
Също е избягвала да замесва и политиката като това да споменава конкретни имена (в кой филм си видял, президентът - да речем на САЩ- да се казва както се казва действителния президент в момента или поне малко да прилича на него? в повечето случаи се споменава просто като "г-н президент" или има друго име, а за физическа прилика и дума не може да става).
Никoлъс Фламел, предполагам, че го е избрала случайно и не е съпоставяла точните дати (всъщност аз въобще не съм го чувал в реалността де, винаги съм бил слаб по история - кой е той?).

Не се заяждам, но видях, че след ника ти пише "върколак" и се сетих, че по 1 вр. бях мислил за граматиката на тази дума (всъщност това беше още преди и да разбера за съществуването на "ХП").
На всякъде я пишат и изговарят така, но какво е значението й?!
Това е човек, който при пълнолуние се превръща във вълк нали?
Корена на думата е "вълк", значи би трябвало да се казва "въЛколак".

Скромността краси човека, но истинските мъже не носят никакви украшения!



Тема Re: Малко off: само да си пробвам новия подписнови [re: denny]  
Автор the_cursed (анатемосан)
Публикувано24.09.08 21:58



"другите сигурно си пазят магическите способности за по-възвишени неща. " - те способностите са неизчерпаеми!


Не искат да създават впечатление на бедняци сигурно.

Чудно, защо Лупин (след като е толкова добър магьосник) ходи в стари, износени дрехи като миже да си ги поднови и поправи с магия?!

Във втората книга, имаше едни паяци които се бяха запътили към една пукнатина в стъклото защото ги е страх от базилиска.
Това училище за магия ли е, или мъгълска детска градина?! Нали всички са магьосници, няма ли кой да поправи пукнатото стъкло (толкова често се споменава заклинанието "репаро")?
Също и за почистването. Филч казва на Хари "За теб е "просто "малко кал" а за мен е 2 часа търкане" (цитата е по памет). За що трябва да търка 2ч. (нищо, че е безмощен)? Не може ли просто да помоли когото и да е или да накара ученикът който е изцапал, с едно небрежно махване с пръчката да почисти?
И други такива случаи има, но не ми се пише (напр. смениха вратата на У(Ъ)мбридж след като метлите излязоха през нея. защо не я поправиха с магия?).

Скромността краси човека, но истинските мъже не носят никакви украшения!

Тема Re: Противоречия, свързани с календаранови [re: the_cursed]  
Автор RemusLupin (върколак)
Публикувано24.09.08 22:38



Да, епилогът се пада през 2017 г., но вероятно авторката е смятала (и с основание, според мен) че и след тая дата книгата ще се чете и вече няма да се отнася за бъдещето.

За Фламел не съм съгласен. Това, че разликата е само 5 години от 700 изтекли, явно показва, че Роулинг много добре е знаела, кой е и кога е живял. Относно Фламел:



Освен "върколак" наистина се употребява и "вълколак". Тук въпросът е по-сложен, защото върколаците (вълколаците) са персонаж от славянската митология, известни също сред съседите гърци и румънци, докато оригиналът на Роулинг (werewolf) е понятие, което, макар и много близко по значение, покрива по-широк ареал на разпространение на легенди, които имат известни географски обусловени отличия:





Тема Re: Противоречия, свързани с календаранови [re: RemusLupin]  
Автор the_cursed (анатемосан)
Публикувано24.09.08 23:51



Твоят линк не ме устрои, защото не чаткам англ., но виж аз какво открих за

!

Скромността краси човека, но истинските мъже не носят никакви украшения!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.