Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:13 27.04.24 
Фен клубове
   >> Хари Потър
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема пак дъвчат ХПнови  
Автор cвeтпeн (разсъждаващ)
Публикувано04.01.08 15:58



Професорът от Московската духовна академия ,дякон Андрей Кураев, изрази недоумение по повод на това, че детският роман за Хари Потър намира все-по-голяма аудитория от възрастни, които по негово мнение, би трябвало да се увличат от по-сложна, по нагово мнение, литература.
“За мен е странно, че тази детска книжка има съвсем не детска аудитория.За децата тази книжка е ,въпреки всичко, твърде дебела и сложна, а за възрастните е точно по размера на масовия интелект.”-заяви той.
Както отбеляза отец Андрей, “онези, които биха могли да четат Кафка, Достоевски или Сартър, сега са заседнали на “Хари Потър”” и това е “свидетелство за културната деградация на обществото.” “когато в света на възрастните книга номер едно става детска приказка, това означава едно от двете-това може да бъде сведетелство за евангелското просветление на народната дълбина.
ОБАЧЕ, по другите признаци аз не мога да поставя такава оценка на нашия съвременен социум.Знаи, това е признак че само детските книжки са ни по вкуса, ние все още ги разбираме”-констатира отец Андрей
По неговите думи, той сямият чете повече църковна литература, а също-историческа, философска, голям е обумът на професионално необходимата литература.
В същото време, отец Андрей призна, че последното художествено произведение, което е прочел, е седмият том на “Хари Потър”

http://redirect.subscribe.ru/religion.sedmica,15663/20080103114929/t1/m6051116/-/www.radonezh.ru
Аз лично, приемат това като обида за самия себе си и за всички възрастни, които чатат прекрасния роман. нека всеки си каже мнението-приказка ли е "Хари Потър" и как го възприеват те.



Тема Re: пак дъвчат ХПнови [re: cвeтпeн]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано04.01.08 18:10



Ами, аз също го приемам като обида: според мен книгите за Хари Потър престанаха да бъдат просто детски още от средата на третата книга, а в седмата, честно казано, не намирам почти нищо детско.
Колкото до втория абзац, да ме прощава отец Андрей, но това изказване е най-малкото тесногръдо. Защо трябва четенето на Кафка, Достоевски или Сатрър автоматично да изключва четенето на друга литература? И какво общо има това с възрастта? Аз съм на трийсет, прочела съм доста сериозна литература през живота си /е, признавам, до този момент още не съм стигнала до Кафка и Сартър/, което обаче не ми пречи да харесвам поредицата за Хари Потър, както и приказките като цяло. Не бих казала, че за мет поредицата за Хари Потър е "номер едно", има доста други книги, на съвсем неприказни теми, които държат първенството. Но я харесвам, намерила съм в нея нещо за себе си, и не се смятам за "културно деградирала" само защото тя ми харесва.
С коментара върху предпоследния абзац може би ще повторя донякъде част от вече казаното, но все пак: Не бих казала, че "само детските книжки са ми по вкуса". Чета биографична, документална и историческа литература, заради преводаческата ми работа напоследък прочетох /и преведох/ доста книги, които минават по-скоро за развлекателни.
Колкото до това, че отецът чете предимно "професионална" - тоест, църковна литература - добре, това му влиза в задълженията, но не му дава право на квалификации от рода на цитираните. Макар че, честно казано, подобни квалификации съм чувала и други хора, които не са професионално обвързани с църквата, но са сляпо вярващи, почти фанатици.Лично на мен ми се е случвало дори да ми обясняват каква грешница съм, понеже чета светска литература /бях на 14 и още четях приказки, тъкмо бях прочела първата си сериозна книга/. Чест му прави все пак, че поне е прочел "Хари Потър", преди да прави мъдри изявления.
И последно - според мен "Хари Потър" е нещо много повече от приказка - всъщност никога не съм го възприемала изцяло като такава, дори още от първата книга, която си беше почти класическа приказка. Не мога да дам точно и еднозначно определение, но тук са примесени много елементи и жанрове... а единственото, което напомняше за приказка в седмата книга, беше щастливият край. Някъде поредицата беше определена като притча, и аз съм склонна да се съглася с това. Притча - да: за приятелството и доброто, за безсилието на злото.
Много се разприказвах, ама изказването на отеца ме ядоса. Спирам дотук, дано и други си кажат мнението.

Редактирано от denny на 04.01.08 20:39.



Тема Re: пак дъвчат ХПнови [re: cвeтпeн]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано05.01.08 19:06



Първо, искам да кажа, че съвсем не възприемам думата "приказка" като ругателство. Нито пък възприемам вдетиняването като порок

- по-скоро точно обратното.

За един духовник е разбираемо, че прави категорични изявления, без много да се грижи за подкрепата им с факти. В края на краищата, религията не работи с доказателства, а с вяра. Затова предлагам да му простим. А да се обиждаме е просто глупаво. Мога да се обидя от оценката на човек, чийто светоглед и начин на оценяване на нещата споделям. Един дякон трудно може да ме обиди.

Чел съм Достоевски. Честно казано, Роулинг ми въздейства по-силно. Това, разбира се, не значи, че Достоевски не го бива, че аз съм дебил (поне така се надявам ), или пък че всички хора трябва да харесват и четат едни и същи автори. А пък снобизмът (ах, аз чета еди-кого си, ах, колко възвишено! ) просто ме разсмива.

Та храбрите и категорични обобщения на уважаемия отец по-скоро са признак за... как беше? - собствената му "културна деградация".



Тема Re: пак дъвчат ХПнови [re: cвeтпeн]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано06.01.08 12:53



мани го тоя дякон. според мен е разочарован, че Хари Потър не е педерас и са му секнали среднощните блянове.



The thought of young fresh blood
makes the hours go so slow


Тема Re: пак дъвчат ХПнови [re: cвeтпeн]  
Автор DarthSparhawk (Sith Lord)
Публикувано10.01.08 12:08



Хари Потър е the best. Другите могат само да се вайкат - и това и правят. Вайкат се



- сайт за фентъзи и фантастика

Тема Re: пак дъвчат ХПнови [re: DarthSparhawk]  
Автор neotr@zima^^ (непознат )
Публикувано11.01.08 16:28



тстстстстс как може да вдигат толкова врява заради книгити хари потър..

какво лошо има и възрастните да четат и харесват поредицата..нещо повече.това само показва че истореята не е детска и безмислена и не пълни главите на децата с глупости..няма значение че става въпрос за деца и техните проблеми..книгата разкрива и взаимоотношенията изобщо между хората и мисля че който и да япрочете ще остане доволен и без съмнение фантазията му ще се развихри без да усети..

Редактирано от neotr@zima^^ на 11.01.08 16:29.



Тема Re: пак дъвчат ХПнови [re: neotr@zima^^]  
Автор .::GaBs::. (купонджийка)
Публикувано14.01.08 08:40



Напълно съм съгласна с вас! Хари Потър е моята любима книга!!!

Познавам много възрастни хора, които обичат да я четат! И според мен никой не е прав като казва, че това е приказка. Уви, не! Особено "Хари Потър и Даровете на смъртта" е толкова недетинска, обяснени са толкова съществени неща за живот, че едва ли едно дете на 10 години би могло да ги разбере!
Общо взето заяждат се Хари Потър, защото книгата е много хубава!!!



Тема Re: пак дъвчат ХПнови [re: cвeтпeн]  
Автор cвeтпeн (разсъждаващ)
Публикувано17.01.08 10:00



Пак и пак!

Вестник "Осерваторе Романо",официалният печатен орган на Ватикана,публикува статия с критика по адрес на романите на Джоан Роулинг за Хари Потър.Както отбелязва лонднотското издание The Telegraph, Светият Престол отново публично е обърнал внимание на книгите за училището за чародейства и вълшебство след доста дълго прекъсване.


В статията, подписана от професор Едуардо Риалти от Флорентинтския университет,Хари Потър е наречен неправилен герой.Романите,по мнението на Риалти , покзват на читателите вълшебството като положителен идеал.
В частност, авторът пише за книгите на Роулинг следното:"Целите оправдават средствата, затова знаещите ,избраните интелектуалци,знаят как да възпрат тъмните сили и да ги обълнат в добри.Но това е тъжна лъжа,израстваща от старата гностическа съблазън-да се бърка спасението и истината с тайното знание"Риалти добавя, че характеристиката на мъгълите, т.е.-на обикновените хора,като такива, които познавата само доброто и злото - е наистина дяволско отношение.

Риалти сравнява "Хари Потър" с другите британски саги-"Властелинът на пръстените" на Толкин и "Нарния" на Клайв Люис не в полза на романите на Роулинг.Писателката, според професора, е измислила "обърната паопаки и объркана духовност" ,"неразбираема 4 и свързана с философията new age

Забележително е,обаче, че в същия брой на "Осерваторе Романо",където е поместена статията на Риалти, е напечатана още един материал ,подписан от автора на кнега за Толкин Паоло Гулисано. По мнението на този автор , кнегите на Роулинг карат читателя да се откаже от егоистичното )"мъгълското") понятие за човека заради нов образ, в който хората се ръководят от моралните ценности, избират доброто, самопожертването, дружбата и любовта.
Предишният папа Йоан Павел Втори се отнасяше къмкнигите на Роулинг доста лоялно, но дестващият глава на Ватикана, Бенедикт Шестнадесети,е известен със своето негативно отношение към бестселъра за учениците от Хогуортс.



Тема Re: пак дъвчат ХП [re: cвeтпeн]  
Автор DarthSparhawk (Sith Lord)
Публикувано13.03.08 11:03



Е, при католиците има две гледни точки, дебат. Не виждам нищо лошо в това.

- сайт за фентъзи и фантастика

Тема Re: пак дъвчат ХПнови [re: denny]  
Автор avada_cedavra (красив & умен)
Публикувано23.03.08 07:49



Е, аз пък не съм стигнал до Достоевски, но едно време залитах по разни философски течения и най-вече екзистенциализъм и съм прочел всичко, което можах да намеря на Сартр, издавано на български, а буквално преди седмица прочетох и "Процесът" на Кафка и не виждам нищо лошо хем да чета такава литература, хем да чета Хари Потър. 2-те неща не се взаимоизключват и аз в никакъв случай не мога да кажа, че книгите за хари примерно са някакви неща. които четеш ей така, като детективските романи - прочиташ го днес, а утре не се сещаш кой е убиеца. Напротив дори, тези книги и 7-те си ги препрочитам с кеф и всеки път ми харесват все повече и повече, а за това дали е приказка разказа за Хари Потър - еми доста пространствена приказка ще да е, каде 7 тома зае :) Аз се кефя на автори, които с въображението си грабват публиката. Да, ок има и течения в литературата като натурализъм, нео-класицизъм, може би и нихилизма влиза в тези течения, които описват нещата такива, каквито са, но за мен добрата книга е едно приключение, нещо, което ще остане в главата ми и нещо, което ще искам да прочета пак. А точно такива са всичките части на Хари Потър. Така че този поп...

I am the world that hides the universal secret of all times...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.